Sposoby na rozjaśnienie cery. Jak dodać blasku matowej skórze i walczyć z przebarwieniami?

sposoby na rozjaśnienie cery

Promienna i lśniąca cera o równomiernym kolorycie to ideał, do którego dąży wiele kobiet. Częstym problemem są jednak ciemniejsze zmiany na skórze nazywane przebarwieniami oraz jej szarość i matowość. Jakie sposoby na rozjaśnienie cery sprawdzą się w domowej pielęgnacji?

Jak rozjaśnić cerę? Przyczyny powstawania przebarwień

Melanina to naturalny barwnik skóry, który decyduje o jej kolorze. Produkowana przez komórki barwnikowe – maleanocyty, stanowi także ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Do powstawania przebarwień prowadzi nadmierna produkcja melaniny, która nie rozkłada się równomiernie, ale gromadzi w określonych miejscach tworząc zmiany hiperpigmentacyjne.

Zaburzenia w produkcji melaniny mogą mieć różne podłoże. Przyczyny powstawania przebarwień to m.in.:

  • Ekspozycja na promieniowanie słoneczne

Przebarwienia skóry tworzą się na skutek oddziaływania promieni słonecznych. Wpływ światła słonecznego kojarzy się z pożądaną brązową opalenizną, która w rzeczywistości jest wynikiem funkcjonowania mechanizmów obronnych. Melanina pochłania promieniowanie słoneczne i redukuje nadmiar wolnych rodników. Pod wpływem słońca pobudzona zostaje jej produkcja, co przy braku odpowiedniej ochrony może doprowadzić do tworzenia się przebarwień posłonecznych.

  • Zmiany hormonalne

Nadmierną produkcję melaniny pobudzają hormony. Powstawaniu przebarwień sprzyjają zachodzące w organizmie zmiany hormonalne w okresie ciąży i menopauzy. Przyczyną ich powstawania mogą być również terapie hormonalne związane ze stosowaniem antykoncepcji lub przyjmowane w ramach hormonalnej terapii zastępczej łagodzącej objawy menopauzy. Wzrost produkcji melaniny na skutek aktywności hormonów prowadzi do powstania tzw. melasmy.

  • Trądzik i stany zapalne

Stan zapalny, który towarzyszy występowaniu zmian trądzikowym to kolejny czynnik, który pobudza produkcję melaniny. Do powstawania przebarwień najczęściej dochodzi na skutek eksponowania twarzy na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony. Ryzyko powstawania przebarwień i blizn potrądzikowych wzrasta w związku z rozdrapywaniem lub wyciskaniem ropnych krostek lub stosowaniem kosmetyków silnie drażniących skórę. Przebarwienia pozapalne mogą tworzyć się również na skutek uszkodzeń mechanicznych skóry i urazów.

  • Wiek

Z wiekiem wzrasta skłonność do powstawania przebarwień. Zmiany pigmentacyjne widoczne w dojrzałym wieku na skórze są też wynikiem nadmiernego opalania w trakcie minionych lat oraz braku odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

  • Choroby

Również stany chorobowe mogą mieć wpływ na aktywność hormonów pobudzających pracę melanocytów oraz rozwój stanów zapalnych. Należą do nich m.in. łuszczyca, egzema, nadczynność tarczycy czy niedoczynność nadnerczy.

  • Substancje fotoksyczne i fotouczulające

Istnieje szereg substancji, których stosowanie wymaga zachowania szczególnej ochrony przed promieniowaniem UV. W przeciwnym wypadku kontakt skóry ze słońcem może doprowadzić do wystąpienia przebarwień i podrażnień skory. Ryzyko przebarwień zwiększają niektóre leki, zioła, kosmetyki, doustne środki antykoncepcyjne.

Czasem problemem nie są przebarwienia, ale szary i matowy kolor skóry. Ziemista cera może być efektem prowadzonego stylu życia, a także błędów popełnianych w jej codziennej pielęgnacji. Problem często nasila się z wiekiem, kiedy skóra w naturalny sposób traci nawilżenie. Co może być przyczyną matowienia cery?

  • Brak witamin i składników odżywczych

Sama pielęgnacja nie wystarczy, aby dostarczyć skórze odpowiednią ilość składników odżywczych. W diecie warto zwracać uwagę przede wszystkim na zawartość przeciwutleniaczy obecnych w owocach i warzywach, witamin A, C, E oraz kwasów omega-3. Niezbędne jest także dbanie o zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości płynów i ograniczenie napojów odwadniających – np. kawy i alkoholu.

  • Brak snu oraz stres

Życie pod wpływem stresu sprzyja nadprodukcji wolnych rodników. Co więcej może prowadzić do nasilających się problemów z przetłuszczaniem się skóry lub trądzikiem na skutek zwiększonej produkcji kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Nadmierne pobudzenie i nerwowość mogą przełożyć się na problemy z zasypianiem.

Po nieprzespanej nocy cera wygląda na zmęczoną, a pod oczami mogą tworzyć się cienie i obrzęki. Nocą przebiegają procesy regeneracyjne w skórze, których zaburzenia odbijają się na jej wyglądzie.

  • Zanieczyszczenia powietrza

Pobudzają aktywność wolnych rodników, które uszkadzają komórki skóry. Brak odpowiedniej ochrony antyoksydacyjnej przyspiesza procesy starzenia się skóry i utrudnia utrzymanie jej prawidłowego nawilżenia.

  • Palenie papierosów

Ziemisty kolor cery jest efektem wpływu dymu tytoniowego na skórę. Jego działanie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, które nie są w stanie wystarczająco zaopatrzyć komórek w składniki odżywcze i tlen. Palenie papierosów ogranicza także produkcję kolagenu, przez co skóra szybciej traci jędrność i pozostaje słabiej nawilżona.

Rozjaśnienie cery – jakie składniki kosmetyków pomagają wyrównać koloryt skóry?

Odpowiednia pielęgnacja skóry może ograniczyć aktywność melanocytów i produkcję melaniny. Tym samym pomaga zredukować widoczność przebarwień i wyrównać koloryt skóry. Preparaty na przebarwienia należy zawsze łączyć z wysoką ochroną przeciwsłoneczną 30 lub 50 SPF. W trakcie kuracji wskazane jest również unikanie słońca, w szczególności w godzinach jego najbardziej intensywnego promieniowania.

Retinol

Retinol działa złuszczająco i wspomaga odnowę komórkową w naskórku. Pobudza wzrost nowych komórek oraz usuwanie zrogowaciałego naskórka. Hamuje nadprodukcję melaniny w skórze i zmniejsza rozmiar komórek odpowiedzialnych za jej wytwarzanie. Wykorzystywany jest w kosmetykach rozjaśniających przebarwienia posłoneczne i pozapalne, przeciwzmarszkowych oraz przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Zwiększa poziom odżywienia i dotlenienia komórek skóry oraz wspomaga ich odnowę, co korzystnie wpływa na stan cery. Pobudza produkcję naturalnego kolagenu przeciwdziałając procesom starzenia się skóry oraz utracie jej nawilżenia. Reguluje też wydzielanie sebum, zapobiegając błyszczeniu się cery tłustej i nasilaniu się zmian trądzikowych.

Kosmetyki z retinolem mogą powodować podrażnienia skóry, czego przyczyną bardzo często jest sięganie po preparaty o zbyt wysokim stężeniu substancji aktywnej. Tolerancję na ten składnik należy budować stopniowo, początkowo sięgając po produkty z zawartością retinolu na poziomie 0,1 do 0,3 % i stosując je 1-2 razy w tygodniu. Po zastosowaniu retinolu należy zadbać o nawilżenie skóry nakładając krem np. z kwasem hialuronowym oraz ceramidami.

Witamina C

Kosmetyki, a w szczególności serum z witaminą C to produkty szczególnie często wybierane do pielęgnacji cery zmęczonej i niedotlenionej po zimie lub szarej i matowej jesienią. Już w niedługim czasie po zastosowaniu można zauważyć efekty w postaci rozświetlenia cery. Witamina C dodaje skórze blasku, sprawia że staje się lepiej dotleniona, odżywiona i promienna. Witamina C to również niezawodna ochrona przed stresem oksydacyjnym. Jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skory i w połączeniu z filtrami UV zabezpiecza przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych. Pobudza pracę fibroblastów i syntezę kolagenu pomagając zachować elastyczność i sprężystość skóry. Jako składnik, który ogranicza uwalnianie melaniny sprawdza się w walce ze zmianami hiperpigmentacyjnymi. Na przebarwienia i w celu odmłodzenia cery należy jednak stosować ją regularnie i długotrwale przez okres co najmniej kilku miesięcy.

Aby witamina C mogła łatwiej przenikać przez wartstwę rogową naskórka i zachować stabilność, należy wybierać kosmetyki o pH kwaśnym 3,5 lub niższym. Na utlenianie się kwasu askorbinowego wpływają również światło oraz wysoka temperatura.

Kwas azelainowy i kwas glikolowy

Kwas azelainowy posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, a przy tym jest dobrze tolerowany przez skórę. To sprawia, że jest szeroko wykorzystywany w pielęgnacji skóry problematycznej, ze skłonnościami do występowania trądziku. Hamuje nadmierną produkcję sebum, którego pozostałości gromadzą się w porach skóry i zapobiega namnażaniu się bakterii, mogących powodować rozwój stanu zapalnego. Dzięki zdolności do ograniczenia aktywności enzymu – tyrozynazy, jednocześnie zmniejsza ilość wytwarzanej melaniny, co pozwala rozjaśnić skórę i wyrównać jej koloryt.

Kwas glikolowy pomaga składnikom produktów przenikać w głąb skóry, a w połączeniu z kwasem azelainowym poprawia efektywność jego działania w redukcji przebarwień. Rozluźnia wiązania strukturalne między komórkami naskórka i powoduje ich złuszczanie. W rezultacie skóra staje się bardziej promienna i wygładzona. Dzięki zdolności do pobudzania syntezy kolagenu oraz właściwościom higroskopijnym kwas glikolowy działa odmładzająco i wspomaga utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry.

Niacynamid

Znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej, szarej, pozbawionej energii. Pobudza produkcję ceramidów, co uszczelnia warstwę ochronną i zapobiega nadmiernej utracie wilgoci i przesuszeniu. Dodaje cerze blasku i pomaga rozjaśnić widoczne na jej powierzchni przebarwienia. Hamuje syntezę melaniny oraz jej transport do naskórka i rozmieszczenie w nim.

Właściwości przeciwutleniające wspomagają z kolei ochronę skóry i zapobiegają jej przedwczesnemu starzeniu się. Niacynamid działa także przeciwtrądzikowo, normalizuje produkcję sebum i zmniejsza widoczność rozszerzonych porów.

Filtry UV

Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków ma na celu nie tylko niwelowanie istniejących przebarwień, ale również zapobieganie powstawaniu kolejnych zmian. Aby zapewnić skórze skuteczną ochronę niezbędne jest stosowanie kremów i balsamów przeciwsłonecznych.

Działanie promieniowania UVA oddziałuje na skórę także w zimne i pochmurne dni, powodując powstawanie zmian hiperpigmentacyjnych. Niszczy także włókna kolagenowe i elastynowe, przez co przyspiesza starzenie się skóry. W trakcie całego roku warto wybierać krem pielęgnacyjny z filtrami UV. W razie potrzeby krem przeciwsłoneczny można zaaplikować na skórę także osobno po tym, jak krem na dzień zdąży się wchłonąć.

Ochrona przeciwsłoneczna jest szczególnie ważna u osób, które stosują środki wybielające z retinolem lub kwasami, które pod wpływem światła słonecznego mogą podrażniać skórę. Powinny o nią zadbać również osoby szczególnie narażone na przebarwienia w związku z trądzikiem, w okresie ciąży lub menopauzy, w związku z przewlekłymi chorobami czy np. w trakcie zabiegów depilacji laserowej. Przed planowaną ekspozycją skóry na słońce warto również weryfikować czy przyjmowane leki lub zioła nie posiadają właściwości fotouczulających.

Domowe sposoby na rozjaśnienie cery

Oczyszczanie skóry

Codzienne zanieczyszczenia, brud, pot, produkowane przez skórę sebum prowadzą do zatykania ujść gruczołów łojowych i rozszerzania się porów skóry. Oczyszczanie skóry rano i wieczorem pomaga dostarczyć jej odpowiednią ilość składników odżywczych, wspomaga mikrokrążenie i procesy odnowy naskórka. Zapobiega niedotlenieniu skóry, czego efektem jest szara i zmęczona cera oraz przygotowuje ją do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pomaga łagodzić zmiany trądzikowe i zapobiega rozwojowi zmian zapalnych.

Złuszczanie

Nagromadzenie martwych komórek w wierzchniej warstwie naskórka sprawia, że cera wygląda na szarą i zmęczoną. Naturalne procesy samoodnowy skóry sprawiają, że martwe komórki wypychane są ku górze, a następnie usuwane. Regularne peelingi przyspieszają naturalny proces złuszczania się skóry i dodają jej blasku. Ułatwiają także przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry, dzięki czemu stosowane kremy i maści wybielające mogą działać jeszcze skuteczniej.

Nawilżanie

Stosowanie kremów nawilżających zapobiega odwodnieniu skóry. Przesuszona skóra sprawia wrażenie starszej. Bardziej widoczne na jej powierzchni stają się linie i zmarszczki w okolicy oczu, czoła, ust. Zarówno cera sucha, jak i tłusta potrzebuje codziennego nawilżania, aby zachować zdrowy wygląd, witalność i blask. Działanie kremów pielęgnacyjnych warto wzmocnić stosując również serum rozjaśniające z witaminą C, retinolem lub innym składnikiem skutecznym w walce z przebarwieniami skóry.

Domowe maseczki rozjaśniające

Wiele produktów spożywczych posiada właściwości wybielające, które świetnie sobie radzą z rozjaśnianiem skóry i wyrównywaniem jej kolorytu. Mogą pomóc także niwelować przebarwienia. Maseczki warto aplikować na skórę przynajmniej raz w tygodniu i stosować regularnie.

  • Żel aloesowy – w domowych maseczkach może być wykorzystany świeżo wyciśnięty miąższ z liści aloesu hodowanego w doniczce w domu lub kupiony w aptece. Dzięki zawartości polisacharydów, a także cennych witamin i minerałów żel aloesowy świetnie sprawdza się jako składnik nawilżający skórę. Stosowany jest w leczeniu oparzeń słonecznych, ale także przebarwień skóry.
  • Ogórek działa nawilżająco i odświeżająco. Ma właściwości przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające. W maseczkach stosuje się go na cienie i worki pod oczami, aby rozjaśnić skórę i poprawić jej elastyczność. Ogórek ma odczyn pH podobny jak ludzka skóra, dzięki czemu zawarte w nim witaminy A, C, K, E dobrze się wchłaniają i wspomagają prawidłowe odżywienie oraz kondycję skóry.
  • Surowy ziemniak działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Hamuje procesy starzenia się skóry powodowane aktywnością wolnych rodników oraz wspomaga walkę ze zmianami hiperpigmentacyjnymi. Na przebarwienia można stosować okłady z surowego ziemniaka i ogórka osobno lub rozdrobnić i połączyć oba składniki razem.
  • Sok z cytryny posiada właściwości wybielające, dzięki którym zmniejsza widoczność przebarwień i blizn pozapalnych. Zawartość kwasu cytrynowego i witaminy C sprawia, że sok z cytryny doskonale wygładza skórę, neutralizuje wolne rodniki oraz działa odmładzająco. Stosowany na twarz sok z cytryny może przesuszać cerę, dlatego po upływie 10-15 minut od jego zastosowania skórę należy przemyć wodą, a następnie zastosować krem nawilżający. Dobry duet stanowi połączenie soku z cytryny z miodem o właściwościach nawilżających.
  • Ocet jabłkowy wykazuje działanie antybakteryjne stąd w domowej pielęgnacji często wykorzystywany jest do cery tłustej i trądzikowej. Pomaga przywrócić skórze lekko kwaśne pH, zmniejszyć widoczność przebarwień i blizn potrądzikowych. Może być wykorzystywany w formie maseczki lub toniku po rozcieńczeniu w wodzie.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *