Kosmetyki na jesień. Sprawdź, czego potrzebuje Twoja skóra

pielęgnacja skóry jesienią

Sposób pielęgnacji skóry zależy od jej indywidualnych potrzeb, ale także zmieniających się warunków atmosferycznych. Niektóre kosmetyki, jak na przykład lekkie kremy nawilżające, które doskonale sprawdzały się latem, mogą nie spełniać już swojego zadania. Jesień to doskonały moment na regenerację skóry i przygotowanie jej na niekorzystny wpływ suchego powietrza oraz niskich temperatur. Jakie kosmetyki na jesień pomogą prawidłowo zadbać o skórę?

Jaki krem do twarzy na jesień?

Skóra twarzy jesienią zwykle jest przesuszona. Świadczyć mogą o tym symptomy takie jak zaczerwienienie, świąd, a także matowa i pozbawiona blasku cera. Aby napięty i łuszczący się naskórek znów był gładki i elastyczny, należy zadbać o przywrócenie skórze prawidłowego poziomu nawilżenia. Każda kobieta ma w swojej kosmetyczce krem nawilżający, jesienią należy jednak zwrócić uwagę na to, aby jego konsystencja być bardziej tłusta i gęsta. Kiedy za oknem robi się chłodniej lekki nawilżający krem z pewnością nie wystarczy. Dlatego oprócz typowych humektantów w składzie powinny pojawić się też składniki o działaniu natłuszczającym. Skóra najbardziej intensywnie regeneruje się w nocy. Przed nałożeniem kremu należy pamiętać o jej dokładnym oczyszczeniu. Do przesuszonej cery idealnie sprawdzają się kremowe mleczka i kosmetyki do demakijażu.

Krem z kwasem hialuronowym

Przesuszona skóra jest mniej odporna na uszkodzenia powodowane chłodem, wiatrem, a także suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach. Szybciej widoczne stają się na niej również zmarszczki. Kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody i zatrzymuje je w skórze, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako składnik nawilżający. Hialuronianu sodu występuje w skórze w sposób naturalny, ale jego ilość z wiekiem maleje. Krem przeciwzmarszczkowy z kwasem hialuronowym wypełnia zmarszczki od wewnątrz zmniejszając widoczność pierwszych oznak starzenia się skóry.

Krem na jesień z ceramidami

Pielęgnacja twarzy jesienią ma na celu nie tylko naprawę uszkodzeń, które pozostały po lecie, ale także przygotowanie jej na nadchodzący sezon. Aby skóra mogła stawić czoła zmieniającym się warunkom atmosferycznym, jej bariera ochronna musi funkcjonować w sposób prawidłowy. Wśród składników, które wspierają nawilżenie skóry, ale działają także ochronnie na szczególną uwagę zasługują ceramidy. Rolą jaką pełnią w skórze często przyrównywana jest do cementu. Jako spoiwo międzykomórkowe zapewniają szczelność warstwy ochronnej skóry i wspomagają jej działanie. Dzięki ceramidom skóra staje się bardziej odporna na podrażnienia powodowane wpływem czynników zewnętrznych. Wolniej traci również wilgoć, co zabezpiecza ją przed przesuszeniem.

Kosmetyki z retinolem

Częsta ekspozycja skóry na działanie to jedno z przeciwwskazań do stosowania kremów z retinolem. Okres jesienny i zimowy będzie więc dobrym momentem na włączenie ich do codziennej pielęgnacji.

Kremy z aktywną formą witaminy A pod postacią retinolu wspierają odnowę komórkową, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w pielęgnacji twarzy jesienią. Działają także przeciwstarzeniowo. Regulują pracę i wzrost komórek skóry. Wpływają na zwiększenie produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, które zapobiegają wiotczeniu oraz starzeniu się skóry. Prowadzą do zagęszczenia skóry, która wraz z upływem lat staje się coraz cieńsza.

Po wakacjach cera może się przetłuszczać. Kosmetyki na jesień z retinolem pochłaniają nadmiar sebum i pomagają uregulować proces jego wytwarzania. Łagodzą stany zapalne będące wynikiem nasilających się problemów z trądzikiem, ale też zapobiegają pojawianiu się kolejnych zmian skórnych.

Do obecności retinolu w kosmetykach do twarzy skórę należy przyzwyczajać stopniowo. W przeciwnym razie mogą pojawić się niekorzystne symptomy takie jak zaczerwienieni, pieczenie czy przesuszenie skóry. Na początek najlepsze będą preparaty o niższym stężeniu. Leczenie trądziku kosmetykami z retinolem zaleca się prowadzić pod kontrolą dermatologa.

Pielęgnacja twarzy jesienią a przebarwienia

Ciemne brązowe plamy widoczne na twarzy to często niechciana pamiątka po minionych wakacjach. Przebarwienia są efektem zaburzeń w pracy melanocytów, w wyniku których dochodzi do nadprodukcji melaniny i jej nierównomiernego rozmieszczenia pod skórą. Powstawaniu przebarwień sprzyja opalanie skóry bez zastosowania odpowiednich środków ochrony przeciwsłonecznej lub w trakcie kuracji lekami i ziołami o działaniu światłouczulającym. W redukcji świeżych przebarwień pomoże krem na jesień z zawartością takich składników jak: kwas azaleinowy, wyciąg z lukrecji, retinol, witamina B3, witamina C. W trakcie stosowania tego typu kosmetyku należy całkowicie zrezygnować z wizyt w solarium, a skórę zabezpieczać przed światłem słonecznym preparatami z filtrem UV. Warto pamiętać, że obecność filtrów UV jest niezbędna w kremach do twarzy przez cały rok. Promieniowanie słoneczne może szkodliwie wpływać na skórę nawet w chłodniejszy dzień, przyspieszać procesy starzenia się skóry i prowadzić do jej podrażnienia.

Peeling enzymatyczny

Aby regeneracja przebiegała jeszcze bardziej skutecznie, pielęgnację twarzy jesienią warto rozpocząć od peelingu. Jego działanie złuszcza martwy naskórek oraz oczyszcza cerę z zanieczyszczeń, wspomaga walkę z rozszerzonymi porami i wągrami. Wyrównuje koloryt skóry zmniejszając widoczność drobnych zmarszczek i przebarwień. Przyspiesza procesy naprawcze i sprawia, że cera staje się bardziej promienna. Jesienią peelingi mechaniczne mogą okazać się zbyt drażniące nawet dla osób, które wcześniej z nich korzystały. W rezultacie cera może zostać podrażniona i jeszcze bardziej się przesuszyć. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będą peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają zrogowaciały naskórek. Regularne złuszczanie przygotowuje skórę na kolejne zabiegi pielęgnacyjne. Substancje aktywne lepiej się wchłaniają i mogą działać jeszcze skuteczniej. To dlatego po wykonaniu peelingu na skórę najlepiej zaaplikować kosmetyk, który intensywnie zadba o jej regenerację. Może być to maseczka do twarzy lub serum.

Pielęgnacja twarzy na jesień: serum z witaminą C

Serum do twarzy zawiera skondensowaną moc składników aktywnych, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w jesiennej regeneracji cery. Promieniowanie słoneczne przyspiesza procesy starzenia się skóry. Jednym z czynników, które temu sprzyjają jest niszczenie włókien kolagenowych. Po okresie letnim warto więc dostarczyć skórze składników, które stymulować będą produkcję kolagenu przywrócą jej sprężystość i elastyczność. Serum z witaminą C zwiększa produkcję kolagenu w skórze i pozytywnie oddziałuje na jej kondycję. Innym negatywnym skutkiem długotrwałego przebywania na słońcu może być nadmiar wolnych rodników. Jako silny antyutleniacz witamina C chroni komórki przed uszkodzeniami i neutralizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników na skórę. Witamina C posiada ponadto właściwości rozjaśniające. Kosmetyki na jesień z jej zawartością pomagają wyrównać koloryt skóry i redukują zaczerwienienia.

Pomadka ochronna

Pielęgnacja twarzy na jesień wymaga posiadania w kosmetyczne również dobrej pomadki ochronnej do ust. Spierzchnięte i popękane wargi to problem, który u wielu osób powraca każdej jesieni. Skóra ust jest cienka, a przez to jeszcze bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Przesuszeniu sprzyja niewielka ilość gruczołów łojowych zlokalizowanych wokół warg. Aby przywrócić ustom miękkość pomadkę ochronną należy aplikować regularnie, kilka razy dziennie. Warto także unikać oblizywania warg, a w trakcie spacerów na świeżym powietrzu osłaniać usta szalikiem przed wiatrem i chłodnym powietrzem. Dobrym wyborem będzie np. pomadka ochronna z masłem shea, które dostarcza witamin A i E oraz chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Inne pożądane składniki to m.in. wosk lub olej kokosowy.

Krem do stóp

Jesienią co prawda nie pokazujemy stóp w odkrytym obuwiu, ale to nie znaczy, że można przestać o nie dbać. W pielęgnacji suchej i szorstkiej skory stóp sprawdzają się kremy z mocznikiem. Jego działanie zmiękcza zrogowacenia oraz przywraca stopom miękkość i gładkość. Redukuje objawy przesuszenia naskórka oraz zapobiega jego pękaniu. Mocznik w mniejszych stężeniach ma działanie przede wszystkim nawilżające. Na wyjątkowo przesuszone miejsca na ciele, np. pięty warto jednak zastosować krem z mocznikiem w stężeniu 30%, który pozwoli wykorzystać jego właściwości złuszczające do pozbycia się niechcianych zrogowaceń. Procesy złuszczania i regeneracji naskórka wspierają zawarte w kosmetykach witaminy A i E. Lanolina zapewnia skórze ochronę przed podrażnieniami i dba o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie.

Sól do kąpieli

Ciepła kąpiel to idealna forma odpoczynku na długie jesienne wieczory. Jej działanie może także pomóc w pielęgnacji skóry. Aby tak się stało, warto skorzystać z właściwości, jakie posiada sól do kąpieli z Morza Martwego. Bogata w witaminy i minerały sól działa relaksacyjnie oraz głęboko oczyszcza. Odblokowuje pory skóry, zapobiegając pojawianiu się niekorzystnych zmian. Wspomaga procesy naprawcze oraz leczenie chorób skórnych takich jak np. łuszczyca. Kąpiel z dodatkiem soli z Morza Martwego może ponadto wspomóc regeneracje mięśni po treningu. Dobrym wyborem na jesienne miesiące będzie też sól do kąpieli z miodem i mlekiem, która odżywi i wygładzi skórę. Zadziała także łagodząco na podrażnienia i zapewni królewskie odprężenie dla ciała i zmysłów.

 

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *