Rodzaje serum: kwas hialuronowy, retinol, witamina C. Jakie wybrać?

rodzaje serum do twarzy

Usiłujesz pozbyć się widocznych linii i zmarszczek, a może po prostu poprawić stan cery? Twoja skóra jest odwodniona, a może pokryta przebarwieniami? Różne rodzaje serum pozwalają pokonać wiele problemów skórnych. Dzięki silnie skoncentrowanej zawartości substancji aktywnych pomagają intensywnie pielęgnować każdy typ cery. Jakie serum wybrać dla siebie?

Przeciwstarzeniowe serum do twarzy z retinolem

Retinol jest pochodną witaminy A, która po wchłonięciu przez skórę przekształca się do postaci kwasu retinowego. To pozwala mu aktywnie działać w głębszych warstwach skóry, aby przywrócić jej młodzieńczy wygląd. Retinol wspomaga odnowę komórkową, redukuje i spłyca zmarszczki oraz zapobiega wiotczeniu skóry.

Przeciwstarzeniowe serum do twarzy z retinolem (np. Retinol Serum) przyspiesza obrót komórkowy, w wyniku którego martwe komórki naskórka zastępowane są nowymi. Wspiera naturalne procesy złuszczania, które z wiekiem zachodzą coraz wolniej. W rezultacie cera staje się lepiej nawilżona i bardziej promienna, a zmarszczki mniej widoczne. Właściwości keratolityczne pomagają wyrównać koloryt skóry, przeciwdziałają rozszerzaniu się porów i rozwojowi stanów zapalnych.

Jedną z przyczyn naturalnego procesu starzenia się skóry jest spadek aktywności fibroblastów, które odpowiadają za produkcję zarówno kolagenu jak i kwasu hialuronowego. Przy długotrwałym stosowaniu retinol stymuluje ich działanie, co pomaga zachować jędrność, gładkość i elastyczność skóry.

Retinol znany jest przede wszystkim ze swojego działania odmładzającego, ale jego wpływ na skórę jest znacznie bardziej wszechstronny. Kosmetyki z retinolem bardzo często stosowane są wspomagająco np. w leczeniu trądziku lub rozjaśnianiu przebarwień.

Serum do twarzy dojrzałej z retinolem – jak stosować?

Niektóre składniki aktywne mimo bardzo korzystnego oddziaływania na kondycję skóry niosą stosunkowo wysokie ryzyko występowania skutków ubocznych. Aplikowanie serum do twarzy dojrzałej z retinolem może prowadzić do podrażnienia i zaczerwienienia skóry lub jej przesuszenia. Cera może ponadto stać się nadwrażliwa na substancje, które wcześniej były dla niej zupełnie bezpieczne.

Część osób bardzo szybko rezygnuje ze stosowania retinolu, twierdząc że ich skóra nie toleruje tego składnika. Tymczasem podrażnienia występujące podczas działania retinolu najczęściej pojawiają się na skutek błędów popełnianych w trakcie jego używania.

Budowanie tolerancji na retinol wymaga czasu oraz zachowania kilku zasad ostrożności:

  • Aby stopniowo przyzwyczajać skórę do obecności nowego składnika, serum z retinolem należy stosować nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Podczas wprowadzania retinolu do codziennej rutyny pielęgnacyjnej najlepiej sprawdzą się kosmetyki o niewielkim stężeniu substancji aktywnej ok. 0,1 do 0,3 %. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie najpierw kremu z retinolem, a dopiero potem serum do twarzy.
  • Serum z retinolem działa na skórę wysuszająco, dlatego po jego użyciu warto zastosować krem ze składnikiem o działaniu silnie nawilżającym jak np. kwas hialuronowy.
  • W połączeniu z retinoidami należy stosować także filtry przeciwsłoneczne. Po zastosowaniu retinolu skóra staje się szczególnie wrażliwa na szkodliwe działanie promieni słonecznych, dlatego należy zrezygnować z opalania i wybierać kremy o szerokim spektrum ochrony przed słońcem 30 lub 50 SPF. Brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej może skutkować m.in. powstaniem przebarwień lub zaburzeniami w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej skóry. Niektóre kosmetyki z retinolem należy stosować wyłącznie na noc.
  • Przeciwstarzeniowe serum do twarzy z retinolem nie jest wskazane dla kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. W tym czasie bezpieczniejszym składnikiem aktywnym o działaniu przeciwzamrszczkowym zbliżonym do retinolu będzie bakuchiol. To substancja roślinna, która również hamuje utratę włókien kolagenowych, jednocześnie powodując mniej skutków ubocznych. Jej stosowanie warto rozważyć także w przypadku cery szczególnie wrażliwej.

Serum do twarzy przeciwzmarszczkowe z kwasem hialuronowym

Różne rodzaje serum w odmienny sposób oddziałują na skórę. Wspomagają procesy regeneracyjne lub dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym zapobiegają występowaniu zmian trądzikowych. Mogą także opóźniać procesy starzenia się skóry oraz intensywnie ją nawilżać tak jak serum do twarzy przeciwzmarszczkowe z kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka, co sprawia, że jest dobrze tolerowany. W największej ilości można go znaleźć w skórze, ale jest obecny również w stawach i chrząstkach. Podobnie jak kolagen, kwas hialuronowy wpływa na utrzymanie gładkiej i jędrnej skóry, a jego naturalna produkcja z wiekiem maleje.

Kwas hialuronowy w kosmetyce wykorzystywany jest najczęściej do nawilżania skóry. Jego cząsteczki działają na wodę jak magnes przyciągając ją do siebie, aby jak najlepiej nawilżyć zewnętrzne warstwy skóry. Skóra, której brakuje wilgoci staje się bardziej napięta, matowa i podatna na podrażnienia. Również linie i zmarszczki są coraz bardziej wyraźnie zarysowane. Wysokie stężenie kwasu hialuronowego w serum do twarzy pozwala chronić ją przed przesuszeniem oraz redukować jego nieprzyjemne objawy.

Stosowanie serum do twarzy z kwasem hialuronowym pomaga zatrzymać wilgoć w skórze na dłużej, przywrócić jej elastyczność i promienny blask. Jego zaletą jest również fakt, że bardzo rzadko prowadzi do podrażnień skóry, a jeśli już tak się dzieje, najczęściej wynika to z obecności w składzie produktu konserwantów lub innych substancji o drażniącym działaniu na skórę.

Do skóry wrażliwej sprawdzi się np. serum z kwasem hialuronowym i witaminą B5 o właściwościach regenerujących i kojących.

Witaminowe serum do twarzy – serum z witaminą C

Szara i zmęczona cera wygląda na zaniedbaną. Witaminowe serum do twarzy może dodać jej energii i promiennego blasku. Produkt pielęgnacyjny ze skoncentrowaną witaminą C pomaga wyrównać koloryt skóry, rozjaśnić cerę oraz zredukować przebarwienia zarówno posłoneczne, jak i potrądzikowe. Właściwości witaminy C ograniczają produkcję melaniny, czyli naturalnego barwnika skory. Jej nadmierne wytwarzanie oraz nierówne rozłożenie odpowiadają właśnie za uwidocznienie się na twarzy przebarwień pod wpływem m.in. promieniowania UV. Serum z witaminą C zapewnia także silną ochronę antyoksydacyjną, która zabezpiecza skórę przed uszkodzeniami oraz pomaga zachować młody wygląd na dłużej. Jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry jest zaburzenie równowagi pomiędzy ilością antyoksydantów i wolnych rodników. Prowadzą do niego m.in. stres, promieniowanie słoneczne, zła dieta, zanieczyszczenia powietrza, palenie papierosów. Jako silny przeciwutleniacz witamina C redukuje negatywne skutki stresu oksydacyjnego jak m.in. uszkodzenia włókien kolagenowych, wiotczenie skóry czy pojawianie się zmarszczek. Witaminowe serum do twarzy odżywia skórę, a dzięki obecności witaminy C wzmacnia także naczynka krwionośne, co pomaga chronić przed ich pękaniem i zaczerwienieniem twarzy.

Serum z witaminą C używane na dzień należy stosować w połączeniu z kremem przeciwsłonecznym. Kwas askorbinowy wzmacnia działanie filtrów UV, ale ich nie zastępuje!

Serum do twarzy – jakie wybrać i jak je poprawnie stosować?

W aptekach i drogeriach dostępne są bardzo różne rodzaje serum do twarzy, dlatego dokonanie wyboru okazuje się dość skomplikowane. Jeden produkt może odpowiadać na kilka różnych potrzeb skóry, za każdym razem warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakich efektach zależy nam najbardziej. Serum przeciwzmarszczkowe dedykowane jest do cery dojrzałej, jednak tego typu produkty warto stosować już profilaktycznie, jeszcze zanim zmarszczki czy utrata jędrności zaczną być naprawdę odczuwalne i widoczne. Po raz pierwszy retinol warto wprowadzić do swojej pielęgnacji już między 25 a 30 rokiem życia, kiedy na twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia się skóry. Kosmetyki z kwasem hialuronowym sprawdzają się niezależnie od wieku i typu cery, ale ich stosowanie warto rozważyć w szczególności, gdy odczuwalne są skutki odwodnienia cery. Skóra może wtedy intensywnie się łuszczyć, swędzieć, być chropowata, matowa i podrażniona. Witaminowe serum do twarzy to z kolei idealny sposób, aby przywrócić jej promienny blask, np. po zimie. Pielęgnuje szarą i zmęczoną cerę dostarczając jej cennych substancji odżywczych. Wyrównuje koloryt i działa antyoksydacyjnie. W pielęgnacji cery tłustej i mieszanej ze skłonnościami do trądziku dobrze może sprawdzić się serum z kwasami.

Kilka kropel serum można zastosować jako dodatek do ulubionego kremu do twarzy. Najczęściej jednak kompleksowa pielęgnacja przebiega w 4 etapach:

  1. Oczyszczanie cery – usuwa martwe komórki naskórka, brud, pot, kosmetyki kolorowe. Zapobiega rozszerzaniu porów, odświeża cerę i pozwala skórze swobodnie oddychać
  2. Tonizowanie skóry – przywraca jej naturalne pH, podnosi odporność na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych i przygotowuje na działanie kosmetyków aplikowanych w dalszej kolejności
  3. Serum do twarzy – dostarcza wybranych substancji aktywnych w silnie skoncentrowanej dawce
  4. Krem do twarzy – chroni przed przesuszeniem i dostarcza niezbędnych składników pielęgnacyjnych dostosowanych do potrzeb cery.

Jeżeli krem nie zapewnia ochrony przeciwsłonecznej, w następnej kolejności należy zaaplikować także kosmetyk z filtrami UV.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *