Jakie właściwości ma granat? Korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne

jakie właściwości ma granat

Wysokie stężenie składników odżywczych, w tym kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy sprawia, że granat jest jednym z najzdrowszych owoców o korzystnym wpływie na zdrowie. Olejek z granatu powszechnie wykorzystuje się również w pielęgnacji skóry, aby ja nawilżyć, opóźnić procesy starzenia się skóry czy walczyć z trądzikiem. Jakie właściwości ma granat?

Granat – właściwości zdrowotne

O potrzebie sięgania po antyoksydanty w diecie bardzo często mówi się w kontekście zapobiegania chorobom uznanym dziś za cywilizacyjne, takim jak miażdżyca, cukrzyca typu 2 czy nowotwory. Przeciwutleniacze to także tajna broń w walce o zachowanie młodego wyglądu. Cennym źródłem antyoksydantów są właśnie owoce granatu, w których zawartość polifenoli jest wyższa niż w zielonej herbacie czy winogronach. Unikalnym składnikiem granatu jest także kwas punicynowy, dzięki któremu może łagodzić stany zapalne w organizmie i związane z nimi dolegliwości. Owoce granatu to również skarbnica witamin i składników mineralnych, m.in. witamin B, C, E, K oraz potasu, cynku, miedzi, żelaza.

Owoce granatu można jeść na surowo jako dodatek do sałatek, koktajli czy słodkich deserów. Jednak wydobywanie nasion spod grubej skórki nie należy do najłatwiejszych i dla wielu osób jest dość kłopotliwe. Alternatywą może być sok z granatu – pod warunkiem, że został wytworzony z owoców, a nie z koncentratu. Ze względu na właściwości zarówno prozdrowotne, jak i pielęgnacyjne ceniony jest również olejek pozyskiwany z nasion tego owocu.

Obniża cholesterol i wspomaga układ sercowo-naczyniowy

Owoce granatu wspomagają prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego. Jednocześnie chronią przed czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwoju miażdżycy, wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Właściwości owoców granatu:

  • zapobiegają odkładaniu się złogów tłuszczowych w ścianach naczyń krwionośnych co prowadzi do ich zwężenia, a nawet blokady
  • pomagają obniżyć poziom cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości, czyli tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz zwiększyć poziom dobrego cholesterolu (HDL)
  • usprawniają przepływ krwi do poszczególnych narządów.

Regularne picie soku z granatu może obniżać skurczowe ciśnienie krwi, dlatego stosując jednocześnie leki na nadciśnienie należy zachować szczególną ostrożność.

Działa przeciwnowotworowo

Owoc granatu wykazuje także właściwości przeciwnowotworowe. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów warto stosować go profilaktycznie, aby ograniczyć ryzyko rozwoju komórek rakowych. Niektóre badania pokazują, że może on również wspomagać leczenie chorób nowotoworowych takich jak rak piersi czy rak prostaty. W przypadku raka piersi badania wykazały, że owoc granatu może ograniczać rozwój i rozprzestrzenianie się komórek rakowych, a także powodować ich obumieranie poprzez wywołanie apoptozy. Nie były to jednak badania prowadzone wśród pacjentów, ale na wyizolowanych grupach komórek.

Zmniejsza uczucie zmęczenia i zapobiega anemii

Granaty warto włączyć do diety w postaci świeżych owoców, soku czy olejku, aby uzupełnić niedobór wielu ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Jednym z  nich jest żelazo, którego deficyt może doprowadzić do rozwoju anemii. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny i bierze udział w transportowaniu tlenu i substancji odżywczych do wszystkich komórek ciała. Sok z dostarcza organizmowi żelaza i może pomóc w redukowaniu ciągłego uczucia zmęczenia czy zwiększonej podatności na stres na skutek jego niedoboru.

Wspomaga odchudzanie

Innym cennym składnikiem owoców granatu jest błonnik, którego ilość w diecie powinny zwiększać osoby cierpiące na zaparcia czynnościowe oraz walczące z nadprogramowymi kilogramami. Błonnik pobudza pasaż jelitowy, dzięki czemu zarówno resztki pokarmowe, jak i toksyny są sprawniej usuwane z organizmu. Wiążąc cząsteczki wody błonnik pęcznieje i pozwala na dłużej zachować uczucie sytości po posiłku. Zastosowanie np. soku z granatu na odchudzanie może zatem pomóc w utrzymaniu obniżonej kaloryczności diety oraz powstrzymaniu ochoty na podjadanie. Będzie też dobrym sposobem na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na witaminy i minerały, co w przypadku diety o obniżonej kaloryczności może być utrudnione.

Korzystnie wpływa na potencję

Owoc granatu może być też naturalnym sposobem na poprawę libido. Jego działanie poprawia przepływ krwi nie tylko do serca, ale również narządów płciowych, co m.in. pomaga zapobiegać zaburzeniom erekcji.  Zwiększa także poziom testosteronu. Właściwości owocu granatu mogą ponadto łagodzić dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego takie jak rozdrażnienie, płaczliwość, bóle głowy i brzucha.

Zmniejsza stany zapalne i stres oksydacyjny

Zarówno stres oksydacyjny jak i utrzymujący się w organizmie stan zapalny może prowadzić do rozwoju wielu chorób przewlekłych w tym m.in. cukrzycy typu 2, miażdżycy czy chorób nowotworowych. Obecne w składzie granatu polifenole chronią przed uszkodzeniami na poziomie komórkowym, do których dochodzi pod wpływem nadmiaru wolnych rodników. Dieta obfitująca w przetworzone produkty, stres, palenie papierosów, zanieczyszczenia środowiska potęgują to zjawisko. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym właściwości zdrowotne granatu pomagają także ograniczyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Przeciwdziałają występowaniu dolegliwości bólowych czy problemów z poruszaniem się na skutek zapalenia stawów.

Olejek z granatu – zastosowanie w kosmetyce

Bogactwo składników odżywczych, jakie zawiera w sobie owoc granatu nie może pozostawać obojętne dla skóry. Olej wytwarzany z nasion granatu doskonale sprawdza się w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Działa wielotorowo wspomaga utrzymanie odpowiednio napiętej i nawilżonej skóry, spłyca zmarszczki i drobne linie, wyrównuje koloryt i przywraca promienny wygląd cery, który nieodłącznie kojarzy się z jej młodością i świeżością. Wykorzystywane w pielęgnacji skóry właściwości granatu nie tylko pozwalają zatrzymać czas, ale także poprawiają jej kondycję. Chronią skórę przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych takich jak promieniowanie UV, jednocześnie wspomagając regeneracje komórek i naprawę uszkodzeń, do których doszło na skutek ich działania.

Skóra potrzebuje antyoksydantów, które będą chronić jej komórki przed uszkodzeniami i przedwczesnym starzeniem się. Ekspozycja na działanie promieni słonecznych, palenie papierosów – to potencjalne źródła wolnych rodników, które w nadmiarze osłabiają włókna kolagenowe i elastynowe sprawiając, że skóra traci elastycznośc, jędrność i blask. Antocyjany, kwas elagowy i inne przeciwutleniacze, których cennym źródłem jest olejek z granatem neutralizują nadmiar wolnych rodników i wspomagają zachodzące w skórze procesy naprawcze.

Olejek z granatu na twarz – dlaczego warto go stosować?

Olejek z granatu sprawdza się w pielęgnacji twarzy niezależnie od posiadanego typu cery. Na jego właściwościach skorzysta zarówno wyraźnie przesuszona i łuszcząca się skóra, jak i cera tłusta ze skłonnością do występowania trądziku.

Cera dojrzała

Granat nie tylko dostarcza skórze cennych składników, które utrzymują ją w dobrej kondycji, ale także hamuje czynniki prowadzące do przedwczesnego starzenia się skóry. Spadek produkcji kolagenu odpowiada za utratę nawilżenia i  jędrności skóry. Stosowanie olejku z granatu napina zwiotczałą skórę i dzięki witaminie C pobudza naturalny proces tworzenia się kolagenu. Spłyca drobne linie i zmarszczki, które zdążyły już pojawić się na twarzy oraz zapobiega powstawaniu nowych.

Po olejek z granatu warto sięgnąć także latem, ponieważ pomaga zabezpieczy skórę przed szkodliwymi skutkami ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Wspomaga ochronę przed fotostarzeniem oraz zapobiega występowaniu przebarwień i plam starczych na skutek opalania. Nie zastępuje jednak działania kosmetyków z filtrami UV, które nadal należy stosować, aby zapewnić skórze odpowiedni poziom ochrony przeciwsłonecznej.

Cera tłusta i trądzikowa

Olejek z granatu szybko się wchłania, nie pozostawia tłustej warstwy i nie zatyka porów, co doskonale wpisuje się w potrzeby cery tłustej. Zablokowane pory skóry to pierwszy krok w kierunku powstawania krost i wyprysków. To właśnie w nich lubi gromadzić się martwy naskórek, pot oraz brud, co następnie tworzy doskonałą pożywkę dla bakterii. Olejek z granatu działa przeciwzapalnie wspomagając leczenie trądziku. Wspiera także proces gojenia się naskórka, łagodzi podrażnienia i blizny potrądzikowe. Stosowany jest zarówno w przypadku trądziku zwyczajnego, jak i różowatego. Uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza zmiany zapalne.

Cera sucha i odwodniona

Olejek z granatu głęboko wnika w skórę wspomagając leczenie przesuszonej, popękanej i podrażnionej skóry. Zawartość kwasów tłuszczowych, w tym kwasu punicynowego przynosi widoczne korzyści w nawilżaniu skóry. Wspiera odbudowę i prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej, która w naturalny sposób zabezpiecza ją przed nadmiernym odparowywaniem wody z naskórka. Właściwości olejku z granatu wykorzystywane są również w leczeniu chorób skóry związanych z jej nadmiernym przesuszeniem i łuszczeniem jak AZS czy łuszczyca.

Olejek z pestek granatu można aplikować bezpośrednio na skórę lub w ilości kilku kropli dodawać do ulubionych produktów takich jak krem do twarzy czy serum.

 

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *