Mycie pędzli do makijażu – dlaczego trzeba to robić regularnie? Jak czyścić akcesoria do makijażu?

mycie pędzli do makijażu

Nie tylko brak wieczornego demakijażu może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry i problemów z cerą. Również nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny akcesoriów do makijażu zwiększa ryzyko rozwoju stanów zapalnych, infekcji czy tworzenia się zmarszczek. Dlaczego mycie pędzli do makijażu jest takie ważne? Jak prawidłowo zadbać o ich czystość, a jednocześnie nie uszkodzić włosia?

Regularne czyszczenie pędzli do makijażu – dlaczego należy o nim pamiętać?

Podczas wykonywania makijażu chcemy aplikować na skórę kosmetyki kolorowe takie jak: podkład, puder, róż czy bronzer, ale nie bakterie i zanieczyszczenia. Używanie brudnych pędzli do makijażu przede wszystkim może szkodzić naszej cerze, narażając ją na kontakt z bakteriami, zapychając pory skóry i zwiększając aktywność wolnych rodników. Utrudnia także wykonanie samego makijażu i powoduje, że akcesoria szybciej się niszczą.

Brudne pędzle mogą prowadzić do infekcji oraz nasilają problemy z trądzikiem

Brudne akcesoria do makijażu to prawdziwe siedlisko bakterii, które w trakcie ich użytkowania mają bezpośredni kontakt ze skórą. W rezultacie cera jest bardziej narażona na zaczerwienienie, podrażnienie oraz infekcje bakteryjne lub grzybicze. Płaszcz hydrolipidowy w naturalny sposób zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym również wpływem patogenów. Kiedy jednak naturalna bariera ochronna zostaje naruszona i nie spełnia swojej funkcji prawidłowo łatwo o zakażenie. Regularne zapominanie o myciu pędzli do makijażu sprawia, że ryzyko rozwoju infekcji wzrasta. Na pędzlach do makijażu bakterie mogą przenosić się w różne rejony twarzy prowadząc również m.in. do występowania opryszczki na ustach czy stanów zapalnych oczu

W przypadku cery ze skłonnością do występowania trądziku bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie porów skóry oraz unikanie używania środków o działaniu komedogennym. Tymczasem na brudnych pędzlach znajdują się nie tylko pozostałości kosmetyków do makijażu, ale także sebum, martwe komórki naskórka czy kurz, które gromadząc się w porach skóry zatykają je i stają się pożywką dla bakterii. Brak prawidłowej higieny akcesoriów do makijażu może zatem prowadzić do rozwoju stanów zapalnych, tworzenia się zaskórników i wyprysków oraz nasilania się objawów trądziku.

Przyspieszają starzenie się skóry

Nie od dziś wiadomo, że stosowanie kosmetyków do twarzy bogatych w antyoksydanty pomaga zachować młody wygląd skóry. Ich działanie neutralizuje aktywność wolnych rodników odpowiedzialnych za uszkodzenia komórek oraz osłabienie włókien kolagenowych. W rezultacie skóra szybciej się starzeje, traci jędrność i elastyczność. Aby jak najdłużej zachować świeży i młody wygląd twarzy warto jednocześnie unikać czynników, które zwiększają ilość wolnych rodników tak jak m.in. korzystanie z brudnych akcesoriów do makijażu.

Utrudniają wykonanie perfekcyjnego makijażu

Makijaż służy podkreślaniu atutów urody, ale kiedy z cerą dzieje się coś złego, trudno o jego idealny wygląd. Troska o właściwą pielęgnację skóry powinna być więc podstawowym krokiem w codziennym dbaniu o siebie. Zabrudzone włosie, w szczególności po aplikacji produktów stosowanych na mokro, jest bardziej sztywne i posklejane. To zdecydowanie nie ułatwia wykonania makijażu bez plam i smug widocznych na twarzy.

Jak myć pędzle do makijażu?

Najprostszym sposobem na umycie pędzli do makijażu jest wykorzystanie mydła w kostce i wody. Pędzel należy namoczyć, a następnie delikatnie namydlić i spłukać pod bieżącą woda, pamiętając aby skierować go włosiem w dół.

W taki sposób trudno jednak usunąć zabrudzenia z ciężkich korektorów czy podkładów do twarzy oraz kosmetyków wodoodpornych. Wtedy oprócz mydła należy sięgnąć po produkt na bazie oleju, który rozpuści zanieczyszczenia. W tej roli sprawdzi się np. olejek do mycia ciała, olejek do demakijażu lub po prostu oliwa z oliwek. Aby zapewnić większą ochronę przed patogenami warto sięgnąć po mydło antybakteryjne. Alternatywą dla mydła polecaną szczególnie w przypadku pędzli z naturalnego włosia może być z kolei szampon do włosów lub pianka do oczyszczania twarzy.

Podczas mycia pędzli do makijażu należy zachować ostrożność, aby woda nie przedostawała się do trzonka. W ten sposób można trwale uszkodzić pędzel i doprowadzić do odklejania się i wypadania włosia.

Jak myć gąbki do makijażu?

Pędzle do makijażu wyglądają profesjonalnie, jednak podczas wykonywania codziennego makijażu wiele pań decyduje się, aby sięgnąć po proste w użyciu i wygodne gąbki do makijażu. Pozwalają uzyskać naturalny efekt makijażu, co sprawdzi się zarówno podczas używania mocno kryjącego podkładu, jak i konturowania twarzy. Przy ich użyciu łatwo aplikować kolejne warstwy kosmetyku tak, aby nie przesadzić, a w razie potrzeby zebrać nadmiar produktu. Świetnie sprawdzają się także w podróży, ponieważ zamiast całego zestawu pędzli, jednak gąbka wystarczy, aby nałożyć podkład, bronzer, róż.

Mimo że są wielofunkcyjne gąbki najczęściej stosuje się do nakładania podkładów o płynnej konsystencji. Są dość chłonne, a usunięcie produktu z ich powierzchni do czysta może być dość problematyczne. Warto jednak znaleźć na to swój własny sposób, ponieważ czyszczenie gąbek do makijażu zalecane jest po każdym użyciu.

Podobnie jak pędzel gąbkę można umyć pod bieżącą woda. Aby jednocześnie wyczyścić kilka aplikatorów lepiej jednak namoczyć je w misce z wodą z dodatkiem mydła lub mydła i olejku.

Gąbki do makijażu należy nie tylko regularnie myć, ale także wymieniać, co około 3 miesiące.

Jak suszyć pędzle do makijażu?

Podczas dbania o higienę akcesoriów wykorzystywanych do wykonywania makijażu należy uważać, aby ich nie uszkodzić ani nie zdeformować włosia. Czego należy unikać?

  • Suszenia pędzli włosiem do góry, w pobliżu grzejnika, kaloryfera czy na słońcu.
  • Używania wrzącej wody do wyparzenia pędzli lub gąbeczek do makijażu
  • Prania aplikatorów do makijażu w pralce

W szczególności pędzle z naturalnego włosia są podatne na uszkodzenia mechaniczne. W trakcie mycia warto potraktować je trochę jak swoje własne włosy podczas mycia głowy. Nie szarpać, unikać intensywnego tarcia, a po umyciu delikatnie odsączyć papierowym ręcznikiem.

Aby odpowiednio zadbać o pędzle do makijażu po umyciu można rozłożyć je na blacie stołu przykrytego papierowym ręcznikiem. Ważne jest, aby włosie wystawało poza jego krawędź, co pozwoli uniknąć odkształceń. Nie zaleca się zarówno przechowywania, jak i suszenia akcesoriów do makijażu w łazience, ze względu na dużą wilgotność jaka panuje w pomieszczeniu.

Czyste pędzle warto dodatkowo zdezynfekować. Najprostszym sposobem, jest zakup preparatu do dezynfekcji w sprayu, którym wystarczy spryskać pędzel po umyciu. W sprzedaży dostępne są również specjalne preparaty do mycia i dezynfekowania pędzli do makijażu w płynie.

Mycie pędzli czy gąbek do makijażu nie jest trudne ani czasochłonne, za to przynosi mnóstwo korzyści. W trosce o zachowanie zdrowia oraz dobrej kondycji skóry akcesoria do makijażu najlepiej myć codziennie, a w przypadku pędzli do kosmetyków sypkich przynajmniej nie rzadziej niż co 3 dni.

 

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *