Substancje aktywne w kosmetykach dla różnych typów cery

substancje aktywne w kosmetykach

Dobór składników pielęgnacyjnych do typu cery jest kluczowym czynnikiem powodzenia naszych starań o promienną, zdrową i gładką skórę. To, co sprawdza się u koleżanki niekoniecznie bowiem wywoła równie pozytywny efekt u nas. Jakie składniki sprawdzą się dla poszczególnych typów i czego szukać w składach kosmetyków, jeśli jesteśmy na początku swojej pielęgnacyjnej drogi?

Cera tłusta – składniki aktywne w kosmetykach pielęgnacyjnych

Cera tłusta charakteryzuje się nadmierną produkcją łoju, w wyniku czego bardzo się błyszczy. Jeśli nie dbamy o zachowanie równowagi w wydzielaniu sebum oraz nie oczyszczamy cery z jego resztek, pory skóry mogą się zatykać, rozszerzając się i tworząc niedoskonałości w postaci pryszczy i zaskórników.

Cera tłusta lubi lekką konsystencję kosmetyków, normalizację jej procesu wydzielania sebum ale nie odzieranie jej z naturalnej bariery lipidowej. Produkty pielęgnacyjne mogą zawierać składniki lekko złuszczające w odpowiednim stężeniu i matujące. Nie lubi natomiast składników, które są zbyt agresywne i pozbawiają jej całości nawilżenia, ponieważ wtedy się broni i produkuje jeszcze więcej łoju.

Retinol

Znany jest przede wszystkim posiadaczkom cery dojrzałej, ale doskonale nada się również w przypadku cery tłustej. Przyspiesza obrót komórek oraz złuszcza martwy naskórek, którego w przypadku cery łojotokowej jest sporo. Tym samym odblokowuje pory i lekko matowi skórę.

Kwas salicylowy

Jeden ze znanych nam beta hydroksykwasów jest substancją leczniczą, co oznacza, że jej stężenie w kosmetykach i lekach bez recepty jest ściśle regulowane. Wynika to z faktu, że kwas salicylowy jest niezwykle skuteczny w działaniu i jeśli stosowany jest nieprawidłowo, może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.

Kwas salicylowy wnika głęboko w pory skóry i zmienia wiązania międzykomórkowe. Jest chemicznym eksfoliantem, odblokowuje pory i zmniejsza ich widoczność. Ma zdolność do zapobiegania powstawaniu nowych zaskórników i pryszczy.

Niacynamid

Witamina B3 jest coraz częściej spotykana w kosmetykach i nie bez powodu. Ma bardzo wszechstronne zastosowanie dla skóry: wspomaga produkcję kolagenu w skórze, łagodzi stany zapalne, które mogą leżeć u podłoża trudno gojących się zaskórników oraz zwalcza wolne rodniki dzięki antyoksydacyjnym właściwościom.

Niacynamid ma również zdolność do odwracania niektórych uszkodzeń skórnych powstałych w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie ultrafioletowe.

Kwas hialuronowy

Kiedy martwy naskórek jest już złuszczony, skórę powinniśmy odpowiednio nawilżyć. Do tego właśnie służy kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w skórze. Kwas hialuronowy przede wszystkim fantastycznie wiąże cząsteczki wody, dzięki czemu zatrzymuje ją w warstwach skóry, a także ją uelastycznia i poprawia jej zdolności rozciągania.

Pielęgnacja cery trądzikowej – jakie składniki warto włączyć do pielęgnacji?

Skóra trądzikowa to nie zawsze domena cery tłustej. Chociaż statystycznie częściej się to zdarza, zarówno cera mieszana, jak normalna i sucha mogą mieć tendencję do trądziku, czyli miejscowych stanów zapalnych w postaci zamkniętych lub otwartych krost, a nawet cyst, grudek czy krost. Trądzik to nie tylko stan, w którym znajduje się cera, ale choroba przewlekła z okresami wyciszenia i zapalenia.

Na rozwój trądziku wpływ mają m.in. geny, gospodarka hormonalna, szczególnie w zakresie zwiększonego wydzielania androgenów, natomiast zaognienie może występować w przypadku nieodpowiedniej diety lub pielęgnacji. Nie pomaga również fakt, że w cerze trądzikowej łatwiej dochodzi do nadkażeń bakteryjnych. W wyjątkowo uporczywych przypadkach niezbędne jest stosowanie leków i maści na receptę.

Składnikami, które powinny zawierać kosmetyki do cery trądzikowej są te, których używamy w przypadku skóry tłustej. Różnić się mogą natomiast stężeniem. Np. kwas salicylowy może zostać nam przepisany przez lekarza do stosowania wyłącznie na zmiany trądzikowe. Jeśli codzienna pielęgnacja nie daje rady zaleczyć zmian, powinniśmy udać się do dermatologa, który zaleci odpowiednie leki, np. zawierające nadtlenek benzoilu.

Przy cerze trądzikowej przydadzą się również składniki łagodzące zmiany zapalne, takie jak:

Aloes

Jest bogaty w witaminy i antyoksydanty, wykazuje silne działanie nawilżające. Jest jednym z podstawowych składników humektantowych w kosmetykach do włosów. Aloes łagodzi zapalenia skóry, nawilża oraz zatrzymuje wilgoć w skórze, dzięki czemu zachowuje ona swoje zdolności regeneracyjne.

Ceramidy

Przy trądziku należy szczególnie dbać o zdrowie bariery skórnej i w tym właśnie pomogą nam ceramidy. Uzupełniają one brakujące w skórze lipidy tłuszczowe, przez co bariera staje się szczelna i nie pozwala na wniknięcie patogenom do skóry, zapobiega jej pękaniu i podrażnieniom. Ceramidy nie muszą znajdować się wysoko w składzie kosmetyku, aby wykazywać swoje naprawcze właściwości.

Lukrecja

Ma bardzo silne i wszechstronne właściwości pielęgnacyjne i zdecydowanie warto jej szukać w składach kosmetyków dla skóry trądzikowej i tłustej. Zmniejsza przebarwienia powstałe w wyniku zapalenia skóry i trądziku, łagodzi stany zapalne, pomaga zapobiegać kolejnym zapaleniom, a także wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne.

Rumianek

Dzięki zawartości apigeniny – substancji antyoksydacyjnej, rumianek łagodzi stany zapalne, a także zaczerwienienia i podrażnienia. Ma zdolność do głębokiej penetracji naskórka, będąc przy tym niezwykle łagodnym.

Kwasy

Wspomniany już kwas salicylowy jest polecany przy skórze trądzikowej. Bywa składnikiem pielęgnacyjnych zabiegów wykonywanych w specjalistycznych gabinetach i ma wtedy znacznie wyższe niż dostępne na półkach sklepowych stężenie. Kwas glikolowy wykazuje działanie wspomagające redukcję zmian trądzikowych i zapobiegające im, ale w mniejszym stopniu. Kwas migdałowy zaś może być stosowany jako łagodny eksfoliant przy każdym rodzaju skóry, w tym trądzikowej. Na szczególną uwagę zasługuje jednak kwas azelainowy. Głęboko oczyszcza pory, wspomaga redukcję stanów zapalnych i jednocześnie działa przeciwbakteryjnie. Jest dostępny w formie kremów leczniczych o wysokim stężeniu (np. Acnederm) oraz kosmetyków.

Cera sucha – składniki aktywne w rytuale pielęgnacyjnym

Głównym problemem cery suchej jest chroniczny brak nawilżenia. Często czuje się ona szorstka, mocno reaguje wysuszeniem na czynniki zewnętrzne: ogrzewanie, klimatyzację czy słońce i wiatr. Nie posiada tak bogatego płaszcza lipidowego jak cera tłusta, co oznacza, że potrzeba ją dodatkowo wyposażyć w składniki przede wszystkim dostarczające jej nawilżenia. Skóra sucha bywa u niektórych tak sucha, że może dochodzić w niej do mikropęknięć i uszkodzeń. Tym samym nadwyrężona staje się jej struktura.

Składniki do cery suchej mogą nawilżać bezpośrednio lub chronić przed utratą nawilżenia. Dla optymalnego efektu warto stosować kosmetyki z obydwoma rodzajami substancji.

Gliceryna

Jeden z najpopularniejszych, relatywnie tanich w produkcji i łatwo dostępnych substancji humektantowych. Gliceryna pomaga skórze czerpać wodę ze środowiska i kosmetyków, dzięki temu, że wiąże jej cząsteczki. Jest bardzo wysoko w składzie w kosmetykach nawilżających. Może też się pojawiać w kosmetykach do cery trądzikowej jako składnik uzupełniający wodę w zmianach zapalnych.

Witamina E

Tokoferol to silny antyoksydant, dzięki czemu znajdziemy go w składzie zarówno jako substancję czynną, jak i konserwant. Wzmacnia barierę skórną i mikrobiom, wspomaga równowagę oksydacyjna skóry i nawilża. Działa przeciwzapalnie.

Olej arganowy

Nie wszystkie oleje nadają się na skórę i nie każdy olej będzie odpowiedni dla każdego jej rodzaju. Olej arganowy jest lekki, delikatnie natłuszcza, ale nie zatyka porów. Ma mnóstwo witamin, które mocno wspierają nawilżenie skóry, co sprawia, że jest idealny dla cery suchej. Sprawdzi się również w kosmetykach do cery dojrzałej z tendencją do nadmiernego przesuszenia.

Masło shea

Naturalny emolient, otula skórę płaszczem ochronnym, dzięki czemu zamyka w niej składniki nawilżające i pozwala im wniknąć tak głęboko, jak tego potrzebujemy. Nie dopuszcza do utraty wilgotności z naskórka. Posiada właściwości przeciwzapalne i łagodzące, dlatego nadaje się również dla skóry atopowej.

Skwalan

Skwalenem nazywamy lipidy naturalnie produkowane przez skórę. Skwalan natomiast to jego odpowiednik, który doskonale sprawdza się w przypadku skóry nadmiernie przesuszonej. Uzupełnia on lipidy skórne, wzmacniając barierę ochronną. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku cery suchej, jak i tłustej, ponieważ jest niezwykle uniwersalny i ma naturalne pochodzenie. Skwalan znajdziemy również w kosmetykach stosowanych do regeneracji skóry.

Cera mieszana – składniki aktywne pielęgnacyjne

Skóra mieszana wykazuje cechy cery przetłuszczającej się w strefie T (czoło, nos, broda) i suchej lub normalnej na policzkach. Z uwagi na różne właściwości składników aktywnych może być ona nieco kłopotliwa w pielęgnacji, bo wymaga różnych składników w danej strefie. Są jednak składniki na tyle uniwersalne, że sprawdzą się zarówno u osób potrzebujących nawilżenia, jak i normalizacji wydzielania sebum w innych partiach twarzy.

Formuła bezolejowa

Jeżeli decydujemy się na stosowanie jednego produktu na całą twarzy o cechach mieszanych, wybierajmy formuły bezolejkowe. Choć niektóre olejki są zbawienne dla skóry suchej, mogą niestety zapychać pory w strefie tłustej, przez co spowodują występowanie niedoskonałości.

Kwas askorbinowy

Witamina C świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku obszarów suchych jak i tłustych. Wspomaga produkcję kolagenu i współdziała z kwasem hialuronowym, aby skóra czerpała wodę ze środowiska, dzięki czemu wspomaga nawilżenie jej od środka. Przy tym odświeża i przeciwdziała zmianom starzeniowym.

Hialuronian sodu

Kwas hialuronowy to jeden z najbardziej uniwersalnych humektantów, sprawdzi się w zasadzie w przypadku każdego rodzaju skóry. Przy cerze mieszanej również.

Złuszczanie

Cera mieszana, przede wszystkim w obszarze tłustym, również powinna być poddawana procesowi złuszczania martwego naskórka, najlepiej chemicznymi peelingami. Taką substancją może być np. kwas glikolowy, kwas mlekowy oraz migdałowy. Musimy jednak pamiętać, aby delikatniej postępować z eksfoliantami w obszarach suchych. Strefa tłusta może się również polubić z kwasem salicylowym, ale należy uważać przy części suchej – może doprowadzić on do nadmiernego jej przesuszenia.

Składniki aktywne dla cery dojrzałej

Z biegiem czasu skóra naturalnie traci swoją jędrność i elastyczność. Staje się zbyt rozciągliwa, brakuje w niej kolagenu, widoczne stają się plamy pigmentacyjne, zmarszczki i bruzdy. Nie u wszystkich z nas te zmiany zachodzą jednocześnie i w jednakowym stopniu, ale są one nieuniknione jako nieodzowny element dojrzewania organizmu. Zastosowanie kosmetyków z właściwymi składnikami pozwoli nam się jednak z tym procesem choć częściowo uporać.

Filtr przeciwsłoneczny

Chociaż stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym jest ważne w każdym wieku, kobiety o cerze dojrzałej powinny na stałe się z nimi zaprzyjaźnić. Promienie ultrafioletowe sąjednym z najbardziej niebezpiecznych dla skóry czynników środowiskowych: wywołuje plamy pigmentacyjne i przebarwienia, wspomaga działanie wolnych rodników, pozbawia skórę kolagenu. Niektóre kosmetyki kolorowe zawierają co prawda filtry, ale nie w ilości wystarczającej dla zapewnienia cerze właściwej ochrony. Dlatego po zastosowaniu wszystkich innych kosmetyków pielęgnacyjnych (serum, kremów) powinniśmy nałożyć dodatkową warstwę filtra.

Retinol

Retinol jest znany przede wszystkim ze swoich udowodnionych naukowo przeciwstarzeniowych właściwości. Retinol przyspiesza regenerację skóry m.in. poprzez złuszczanie przestarzałego naskórka. Retinol może również wspomagać produkcję kolagenu.

Kwasy

Dla cery dojrzałej polecane są szczególnie kwasy: glikolowy, mlekowy, ferulowy.

Witamina C

Kwas askorbinowy w kosmetykach wykazuje działanie nieco rozjaśniające przebarwienia i wspomagające produkcję naturalnego kolagenu. Jako silny antyoksydant przeciwdziała niszczącemu działaniu wolnych rodników. Popularną formą kosmetyku jest serum, często sprzedawane w ciemnym opakowaniu (np. Vichy). Wynika to z faktu, że kwas askorbinowy kosmetyczny jest wrażliwy na promienie słoneczne, przez co wystawianie buteleczki na ich działanie może zniwelować jego właściwości.

Kwas hialuronowy

Skóra dojrzała potrzebuje nawilżenia i wody, by utrzymać właściwy jej stopień elastyczności i sprężystości. Hialuronian sodu silnie wiąże cząsteczki wody, zatrzymując ją w naskórku. Dzięki kwasowi hialuronowemu zmarszczki wypełnione są od wewnątrz przez kolagen i wodę. Można również zastanowić się nad poddaniem się zabiegowi wstrzyknięcia kwasu hialuronowego w gabinecie kosmetycznym. Efekt utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy, a kwas sam w sobie jest bezpieczny dla organizmu.

Kolagen – czy warto?

Warto zauważyć, że kolagen zawarty w kremach nie wnika do skóry ze względu na zbyt dużą objętość cząsteczek. Stworzy on natomiast gładką warstwę na powierzchni skóry poprzez wypełnienie zewnętrznych bruzd. Faktem jest więc, że tego typu kosmetyki redukują widoczność zmarszczek, ale nie sprawią, że zmarszczki wypełnią się od środka.

Jak odróżnić cerę tłustą od suchej i mieszanej?

Istnieje prosty, bezpłatny i niekłopotliwy test na sprawdzenie, jaką mamy skórę. Wystarczy umyć twarz kosmetykami przeznaczonymi do demakijażu (nie mydłem!) i poczekać 10-15 minut. Z początku skóra może czuć się nieco naprężona, pozbawiona nawilżenia. To normalne po jej oczyszczeniu. Jeśli po 10 minutach lub kwadransie nadal jest szorstka – mamy skórę suchą. Jeśli pokryła się delikatnie sebum – jest to skóra tłusta. Jeśli zauważymy, że obydwa te aspekty są prawdziwe (osobno w strefie T i na policzkach) – możemy mówić o skórze mieszanej.

Kosmetyczne składniki aktywne o czym pamiętać?

Z czasem właściwosci naszej skóry się zmieniają, a wraz z nimi jej potrzeby. Dlatego nie powinno dziwić, że krem, którego używamy i który uwielbiamy w wieku 25 lat kompletnie może się nie sprawdzić 10 lat później. Uważnie obserwujmy swoją skórę, jej reakcje (w tym uczuleniowe), aby dobrać właściwe kosmetyki i odpowiednio ją zabezpieczyć przed skutkami postępującego procesu starzenia i wiotczenia, utraty nawilżenia czy zmian dietetycznych, np. występujących w niektórych schorzeniach.

Dobre kosmetyki do twarzy nie muszą być drogie. Ważne, aby zawierały składniki, które są dla nas indywidualnie odpowiednie.

Nie bójmy się konserwantów w kosmetykach. Dzięki nim są one świeże i zdatne do użycia w czasie zadeklarowanym przez producenta.

 

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *