Witamina C działa ochronnie i przeciwstarzeniowo. Znana jest przede wszystkim ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych, które neutralizują szkodliwą aktywność wolnych rodników. Posiada także właściwości rozjaśniające, które dodają blasku szarej zmęczonej skórze. Kiedy stosować serum z witaminą C?
Serum z witaminą C – działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe
Ochrona przed wolnymi rodnikami to niezbędny element codziennej pielęgnacji skóry. Witamina C w postaci kwasu l-askorbinowego to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy występujących w kosmetykach. Wspomaga naturalną obronę antyoksydacyjną organizmu i zapewnia skuteczną broń w walce z nadmiarem wolnych rodników.
Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu, które powstają w wyniku procesów metabolicznych. Stres, palenie papierosów, eksponowanie ciała na działanie promieni słonecznych prowadzą do nadprodukcji wolnych rodników, które uszkadzają zdrowe komórki skóry i osłabiają jej kondycję. Mogą prowadzić do przesuszenia, rozwoju stanów zapalnych, a przede wszystkim przyspieszają starzenie się skóry. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, serum z witaminą C neutralizuje wolne rodniki i chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Redukuje negatywne skutki prowadzonego stylu życia i błędów pielęgnacyjnych.
Witamina C pobudza aktywność fibroblastów i bierze udział w syntezie naturalnego kolagenu w skórze. Ubytek włókien kolagenowych i elastynowych wraz z wiekiem prowadzi do jej starzenia się. Skóra staje się wiotka, traci gęstość i elastyczność. Stosowane profilaktycznie serum do twarzy z witaminą C przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Z kolei w przypadku cery dojrzałej pomaga wypełnić drobne linie i zmarszczki, ujędrnia oraz odmładza.
Serum rozjaśniające z witaminą C
Witamina C dodaje skórze blasku i ożywia cerę. Rozpromienia i energetyzuje, zapewniając świeży i promienny wygląd. Warto po nią sięgnąć, kiedy skóra wygląda na zmęczoną, jest szara i matowa. Serum rozjaśniające z witaminą C może także wspomagać walkę z przebarwieniami skóry wywołanymi zmianami hormonalnymi lub nadmiernym opalaniem.
Przyczyną powstawania przebarwień jest hiperpigmentacja. W złożonym procesie melanogenezy powstaje nadmierna ilość melaniny – naturalnego barwnika skóry. Punktowe gromadzenie się melaniny pod skórą jest widoczne w postaci ciemniejszego koloru skóry nazywanego przebarwieniem. Witamina C hamuje aktywność tyrozynazy – enzymu, który umożliwia syntezę melaniny. W ten sposób zapobiega powstawaniu przebarwień i pomaga wyrównać koloryt skóry.
Serum do twarzy z witaminą C – kiedy jeszcze, warto stosować?
Witamina C w kosmetykach cieszy się dużą popularnością ze względu na wszechstronne działanie. Aplikowana na skórę przynosi korzyści także w pielęgnacji cery problematycznej.
Stosowanie serum z witaminą C w przypadku cery trądzikowej, a także wrażliwej przynosi korzyści przede wszystkim ze względu na jej właściwości przeciwzapalne. Jej działanie pomaga zmniejszyć zaczerwienie skóry, świąd, pieczenie i inne objawy stanu zapalnego. Witamina C ułatwia gojenie się ran, co wspomaga codzienną pielęgnację cerę w przypadku nowych, pojawiających się na twarzy zmian. Serum rozjaśniające z witaminą C wspiera z kolei redukcję przebarwień po trądziku.
Dla cery naczynkowej najistotniejszy jest fakt, że witamina C wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne. W ten sposób są one mniej podatne na pękanie. Łagodzi zaczerwienienie i wspomaga mikrokrążenie.
Stres oksydacyjny może powodować nadmierną utratę wilgoci i być jedną z przyczyn odwodnienia skóry. W przypadku cery suchej dobrym wyborem będzie serum do twarzy z witaminą C oraz kwasem hialuronowym, który magazynuje cząsteczki wody w skórze i intensywnie ją nawilża.
Serum z witaminą C – przeciwwskazania
Kwas askorbinowy należy do substancji pochodzenia naturalnego, które łatwo się wchłaniają, są bezpieczne i dobrze tolerowane przez skórę. W niektórych przypadkach może jednak prowadzić do reakcji nadwrażliwości. Ich przyczyną może być niskie pH używanego produktu, a takie wysokie stężenie substancji aktywnej. Do podrażnienia skóry może też prowadzić obecność pozostałych substancji wchodzących w skład używanego kosmetyku. Dla bezpieczeństwa, stosowanie nowego produktu warto rozpocząć od przetestowania jego działania na niewielkim obszarze skóry. Witaminę C należy wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, rozpoczynając od produktów o niższym stężeniu substancji aktywnej. W przypadku cery wrażliwej nie powinno być ono wyższe niż 5-10%.
Substancje, które działają najefektywniej w różnych zakresach pH niekorzystnie wpływają na swoje działanie. Dzieje się tak w przypadku retinolu i witaminy C. Podczas gdy retinol przekształca się w kwas retinolowi przy neutralnym pH, kwas askorbinowy przenika w głąb skóry przy kwaśnym pH. Stosowanie razem witaminy C i retinolu spowoduje zatem, że obie substancje będą nieskuteczne. Efektywność działania serum z witaminą C osłabia także niacynamid, z kolei kosmetyki z kwasami AHA oraz DHA nasilają ryzyko wystąpienia podrażnień skóry.
Jak używać serum z witaminą C
Nie każdy kosmetyk z witaminą C przyniesie takie same rezultaty. Serum do twarzy zawiera składniki w skoncentrowanej postaci, dlatego ma możliwość skuteczniej zadziałać na skórę niż np. krem. Należy jednak wiedzieć, że kwas askorbinowy wykazuje najskuteczniejsze działanie w środowisku kwaśnym, przy pH niższym od 3,5. Działanie witaminy C na skórę zależy również od stężenia substancji aktywnej w wybranym kosmetyku, które powinno mieścić się w granicach od 5 do 20%. Serum do twarzy z witaminą C nie działa od razu. W krótkim czasie dodaje skórze promiennego blasku, jednak na efekty w postaci odmłodzenia cery czy redukcji zmarszczek trzeba poczekać kilka miesięcy. Ważne jest zatem regularne aplikowanie kosmetyku na skórę.
Jak używać serum z witaminą C?
- Przed nałożeniem serum należy dokładnie oczyścić skórę, aby usunąć brud, zanieczyszczenia, pozostałości kosmetyków kolorowych. Oczyszczanie skóry jest ważne zarówno wieczorem, jak i rano.
- Kolejny krok pielęgnacyjny to przemycie cery tonikiem, który zadba o jej odpowiednie pH.
- Serum z witaminą C należy nałożyć na skórę, a następnie pozostawić do wchłonięcia. Dopiero po kilku minutach zaleca się nałożyć krem pielęgnacyjny.
- Jeśli stosowany krem na dzień nie zawiera filtrów przeciwsłonecznych, ostatnim krokiem pielęgnacyjnym powinna być aplikacja kosmetyku z filtrami UV.
Z jakimi składnikami warto łączyć kwas askorbinowy?
- Serum z witaminą C i kwasem hialuronowym zapewnia ochronę przeciwzmarszczkową oraz dodaje blasku matowej, przesuszonej cerze (np. Casida Vitamin C).
- Witamina C i witamina E nawzajem wspierają swoje działanie, stanowiąc skuteczną broń w walce z wolnymi rodnikami.
- Działanie witaminy C wspomaga kwas felurowy, który korzystnie wpływa na jego stabilność chemiczną.
Serum z witaminą C – rano czy wieczorem?
Kosmetyki z kwasem askorbinowym mogą być stosowane przez cały rok, także latem. Nie ma przeciwwskazań do nakładania serum zarówno rano, jak i wieczorem, a o wyborze odpowiedniej pory mogą zdecydować osobiste preferencje. Częściej jednak zaleca się używanie witaminy C w porannej rutynie pielęgnacyjnej, aby zapewnić skórze antyoksydacyjną ochronę przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń oraz promieniowania UV. Ochrona przed światłem słonecznym nie jest na tyle silna, aby mogła zastąpić działanie kosmetyków z filtrami UV, wspomaga jednak ich działanie.
Stosowanie witaminy C warto praktykować rano także wtedy, gdy w wieczornej pielęgnacji używane są kosmetyki np. z retinolem. Nakładanie jednej substancji aktywnej rano, a drugiej wieczorem umożliwia ich optymalne działanie i pomaga uniknąć możliwych podrażnień skóry.
Jak przechowywać serum z witaminą C?
Kwas l-askorbinowy aplikowany na skórę przynosi mnóstwo korzyści. Jest jednak substancją niestabilną chemiczną. Aby kosmetyki z kwasem l-askorbinowym zachowały trwałość, należy je przechowywać w chłodnych i zaciemnionych miejscach oraz nieprzezroczystym opakowaniu. Zarówno wysoka temperatura, jak i światło słoneczne prowadzą do utleniania się witaminy C. Należy również zwracać uwagę na konsystencję, zapach, barwę kosmetyku, ponieważ każda zmiana może oznaczać, że produkt nie powinien być nadal używany. Serum z witaminą C pod postacią kwasu l-askorbinowego zwykle zachowuje trwałość przez kilka miesięcy.
Wiele kosmetyków dostępnych w sprzedaży bazuje na pochodnych witaminy C, które wykazują większą stabilność chemiczną i są bardziej łagodne dla skóry. Należą do nich:
- Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate),
- Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside),
- Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate),
- Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate, SAP),
- Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate, MAP),
- Etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-0- Ethyl Ascorbic Acid).
Komentarz (1)
Uwielbiam efekt jaki daję stosowanie serum z wit C. Cera jest rozświetlona, pełen glow up 🙂 Polecam basiclab lub orientany przetestować.