Jak odmłodzić twarz? Ćwiczenia mięśni twarzy

gimnastyka twarzy

Gładka, pozbawiona zmarszczek twarz to ważny atut i marzenie każdej kobiety niezależnie od wieku. Piękna skóra jest naszą wizytówką, synonimem zdrowia i urody. Ciężką ją ukryć, dlatego należy robić wszystko, aby była zdrowa i jak najdłużej wyglądała młodo. Nie zawsze zmarszczki czy inne niedoskonałości da się ukryć makijażem, lepiej postarać się, aby skóra wyglądała pięknie w każdej sytuacji, nawet tuż po wstaniu z łóżka. Ważnymi elementami dbania o cerę są: odpowiednia pielęgnacja, prawidłowo dobrane kosmetyki, a także zdrowy styl życia. Do tego zestawu warto dodać również facefitness. To kontrolowane robienie min, które ma pozytywy wpływ nie tylko na nasz nastrój, ale również na cerę. Na czym polega gimnastyka twarzy? Jak wygląda trening? I czy naprawdę wystarczy stosować ćwiczenia mięśni twarzy, aby zachować młodość na dłużej?

Przyczyny powstawania zmarszczek

Pierwsze zmarszczki pojawiają się między 25 a 30 rokiem życia. Główną przyczyną ich powstawiania jest proces starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem zmniejsza się stopień nawilżenia skóry oraz dochodzi do zwiększonej utraty wody – to pierwsze kroki do powstania zmarszczek i bruzd na twarzy. Stan cery zależny jest od uwarunkowań genetycznych, ale nie tylko. Zaszkodzić może mu także:

  • palenie papierosów – bierne i czynne,
  • nieprawidłowa pielęgnacja twarzy,
  • zażywanie dużych ilości lekarstw,
  • nieprawidłowa dieta, spożywanie mocno przetworzonych i pełnych konserwantów dań,
  • picie alkoholu,
  • zbyt mała ilość snu,
  • słabe nawodnienie organizmu,
  • intensywne opalanie,
  • korzystanie z solarium,
  • życie w zanieczyszczonym środowisku.

Jak widać, jest wiele przyczyn, które przyśpieszają proces pojawiania się zmarszczek. Niektórych z nich ciężko uniknąć, dlatego często cera staje się szara, pozbawiona blasku, zmarszczki są mocno widoczne. W celu redukcji zmarszczek należy zmienić nawyki, wprowadzić zdrową, bogatą w owoce i warzywa dietę oraz zastosować wartościowe kosmetyki do twarzy. Dobrą opcją jest wzmocnienie mięśni, które tworzą naturalne rusztowanie dla skóry. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom mięśni twarzy, cera stanie się wyraźnie gładsza i rozświetlona, a zmarszczki mniej widoczne.

Gimnastyka twarzy – efekty

Facefitness to efektywna metoda, której zaletami są: bezpieczeństwo, brak ingerencji w strukturę skóry oraz bezinwazyjność. Ludzka twarz jest mocno umięśniona, zawiera ok. 50 różnych mięśni, dlatego dla zachowania dobrego wyglądu wymaga regularnych ćwiczeń. Fitness twarzy, tak samo jak trening całego ciała, jest bardzo skuteczny, a rezultaty pojawiają się już po miesiącu. Pod wpływem ćwiczeń mięśnie wzmacniają się, a skóra zaczyna być lepiej do nich przyczepiona. Poprawa jędrności i sprężystości skóry to jedne z najważniejszych rezultatów, jakie daje gimnastyka twarzy. Efekty to również:

  • poprawa ukrwienia i lepsze dotlenienie skóry,
  • wzmocnienie mięśni twarzy,
  • poprawa mikrokrążenia,
  • usprawnianie drenażu tkanek,
  • ujędrnienie okolic oczu,
  • zmniejszenie cienie i worków pod oczami,
  • poprawa wyglądu czoła i podniesienie policzków,
  • redukcja podwójnego podbródka,
  • spłycenie istniejących zmarszczki i zapobieganie wystąpieniu nowych,
  • zwiększenie elastyczności skóry,
  • promienny wygląd twarzy,
  • poprawa kolorytu cery,
  • redukcja obrzęków,
  • poprawa owalu twarzy,
  • przywrócenie symetrii twarzy,
  • szybsze wchłanianie aktywnych substancji zawartych w kosmetykach,
  • zmniejszenie napięcie w obrębie twarzy,
  • relaksacja mięśni twarzy,
  • wyzwalanie endorfin i lepsze samopoczucie.

Pod wpływem ćwiczeń na mięśnie twarzy dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu, głównego budulca skóry. Dzięki temu skóra szybko się regeneruje i wolniej starzeje. Aby jak najszybciej zobaczyć rezultaty, warto regularnie przeznaczać około 10-20 minut dziennie na wykonanie gimnastyki twarzy. Efekty powinny być zauważalne po około 30 dniach. Po 3 miesiącach twarz stanie się napięta i wyraźnie młodsza. W kolejnym etapie wystarczy ćwiczyć 3 razy w tygodniu, dla podtrzymania uzyskanego efektu.

Ćwiczenia na mięśnie twarzy – zasady

Ćwiczenia twarzy na zmarszczki polegają na naprzemiennym napinaniu mięśni twarzy i ich rozluźnianiu. Główną zasadą treningu mięśni twarzy jest stawianie oporu. Ćwiczenia na mięśnie twarzy, tak jak każdy trening, należy zacząć do rozgrzewki. Twarz trzeba przygotować do wysiłku i odpowiednio rozgrzać mięśnie. W tym celu sprawdzi się opukiwanie twarzy opuszkami, łagodny masaż lub delikatne uszczypnięcia. Cała rozgrzewka nie powinna trwać długo, w zupełności wystarczą 2 minuty. Po tym czasie twarz stanie się zarumieniona i gotowa do dalszego wysiłku. Należy pamiętać, aby rozgrzewkę zacząć od czoła, stopniowo przechodząc do szyi. W podobnej kolejności – tzn. zaczynając od góry, należy przeprowadzić całą gimnastykę.

Jak ćwiczyć mięśnie twarzy? Przykłady ćwiczeń

Trening mięśni twarzy nie wymaga specjalnego przygotowania ani sprzętu. Aby dokładnie poznać technikę wykonywania ćwiczeń, można skorzystać z porady trenera facefitnessu. Już 1-2 godziny zajęć pozwolą poznać podstawowe ćwiczenia. Inną opcją jest obejrzenie filmików instruktażowych, które można znaleźć w sieci. Warto szukać tych prowadzonych przez profesjonalistów, dzięki temu można będzie mieć pewność, że gimnastyka przyniesie oczekiwane rezultaty. Do ćwiczeń przyda się lustro, które pozwoli obserwować technikę ćwiczeń i skorygować ewentualne błędy. Należy pamiętać, aby ćwiczenia na mięśnie twarzy wykonywać delikatnie, tak by nie naciągać skóry. Gimnastykę można powtarzać o dowolnej porze, ważna jest jedynie systematyczność i silna wola. Dużą zaletą facefitnessu jest to, że można go wykonywać w niemal każdym miejscu, np. w pracy, w samochodzie, w drodze do domu. Warto poznać kilka podstawowych ćwiczeń mięśni twarzy, które poprawią stan skóry i sprawią, że twarz będzie wyglądała na odmłodzoną. Najbardziej znane to:

  • Powtarzanie samogłosek

To ćwiczenia warto wykonywać na początku treningu. Należy bezgłośnie wymawiać samogłoski a, e, i, o. Bardzo ważne, aby w tym ćwiczeniu układać usta dokładnie, wręcz aktorsko.

  • Pompka

To ćwiczenie skutecznie wygładza lwią zmarszczkę na czole. Należy przyłożyć dłoń do czoła i uciskać powierzchnię między brwiami. Ruch powinien przypominać pompowanie. Należy wykonać 10 powtórzeń w ciągu 10 sekund.

  • Dmuchanie balona

To proste ćwiczenie polegające na jednoczesnym nadmuchiwaniu obu policzków. W pozycji należy wytrzymać 5 sekund. Łącznie trzeba wykonać 10 powtórzeń. Ćwiczenie likwiduje wiszącą skórę na policzkach, a także poprawia owal twarzy.

  • Azjatka

Ćwiczenia mięśni twarzy mogą pomóc w wygładzeniu kurzych łapek, które są zmorą większości pań. Opuszki palców należy przyłożyć do zewnętrznych kącików oka i pociągać skórę na boki. Oczy powinny wyglądać jak szparki. W trakcie treningu oczy należy zmrużyć, ale nie wolno ich zamykać. Ćwiczenie powtarza się 10 razy.

  • Żuraw

Ćwiczenie pomaga usunąć drugi podbródek oraz wygładzić zmarszczki na szyi. Szyję należy wyciągnąć do góry pod kątem 60 stopni, a żuchwę wysunąć do przodu. W pozycji należy wytrzymać 5 sekund, ćwiczenie powtórzyć 20 razy.

  • Zdziwiona mina

Ćwiczenie pozwala zlikwidować zmarszczki na czole. Należy położyć nad brwiami palce wskazujące i lekko przytrzymać skórę. Trzeba zrobić zdziwioną minę, jednocześnie dociskając palce do czoła. Całość należy powtórzyć 10 razy.

  • Jędrne, pełne usta

Facefitness pozwala również poprawić kształt ust. Należy zamknąć usta, język położyć na przednich zębach. W tej pozycji trzeba wytrzymać 5 sekund, ćwiczenie powtórzyć 10 razy.

  • Dziubek

Proste, ale bardzo skuteczne ćwiczenie, które unosi opadające kąciki oraz ujędrnia okolice warg. Usta należy złożyć w dzióbek, a następnie rozszerzyć je do głębokiego uśmiechu. Dziubek należy robić przez 20-25 sekund.

  • Powietrzne całusy

W tym ćwiczeniu usta również należy złożyć w dzióbek i przez ok. 15-20 sekund robić i wysyłać w powietrze całusy. Ćwiczenie ładnie poprawia kształt ust.

Czy ćwiczenia twarzy na zmarszczki mają przeciwwskazania?

Gimnastyka twarzy jest bezpieczna, ćwiczenia mogą wykonywać wszystkie osoby bez względu na wiek. Facefitness polecany jest zarówno dla młodych osób – w ramach profilaktyki, jak i dla pań w dojrzałym wieku – jako jeden ze sposobów odmłodzenia twarzy. Aby zwiększyć efektywność ćwiczeń, do treningu można używać olejków, które wnikają w skórę i poprawiają jej kondycję. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie ćwiczeń twarzy na zmarszczki z automasażem. Na zakończenie sesji treningowej w twarz należy wklepać odżywczy krem, którego składniki szybko wchłoną się w dobrze ukrwioną skórę. Warto pamiętać, że trening twarzy nie zastąpi regularnej pielęgnacji. Ćwiczenia przyniosą efekt tylko wtedy, gdy twarz będzie prawidło nawilżona i odżywiona. W tym celu należy stosować dobrane do rodzaju skóry kremy, maseczki i peelingi. Niezbędne jest również nawilżanie skóry od środka i zapewnienie odpowiedniej ilości płynów. Regularne treningi warto rozpocząć w momencie, gdy zmarszczki są jeszcze mało widoczne. Ćwiczenia mięśni twarzy nie powodują skutków ubocznych, ale należy zadbać, aby były wykonywane dokładnie i prawidłowo. By nie doprowadzić do asymetrii, należy ćwiczyć wszystkie mięśnie twarzy, nie skupiając się wyłącznie na jednym fragmencie.

Gładka twarz bez widocznych zmarszczek to domena młodych kobiet, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji, diecie, prawidłowej ilości snu oraz gimnastyce twarzy, może być również atutem kobiet w wieku dojrzałym, po 40 roku życia. Oczywiście, należy poczekać na efekty, ponieważ facefitness to nie zabieg chirurgiczny, jednak rezultaty z pewnością się pojawią. Obecnie wiele kobiet preferuje naturalne metody dbania o skórę. Ćwiczenia mięśni twarzy idealnie wpisują się w ten trend, ponieważ w żaden sposób nie ingerują w organizm. Warto wykazać się samozaparciem, dowiedzieć, jak ćwiczyć mięśnie twarzy, a potem poświęcić 10 minut dziennie i sprawdzić, jakie pojawią się efekty. Może okaże się, że nasza twarz jest dużo młodsza i radośniejsza? W ten sposób nic nie tracimy, a możemy dużo zyskać.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *