Jak pozbyć się cieni pod oczami?

jak pozbyć się cieni pod oczami

Rozświetlona skóra sprawia, że buzia wygląda młodo i promiennie. Tymczasem cienie i obrzęki pod oczami wywołują wręcz odwrotny efekt. Twarz wygląda na zmęczoną i o wiele lat starszą. Jak pozbyć się cieni pod oczami? Pomogą w tym odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne oraz domowe maseczki. Zmiany wprowadzone w stylu życia mogą zlikwidować przyczynę występowania cieni pod oczami, z kolei dobrze wykonany makijaż pozwoli je zamaskować. Od czego zacząć?

Cienie pod oczami – przyczyny

Zmęczenie i styl życia

W młodym wieku cienie pod oczami najczęściej pojawiają się w związku z brakiem odpowiedniej ilości snu i przeciążeniem organizmu. Zmęczenie można wówczas zaobserwować na twarzy, na której malują się cienie o charakterystycznym szarym a nawet sinym odcieniu. Duże znaczenie może mieć również styl życia. Tworzeniu się cieni pod oczami sprzyjają używki, a w szczególności palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Dym tytoniowy zawierający nikotynę oraz szereg substancji toksycznych, powoduje niedotlenienie skóry oraz utrudnia swobodny przepływ krwi. Alkohol nasila ryzyko odwodnienia skóry. Również wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem komputera, niezdrowa dieta bogata w sól, cukier, tłuszcze nasycone oraz brak ruchu to elementy stylu życia, które niekorzystnie wpływają na wygląd skóry pod oczami.

Uwarunkowania genetyczne i budowa anatomiczna

Są ludzie, którzy z sińcami pod oczami zmagają się w zasadzie przez całe życie. Ich występowanie może być uwarukowane uwarunkowane genetycznie. Za niekorzystny efekt wizualny odpowiada wówczas przede wszystkim wyraźnie cieńsza w tej okolicy skóra, przez która uwidaczniają się naczynia krwionośne. Zagłębienia pod oczami mogą być również ukształtowane w sposób, który ze względu na budowę anatomiczną powoduje powstawanie cieni widocznych na skórze w okolicy oczu.

Proces starzenia się

Z biegiem lat coraz trudniej ukryć malujące się na twarzy oznaki nieprzespanej nocy. A w pewnym momencie cienie pod oczami zaczynają być widoczne nawet wtedy, kiedy jesteśmy wypoczęci. To efekt naturalnych procesów starzenia się skóry, która z wiekiem staje się coraz bardziej przezroczysta, traci również swoją gęstość i elastyczność. W naturalny sposób następuje spadek produkcji kolagenu oraz kwasu hialuronowego w skórze, co prowadzi do jej wiotczenia i pogłębiania się zmarszczek. Również utrata tkanki tłuszczowej sprzyja powstawaniu zagłębień oraz cieni pod oczami.

Przebarwienia

Melanina jest naturalnym barwnikiem skóry, który wpływa na jej koloryt, np. po opalaniu. Hiperpigmentacja to proces nadmiernego gromadzenia melaniny w niektórych miejscach, w tym w okolicy dolnej powieki. W rezultacie pod oczami pojawiają się przebarwienia. Najczęstszą przyczyna występowania tego typu przebarwień jest eksponowanie skóry na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony w postaci filtrów UV.

Choroby

Sińce i worki pod oczami mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Od niedoborów witamin i składników odżywczych – np. żelaza, poprzez różnego rodzaju choroby przewlekłe. Kiedy więc zmiany pojawiają się dość niespodziewanie i trudno wskazać wyraźną przyczynę, warto wykonać podstawowe badania takie jak np. morfologia, pomiar cukru, badanie poziomu TSH i moczu.

Występowanie cieni pod oczami może być wynikiem zaburzeń w pracy tarczycy, wątroby lub nerek. Pojawia się w przebiegu m.in. nadciśnienia, cukrzycy, anemii, astmy, chorób pasożytniczych. Może również wynikać z reakcji alergicznej organizmu w postaci np. zapalenia spojówek.

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Jeśli cienie pod oczami to efekt zmęczenia, przepracowania lub po prostu całonocnej imprezy, to rozwiązanie może okazać się bardzo proste. Wystarczy przyłożyć zimne kompresy na około 10 minut. W tej roli doskonale sprawdzą się np. żelowe kompresy lub maseczki, a także zwykłe kostki lodu owinięte w materiał – najlepiej bawełnę. W wyniku zmęczenia skóra wokół oczu staje się podpuchnięta i to właśnie obrzęk jest główną przyczyną dostrzegania ciemnych kręgów pod oczami. Działanie zimna obkurcza naczynia krwionośne zmniejszając opuchliznę, co przywraca naturalny wygląd twarzy. Dodatkowe korzyści przyniesie wykorzystanie w tej roli torebek herbaty, które po zaparzeniu zostaną schłodzone. Z jednej strony herbata zawiera kofeinę, która pobudza mikrokrążenie krwi, zmniejszając widoczność cieni pod oczami. Z drugiej, dzięki zawartości polifenoli i ich właściwościom antyoksydacyjnym, działanie herbaty będzie również zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Jak dbać o skórę pod oczami w domu? Oprócz popularnych okładów z plastrów ogórka bogatych w witaminę C i krzemionkę, zasinienie pod okiem pomaga zmniejszyć także wiele innych warzyw i owoców. Domowe sposoby na cienie pod oczami nie tylko pomagają rozjaśnić skórę w tej okolicy, ale też nawilżają ją, odżywiają i wygładzają. Zapobiegają powstawaniu kurzych łapek oraz sprawiają, że skóra staje się bardziej napięta. Doskonałym przykładem jest zmiksowany surowy ziemniak, który sprawdzi się zarówno w formie maseczki na twarz, jak i pod oczy. Właściwości ziemniaka pomagają nawilżyć oraz wygładzić skórę, a ponadto działają przeciwzmarszczkowo. Aby usunąć opuchliznę i cienie pod oczami wacik kosmetyczny można również nasączyć sokiem z surowego ziemniaka, a następnie przyłożyć do skóry na kilka minut. Plastry jabłka warto pozostawić pod oczami nawet na około pół godziny. Kwasy owocowe działają odmładzająco na skórę, pomagają ją wygładzić i rozjaśnić. Co więcej jabłko jest również bogate w antyoksydanty, które zabezpieczają skórę przed szkodliwymi skutkami stresu, złej diety czy promieniowania UV. Na cienie, worki pod oczami, a także zapalenie spojówek pomagają kilkunastominutowe okłady, przygotowane za pomocą wacika nasączonego naparem z rumianku. Przeciwobrzękowo zadziała również ziele świetlika.

Praktykując domowe sposoby na cienie pod oczami nie można zapominać o dokładnym wieczornym demakijażu. Delikatny płyn micelarny lub olejek do demakijażu pomoże usunąć kosmetyki kolorowe z twarzy bez konieczności silnego pocierania skóry. Następnie okolice oczu warto przemyć tonikiem, który przywróci jej naturalne pH i usunie ewentualne pozostałości makijażu. Brak demakijażu zaburza nocne procesy regeneracji skóry, przez co w trakcie dnia wygląda ona na zmęczoną, staje się także szara i matowa. Co więcej resztki kolorowych kosmetyków mogą spowodować, że rano oczy będą podpuchnięte.

Kosmetyki na cienie po oczami

Podstawą w pielęgnacji skóry pod oczami jest jej nawilżanie. Skóra w okolicy oka jest nie tylko cieńsza, ale także posiada mniejsza ilość gruczołów łojowych. Bardzo łatwo ulega przesuszeniu, a także staje się bardziej podatna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Kremy pod oczy powinny więc zawierać zarówno składniki, które wiążą wodę w naskórku, jak i takie, które wzmacniają jego barierę ochronną i zabezpieczają przed utratą wilgoci. Kwas hialuronowy ujędrnia oraz wygładza. Wypełnia skórę i zmniejsza widoczność drobnych linii oraz zmarszczek. Inne pożądane składniki, które wspomagają optymalne nawilżenie skóry to m.in. aloes, kwas hialuronowy, śluz ślimaka, naturalne masła i oleje (np. olej z wiesiołka o działaniu ujędrniającym lub olej migdałowy o właściwościach przeciwzapalnych). Na ewentualne podrażnienia łagodząco zadziałają z kolei pantenol i alantoina. Z wiekiem skóra coraz bardziej potrzebuje składników o działaniu napinającym i liftingującym, jak np. koenzym Q10 czy peptydy. W kuracjach przeciwzmarszczkowych sprawdza się retinol, który wspomaga odnowę komórkową skóry oraz poprawia jej gęstość. Przed przedwczesnym starzeniem się chronią antyoksydanty, w tym witamina C, która dodatkowo rozjaśnia cerę oraz pobudza syntezę kolagenu.

Wybierając kosmetyki na cienie pod oczami warto postawić na składniki, które usprawniają mikrokrążenie krwi takie jak kofeina czy witamina K. Wyciąg z kasztanowca wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie i działa przeciwobrzękowo. Arnika powoduje obkurczanie się naczyń włosowatych, uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega zastojom limfy. Wykorzystuje się ją także w pielęgnacji cery naczynkowej i walce z objawami trądziku różowatego.

Aby ograniczyć ryzyko nadmiernego gromadzenia się melaniny, skóra pod oczami podobnie jak skóra całej twarzy powinna być chroniona przed działaniem promieni słonecznych. Filtry UV ograniczają ryzyko powstawania przebarwień, ale także przesuszenia cienkiej skóry pod oczami. Wiosną i latem należy zakładać również okulary przeciwsłoneczne.

Aby jeszcze skuteczniej likwidować cienie pod oczami aplikację wybranych kosmetyków warto uzupełnić krótkim masażem, który usprawnia przepływ limfy i wspomaga mikrokrążenie.

Jak rozjaśnić cienie pod oczami?

Odpowiedni makijaż to tajna broń w tuszowaniu widocznych na twarzy sińców pod oczami. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiedni dobór kosmetyków korygujących.

Charakterystyczny fioletowy odcień powodujący efekt zasinienia najlepiej neutralizują korektory w ciepłym lub brzoskwiniowym odcieniu. Należy jednak unikać kosmetyków nadmiernie obciążających skórę, ponieważ ich regularne stosowanie może przyspieszać starzenie się skóry. Z tego powodu należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor korektora kryjącego, ale także jego konsystencję oraz zawartość substancji pielęgnujących. Na cienie pod oczami, które nie są zbyt mocno widoczne, a także na co dzień sprawdzą się korektory rozjaśniające. Należy jednak je przypudrować po to, aby nie wchodziły w załamania skóry i nie podkreślały istniejących w okolicy oka zmarszczek.

Sposoby na cienie pod oczami

Cienie pod oczami to problem, który można pokonać różnymi metodami. Kosmetyki apteczne i drogeryjne poprawiają napięcie skóry i zapewniają jej prawidłowe nawilżenie. Stymulują krążenie krwi, posiadają właściwości rozjaśniające i redukujące obrzęki. Odpowiednio dobrany krem rozjaśniający cienie pod oczami pomoże przywrócić wypoczęty wygląd skóry i wyrównać jej koloryt. Domowe sposoby na cienie pod oczami mogą wspierać ich działanie, pomogą także wtedy, kiedy efekt zasinienia pojawia się sporadycznie np. po nieprzespanej nocy. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się sięgnięcie po zabiegi oferowane przez gabinety medycyny estetycznej.

Powstawanie cieni pod oczami może być sygnałem, że prowadzony styl życia nie do końca sprzyja zdrowiu. Warto wtedy w szczególny sposób się o siebie zatroszczyć dbając o: zdrowy sen, prawidłowe nawodnienie, pełnowartościową dietę, a także rezygnując ze szkodliwych używek. Kiedy jednak nic nie pomaga, należy udać się do specjalisty, aby wyeliminować istnienie chorób, które mogą być przyczyną tworzenia się sińców pod oczami lub w razie potrzeby rozpocząć odpowiednie leczenie.

Doraźnym rozwiązaniem są też odpowiednie triki makijażowi, które choć nie rozwiązują problemu, pozwalają zamaskować niechciane przebarwienia i zapewnić odświeżony oraz wypoczęty wygląd cery.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *