Rodzaje glinek do twarzy – jaką wybrać dla siebie?

glinki na twarz

Glinki kosmetyczne pozwalają wspaniale zadbać o skórę w naturalny sposób. Oczyszczają, złuszczają, pielęgnują jednocześnie nie podrażniając naskórka. Czerwona, zielona, czarna – sprawdź, jakie właściwości mają poszczególne rodzaje glinek do twarzy i jak je wykorzystać w codziennych zabiegach kosmetycznych.

Dlaczego warto stosować glinki na twarz?

Dzięki naturalnym właściwościom glinki do twarzy cieszą się dużą popularnością i są chętnie wykorzystywane w pielęgnacji skóry twarzy, całego ciała, a nawet włosów. Są bogate w minerały – m.in. magnez, żelazo, krzemionkę, potas, wapń oraz posiadają właściwości absorpcyjne co szczególnie sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do nadprodukcji sebum. Jednym z najpopularniejszych zastosowań maseczek z glinką jest detoksykacja i oczyszczanie skóry. Glinki posiadają ujemny ładunek elektryczny, który przyciąga zanieczyszczenia i toksyny naładowane w przeciwny sposób. Stosowane regularnie w formie maseczki do twarzy pomogą:

  • redukować nadmiar sebum wydzielanego przez skórę
  • odblokowywać zatkane pory skóry
  • wspomagać usuwanie zaskórników i zapobiegać powstawaniu nowych
  • zapobiegać nasilaniu się stanów zapalnych i objawów trądziku
  • przywracać promienny wygląd zmęczonej i poszarzałej cerze
  • zapobiegać przedwczesnym objawom starzenia się skóry
  • poprawiać koloryt skóry
  • odżywiać i ujędrniać skórę.

Różne rodzaje glinek do twarzy sprawiają, że tego rodzaju kosmetyk może przynosić korzyści niezależnie od posiadanego typu cery. Warto spróbować nałożyć różne glinki na twarz, aby sprawdzić, na którą z nich skóra reaguje najlepiej. Odczuwany dyskomfort oraz objawy takie jak: silne uczucie ściągania, podrażnienie i zaczerwienienie, przesuszenie skóry – mogą świadczyć o tym, że działanie glinki jest za mocne lub maseczka nakładana jest zbyt często.

Maseczki z zieloną glinką

W przypadku cery tłustej, która przejawia wyraźną skłonność do przetłuszczania się, warto wybrać rodzaj glinki do twarzy o silnym działaniu oczyszczającym, jakie posiada glinka zielona. Sebum stanowi dla skóry naturalną ochronę złożoną m.in. z kwasów tłuszczowych czy wosków. Cera tłusta produkuje je jednak w nadmiarze, przez co ma skłonność do błyszczenia się, a pory skóry są zwykle rozszerzone i zanieczyszczone. Choć cera tłusta jest bardziej odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, częściej rozwijają się na niej stany zapalne. Zielona glinka na twarz jest bardzo chłonna, dzięki czemu skutecznie pochłania nadmiar sebum i oczyszcza pory skóry. Redukuje w ten sposób widoczne na skórze niedoskonałości i dogłębnie ją oczyszcza. Maseczki z zieloną glinką regulują wydzielanie naturalnego łoju i matowią skórę, co zapobiega nieestetycznemu świeceniu się. Otwierają pory skóry i działają antybakteryjnie zapobiegając nasilaniu się trądziku. Złuszczają także martwe komórki naskórka i pobudzają krążenie krwi, w wyniku czego cera staje się jaśniejsza, bardziej gładka i lepiej odżywiona. Wydobywana we Francji lub USA glinka zielona swój kolor zawdzięcza zawartości jonów żelaza. Zawarty w składzie krzem przyspiesza także procesy gojenia się skóry.

Czarna glinka

Maseczka z czarnej glinki ma działanie silnie oczyszczające. Wiele osób zmaga się z wągrami widocznymi w okolicy nosa i brody. Uporczywe zaskórniki wyglądają jak czarne krostki i trudno ich się pozbyć. Zanieczyszczenia i brud, komórki martwego naskórka, naturalnie produkowany łój zatykają pory skóry i powodują powstawanie nieestetycznych zmian. Dzięki właściwościom antybakteryjnym ten rodzaj glinki nie tylko przeciwdziała zaskórnikom, ale także zapobiega rozprzestrzenianiu się zmian trądzikowych. Maseczka z czarnej glinki pomaga usunąć nawet głębokie zaskórniki i zadbać o nieskazitelny wygląd cery. Stosowanie czarnej glinki w zabiegach pielęgnacyjnych pobudza krążenie krwi, dzięki czemu komórki skóry są lepiej dotlenione i odżywione. W rezultacie skóra wygląda na bardziej wypoczęta i poprawia się jej koloryt. W pielęgnacji ciała czarna glinka wykorzystywana jest także do walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej i cellulitem.

Maseczka z białej glinki

Biała glinka do twarzy początkowo była wydobywana w Chinach na górze zwanej Kao-ling, skąd wzięła się jej nazwa – glinka kaolinowa. Znajdziemy w niej minerały takie jak: glin, krzem, wapń, magnez. Ma właściwości ściągające i regenerujące. Maseczka z białej glinki delikatnie oczyszcza, usuwa martwe komórki z powierzchni skóry i wyrównuje jej koloryt. Nie pozbawia skóry naturalnych olejków i nie przesusza jej. Sprawdzi się w pielęgnacji cery suchej, wrażliwej lub dojrzałej.  Przyczyną zatkanych porów skóry są gromadzące się zanieczyszczenia oraz zalegające na jej powierzchni sebum. Maska z białą glinką pochłania jego nadmiar, co zapobiega pojawianiu się krostek i stanów zapalnych. Wśród różnych rodzajów glinek do twarzy biała jest jedną z najdelikatniejszych. Dzięki swoim właściwościom kojącym maseczkę z białej glinki można spróbować zastosować nawet w przypadku cery, która łatwo ulega podrażnieniom.

Glinka czerwona właściwości

Skóra potrzebuje detoksykacji, aby zachować młody wygląd i naturalny blask. Obecne w powietrzu zanieczyszczenia przyspieszają procesy starzenia się skóry i zwiększają skłonność do podrażnień. Czerwona glinka wspomaga naturalną zdolność skóry do detoksykacji i pomaga pozbyć się szkodliwych toksyn. Pochłania martwe komórki skóry rozjaśniając cerę. Wykorzystywana jest także w łagodzeniu objawów trądziku różowatego. Jego rozwojowi towarzyszy rozszerzanie się powierzchniowych naczyń krwionośnych. Aby je uszczelnić i obkurczyć, nakładana jest właśnie glinka czerwona. Właściwości, jakie przejawia wykorzystywane są również w pielęgnacji cery naczynkowej, której jedną z charakterystycznych cech są kruche i mało elastyczne naczynia krwionośne. Kiedy się rozszerzają na twarzy zaczyna być widoczne przejściowe zaczerwienienie, a z czasem mogą pojawić się pajączki. Czerwoną glinkę można wykorzystać również w pielęgnacji włosów. Doda kosmykom blasku, pomoże w walce z przetłuszczaniem się włosów i uniesie nadmiernie przyklapniętą fryzurę.

Mimo, że glinka czerwona rekomendowana jest m.in. do cery naczynkowej czasem jej działanie może okazać się zbyt silne. Co wtedy zrobić? Rozwiązaniem może okazać się różowa glinka o nieco łagodniejszym sposobie działania. To rodzaj glinki do twarzy będącej połączeniem cech glinek czerwonej oraz białej. Jej właściwości korzystnie wpływają na podrażnienia i zmiany zapalne powodowane trądzikiem. Różowa glinka wspiera także naturalne procesy samoodnowy skóry. Po jej zastosowaniu cera jest gładka, promienna i przyjemnie miękka w dotyku.

Żółta glinka

Szara i matowa skóra wygląda na zaniedbaną. Zmęczona cera często pojawia się u osób, które palą papierosy, dużo pracują w pomieszczeniach zamkniętych, prowadzą niezdrowy tryb życia, nie dbają o skórę w prawidłowy sposób. Żółta glinka nie zastąpi zmiany codziennych nawyków, ale zadziała jak zabieg rewitalizujący na skórę. Glinka pozostawia skórę wygładzoną i odświeżoną, a efekt rozświetlonej i rozpromienionej cery odejmuje lat. Napina i uelastycznia skórę, pomagając przywrócić jej upragnioną witalność.  Żółta glinka ponadto dotlenia i oczyszcza skórę. Usuwa zanieczyszczenia oraz toksyny i łagodzi stany zapalne.

Jak nakładać maseczki z glinki?

  • Glinki na twarz można rozrobić za pomocą różnych środków. Podstawowym jest woda, ale produkt można połączyć także z wodą termalna, hydrolatem lub odrobiną oleju, aby uzyskać dodatkowe właściwości. Działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne zapewni np. oczar wirginijski lub miód. Woda różana dostarczy m.in. witaminy C, która zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych i przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek.
  • Przed zabiegiem skórę należy oczyścić. Warto nakładać maseczkę z glinki np. po kąpieli, kiedy pory skóry są rozszerzone i łatwiej usunąć zanieczyszczenia. Należy dokładnie umyć i osuszyć także dłonie, aby nie przenosić brudu czy bakterii na buzię.
  • Maseczki z glinki należy pozostawić na skórze na okres od kilku do kilkunastu minut. Najdłużej można pozostawić je na skórze tłustej, w przypadku cery suchej lub wrażliwej lepiej maksymalnie skrócić ten czas. Glinki nie aplikuje się na okolice oczu.
  • Zasychająca glinka powoduje uczucie ściągania, silnie absorbuje naturalne oleje, co szczególnie sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej. Chcąc uzyskać łagodniejszy efekt i uniknąć możliwych podrażnień (np. w przypadku cery suchej) glinkę po nałożeniu należy dodatkowo zwilżać wodą, aby nie zastygła.
  • Po usunięciu glinki z twarzy zawsze należy użyć toniku, aby przywrócić skórze naturalne pH. W kolejnych etapach pielęgnacji sprawdzą się także takie kosmetyki do twarzy jak krem nawilżający oraz serum, które wzmocni jego działanie.
  • Maseczki z glinki zaleca się stosować około raz w tygodniu.

Różne rodzaje glinek do twarzy doskonale sprawdzają się nie tylko jako maski do twarzy. Można stosować je do mycia i oczyszczania skóry, jako dodatek do kąpieli czy środek do pielęgnacji włosów.

 

 

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *