Olej z rokitnika – właściwości kosmetyczne

olej z rokitnika

Poszukujesz sposobu, aby uporać się z wyraźnie przesuszoną skórą? Zmagasz się z trądzikiem i cerą skłonną do przetłuszczania? A może po prostu chcesz zapewnić skórze jak najlepszą pielęgnację, która pomoże chronić ją przed przedwczesnym starzeniem, działaniem promieni słonecznych i przebarwieniami? W każdym z tych zadań sprawdzi się olej z rokitnika. Właściwości nawilżające, regenerujące i przeciwzapalne warto wykorzystać w pielęgnacji twarzy i całego ciała.

Olej z rokitnika – zastosowanie

Zarówno z owoców, jak i nasion rokitnika powstaje olej o wszechstronnym zastosowaniu w pielęgnacji skóry. Olej z rokitnika zwyczajnego pomaga poradzić sobie z problemami skórnymi takimi jak stany zapalne, trądzik czy przesuszenie. Redukuje widoczność drobnych linii i zmarszczek oraz działa odmładzająco. Zapewnia także antyoksydacyjną ochronę skóry, która zabezpiecza ją przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, w tym promieniowania UV.

Skład oleju z rokitnika wyróżnia wysoka zawartość nienasyconych i nasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas stearynowy, oleinowy, linolowy czy alfa-linolenowy. Na szczególną uwagę zasługuje obecność kwasu palmitooleinowy, który przyspiesza regenerację skóry i wspomaga procesy gojenia się. W rezultacie olej z rokitnika łagodzi suchość, zaczerwienienie i świąd skóry oraz wspomaga leczenie chorób skórnych takich jak łuszczyca czy AZS. Bogactwo karotenoidów i polifenoli korzystnie wpływa na kondycję skóry oraz wspomaga jej naturalną ochronę. Silne działanie przeciwultenające i odmładzające zapewnia także witamina C.

Olej z rokitnika na twarz – dlaczego warto go stosować?

Olejek z rokitnika zmiękcza naskórek i zabezpiecza przed transepidermalną utratą wilgoci. W ten sposób przynosi ukojenie przesuszonej i łuszczącej się skórze, przywraca jej elastyczność i promienny blask. Zatrzymuje wilgoć w skórze, ale także głęboko ją pielęgnuje i odżywia. Nienasycone kwasy tłuszczowe tworzą na powierzchni naskórka warstwę okluzyjną, która ogranicza proces odparowywania wody. Fosfolipidy i sterole działaja nawilżająco oraz wspomagają funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego. Redukują szorstkość skóry i wspomagają jej ochronę przed uszkodzeniami.

Olej z rokitnika posiada także wielokierunkowe działanie odmładzające. Z jednej strony pobudza naturalną produkcję kolagenu, aby zachować młody wygląd i jędrność skóry. Z drugiej przeciwdziała czynnikom odpowiedzialnym za przedwczesne starzenie się, takim jak działanie promieni słonecznych czy wolnych rodników. Redukuje także suchość skóry, która zwykle nasila się z wiekiem.

Olej z rokitnika na trądzik

Olej z rokitnika to jeden z tych olejków do pielęgnacji twarzy, który zaleca się do stosowania w przypadku cery tłustej ze skłonnościami do występowania trądziku. Jego działanie normalizuje pracę gruczołów łojowych. Zapobiega przetłuszczaniu i błyszczeniu się cery oraz nasilaniu się zmian zapalnych.

Olej z rokitnika nie jest komedogenny, dzięki czemu nie blokuje porów skóry i nie przyczynia się do powstawania zaskórników. Działa natomiast przeciwzapalnie i antybakteryjnie łagodząc powstałe zmiany trądzikowe i zapobiegając tworzeniu się blizn. Zawarty w nim kwas linolowy w naturalny sposób wchodzi w skład wytwarzanego przez gruczoły łojowe sebum i ogranicza jego nadmierną produkcję. Jednocześnie obecne w składzie kwasy tłuszczowe dbają o to, aby cera pozostawała odpowiednio nawilżona, gładka i odżywiona.

Olej z rokitnika na przebarwienia

Kwas palmitooleinowy hamuje syntezę melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny – naturalnego barwnika skóry. To właśnie nadmierne gromadzenie melaniny w poszczególnych miejscach na skórze stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania przebarwień. W ten sposób stosowanie olejku z rokitnika może przeciwdziałać zjawisku hiperpigmentacji. Wspomaga zachowanie równomiernego kolorytu skóry i walkę z przebarwieniami.

Pełni również funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego. Nie zastąpi działania kosmetyków z filtrem UV, które mają zabezpieczyć skórę przed skutkami fotostarzenia czy chorobami skóry, ale będzie aktywnie wspomagał ich działanie. Regeneracyjne właściwości olejku warto wykorzystać także w przypadku oparzeń słonecznych. Nadmierne korzystanie z promieni słonecznych może skończyć się zaczerwieniem oraz tkliwością skóry, a nawet wystąpieniem bolesnych pęcherzy. W pierwszej kolejności ciało należy intensywnie schłodzić i nawilżyć, w czym pomoże np. żel aloesowy lub pianka z pantenolem. Olej z rokitnika będzie z kolei dobrym sposobem, aby wspomagać naprawę posłonecznych uszkodzeń skóry i odbudowę jej płaszcza hydro-lipidowego.

Olej z rokitnika – jak stosować?

Olejek z rokitnikiem doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała. Trzeba jednak pamiętać, że jego intensywne pomarańczowe zabarwienie może barwić zarówno pościel jak i ubranie. Olejku nigdy nie nakłada się przed aplikacją kremu czy serum. Na dokładnie oczyszczoną i stonizowaną skórę należy w pierwszej kolejności zastosować kosmetyki odpowiadające potrzebom cery, a dopiero na samym końcu użyć olejku z rokitnika w połączeniu z olejkiem bazowym, aby domknąć całą pielęgnację. Nowe kosmetyki zaleca się wprowadzać do codziennej rutyny stopniowo. W tym celu kilka kropel olejku można po prostu dodać do ulubionego kremu i stosować raz dziennie. Ten uniwersalny sposób sprawdzi się dla osób, które nie korzystały wcześniej z właściwości rokitnika lub obawiają się używania olejków w codziennej pielęgnacji twarzy.

W pielęgnacji skóry głowy olej z rokitnika warto stosować zarówno w przypadku skóry skłonnej do przetłuszczania się i występowania stanów zapalnych, jak i nadmiernie przesuszonej. Aplikację oleju na skalp warto połączyć z kilkuminutowym masażem, który pobudzi mikrokrążenie krwi, sprawiając że mieszki włosowe będą lepiej odżywione i dotlenione. Olej z rokitnika można połączyć także z olejem stosowanym dotychczas w trakcie olejowania na sucho lub na mokro, aby przywrócić włosom sprężystość i blask oraz chronić je przed uszkodzeniami. Po wykonaniu zabiegu pielęgnacyjnego trzeba pamiętać o dokładnym usunięciu oleju. W tym celu włosy należy najpierw umyć odżywką, a następnie szamponem. Olejowanie włosów zaleca się powtarzać regularnie przynajmniej raz w tygodniu.

 

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *