Olej jojoba – właściwości i zastosowanie dla urody

olej jojoba właściwości

Olej jojoba zyskał popularność jako wszechstronny i korzystny w stosowaniu naturalny środek do pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki unikalnemu składowi stał się podstawowym składnikiem wielu produktów pielęgnacyjnych. Dlaczego warto włączyć go do swojego pielęgnacyjnego rytuału i czerpać z niesamowitych właściwości – dowiesz się z tego artykułu.

Olej jojoba na twarz

Olej jojoba to płynny wosk pozyskiwany z nasion rośliny Simmondsia chinensis, powszechnie znanej jako jojoba. Naturalny składnik wykorzystywany do różnych celów, w tym pielęgnacji. Jest wyjątkowy w porównaniu do wielu znanych nam olejków, ponieważ jego skład chemiczny bardzo przypomina naturalne oleje wytwarzane przez naszą skórę. Dzięki temu jest wysoce kompatybilny z naszymi potrzebami i korzystny dla nas w pielęgnacji.

Nawilżanie

Olej jojoba jest wręcz stworzony do wykorzystania w pielęgnacji cery, i to wszystkich jej rodzajów. Tworzy warstwę ochronną, zapobiegając utracie wilgoci, utrzymuje skórę miękką i elastyczną. Nadaje się nawet dla cery wrażliwej i trądzikowej.

Regulacja sebum

Olej ten jest świetny do wykorzystania w kosmetykach regulujących wydzielanie sebum. Może być przydatny w równoważeniu tłustej skóry. Gdy skóra jest aktywnie nawilżona i nie traci swojej naturalnej bariery, nie ma potrzeby nadmiernego wytwarzania sebum.

Przeciwutlenianie

Olej jojoba jest boaty w naturalne antyutleniacze, przede wszystkim witaminę E, która chroni skórę przed działaniem szkodliwych dla niej wolnych rodników. Związki fenolowe zawarte z nim pomagają z kolei bronić nam się przed degradującym wpływem środowiska, w tym jego zanieczyszczeniem. Tym samym wzmacniane jest działanie przeciwstarzeniowe olejku.

Olej jojoba – zastosowanie w pielęgnacji twarzy

Jeśli stosujemy olejowanie bezpośrednio na skórę, po oczyszczeniu i tonizowaniu jej wystarczy nałożyć kilka kropelek olejku i masować. U tych z nas, które źle reagują na olejowanie bezpośrednie, sprawdzi się metoda dodawania kropli lub dwóch do pojedynczej, rutynowo stosowanej porcji kremu. Wzbogacimy tym samym nasz ulubiony kosmetyk, a nie wystawimy skóry na działanie dużej ilości olejku.

Olejek jojoba sprawdzi się doskonale nakładany bezpośrednio na skórę warg. Jest polecany szczególnie paniom, które mają częsty problem z przesuszoną lub spierzchniętą skórą. Tak samo możemy postępować w stosunku do skóry ciała – nakładać olejek bezpośrednio na ciało lub jako dodatek do balsamu. W ten sposób pożegnamy się z suchymi skórkami i podrażnioną skórą nóg, łokci, a także ujędrnimy skórę w najbardziej newralgicznych dla nas obszarach.

Olej jojoba na włosy

W ostatnich latach olejowanie włosów zyskało ogromną popularność, zaś olej jojoba jest zdecydowanie jednym z faworytów w ich pielęgnacji. Jest częstym składnikiem masek, odżywek (np. Hennaplus Hair wonder cream) i szamponów, ale doskonale sprawdzi się do bezpośredniego nakładania na kosmyki. Dlaczego?

Odżywienie i nawilżenie

Doskonały środek nawilżający włosy, wnika w ich trzon i głęboko je odżywia. Poprawia sprężystość i elastyczność. Pielęgnuje również skórę głowy, co wpływa korzystnie na stan włosów.

Równowaga wydzielania sebum

Podobnie jak w przypadku skóry twarzy, olej jojoba może pomóc nam w regulacji wytwarzania łoju na skórze głowy. To z kolei pomoże nam się częściowo uporać z szybkim przetłuszczaniem ich. Jeśli skóra głowy i włosy będą nawilżone, gruczoły łojowe nie będą musiały nadmiernie produkować łój.

Wzmocnienie

W oleju jojoba, poza tokoferolem, znajdziemy witaminy z grupy B i cynk, które są niezbędne włosom do wzrostu i utrzymania dobrej kondycji. Dzięki nim zmniejsza się ich tendencja do łamliwości i uszkodzenia, w rezultacie czego są zdrowsze i bardziej sprężyste.

Olej jojoba dla blasku i wygładzenia

Olej jojoba jest lekki i nietłusty, więc dodaje włosom blasku bez nadmiernego obciążania ich. Wygładza łuski i zmniejsza efekt puszenia, dlatego jest wręcz idealny dla włosów średnio i wysokoporowatych.

Ochrona przed uszkodzeniami

Olejek nie tylko wnika we włos i wygładza łuski, ale i powleka go nietłustą warstwą ochronną. Dzięki temu chroni go przed uszkodzeniami płynącymi ze środowiska: przesuszeniem, utratą wilgoci, a nawet promieniami UV. Można go również spotkać w preparatach do stosowania przed stylizacją na gorąco. Pomaga zachować witalność włosa w różnych warunkach atmosferycznych.

Olej jojoba na włosy – jak stosować?

Olej jojoba może być stosowany w gotowych formulacjach kosmetycznych oraz bezpośrednio na włosach jako odżywka bez spłukiwania, dodatek do maski oraz produktów do stylizacji. Możemy też z jego pomocą wykonać masaż skóry głowy w celu pobudzenia krążenia i stymulacji porostu włosów.

Olej jojoba na paznokcie

Olejek jojoba, ze względu na swoje właściwości nawilżające, ochronne i odżywcze, jest bardzo korzystny dla paznokci. Przy codziennej wieczornej pielęgnacji, poza twarzą, włosami i ciałem, warto również zadbać z jego pomocą właśnie o paznokcie.

Nawilżanie i odżywienie

Jojoba świetnie nawilża, dlatego doskonale nadaje się do pielęgnacji paznokci i skórek. Wnika głęboko w płytkę, zapobiegając wysuszeniu i łamliwości. Zawarte w nim witaminy, kwasy tłuszczowe oraz minerały wzmacniają paznokcie, czyniąc je mniej podatnymi na łamanie i rozdwajanie. Pomaga poprawić ogólny stan oraz integralność paznokcia. Skórki są zmiękczone i wypielęgnowane, dzięki czemu nie wysuszają się i nie pękają.

Ochrona przed uszkodzeniami

Olej jojoba tworzy barierę, chroniąc je przed uszkodzeniami płynącymi ze środowiska zewnętrznego, takie jak składniki chemiczne w środkach czystości i zapobiegając ich pękaniu. Wspomaga również wzrost paznokci, zapewniając im sprzyjające środowisko. Wszystko to wpływa również pozytywnie na ogólny wygląd płytki – paznokcie nabierają naturalnego połysku, nie rozdwajają się i nie przesuszają. Łatwiej jest również utrzymać gładką krawędź płytki.

Olej jojoba – koledogenność

Olej jojoba jest niekomedogenny, co oznacza, że nie zatyka porów. Z tego powodu jest odpowiedni dla osób z cerą trądzkową, tłustą i mieszaną, a także może pomóc ukoić skórę w przypadku łuszczycy, trądziku różowatego czy egzemy. U osób, które mają problem z doborem kosmetyków ze względu na specyficzne potrzeby skóry, dodatek olejku jojoba może okazać się wyjściem z sytuacji.

Olejek jojoba w pielęgnacji dzieci

Wosk jojoba jest olejkiem łagodnym, rzadko wywołującym podrażnienia i mało uczulającym. Przez większość stosujących go osób jest dobrze tolerowany i dotyczy to również dzieci. Kosmetyki z jego dodatkiem mogą być odpowiednie dla szczególnie wrażliwych dzieci.

Skórę dziecka należy sumiennie nawilżać, ponieważ nie ma ona jeszcze wypracowanych własnych mechanizmów ochrony przed utratą wilgoci. Olej jojoba nie tylko delikatnie natłuszcza skórę, ograniczając utratę wody, ale i nawilża oraz dogłębnie odżywia.

U małych dzieci borykających się z ciemieniuchą, olej jojoba może pomóc uporać się z suchymi, żółtawymi skórkami na głowie. Nawilża skórę głowy, mniejsza jej suchość i łuszczenie. Olejek przeciw ciemieniuszce jojoba może również służyć jako naturalna odżywka dla cienkich i delikatnych dziecięcych włosów.

Jeżeli nie chcemy stosować olejku jojoba bezpośrednio na skórę dziecka w obawie o ewentualną nadwrażliwość, możemy bez trudu znaleźć dobry dermokosmetyk przeznaczony dla malucha (np. Eubos Haut Ruhe). Właściwie skomponowana formulacja również zapewnia kompleksową pielęgnację delikatnej skóry malucha.

Olej jojoba a pielęgnacja męska

Nie od dziś wiemy, że męska skóra ma nieco inne potrzeby pielęgnacyjne niż kobieca. Olejek jojoba doskonale na nie odpowiada.

Panowie z pewnością docenią fakt, że choć wosk jojoba jest olejkiem, należy do konsystencji stosunkowo nietłustych. Oznacza to, że nie zostawia on nieprzyjemnego filmu na powierzchni skóry.

Skóra męska wytwarza więcej sebum, ponieważ łatwiej i szybciej się przesusza. Jojoba, dzięki swojemu składowi, jest odpowiedni również dla skóry męskiej, którą pomoże wyregulować. Dzięki temu męska cera wydawać się będzie bardziej zrównowazona i zdrowsza.

Olej jojoba będzie doskonałym kosmetykiem po goleniu dla każdego mężczyzny. Może być stosowany zarówno przed, jak i po goleniu, złagodzi podrażnienia i zmniejszy ryzyko powstawania nowych. Jojoba ma również własciwości przeciwzapalne, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nadkażeń oraz zaczerwienienia skóry.

Panowie, którzy dbają o wygląd swojej brody mogą postawić na pielęgnację woskiej jojoba. Włosy będą odżywione, łatwiej się będą poddawać stylizacji, a przy regularnym masażu skóry – mniej wypadać.

Jak stosować olej jojoba w codziennej pielęgnacji?

Aby ze stosowania olejku jojoba płynęło jak najwięcej korzyści, musimy dopasować jego wszechstronne działanie do swoich potrzeb. Nie każda czy każdy z nas powinien olejować swoją skórę czy włosy codziennie. Nie zawsze też powinien on być nakładany bezpośrednio na skórę. Pamiętajmy, że nawet naturalne olejki mogą wywoływać u niektórych osób reacje nadwrażliwości, dlatego przed nałożeniem go na twarz czy skórę głowy powinno się wykonać test tolerancji taki sam, jak przy farbach do włosów.

Gdzie kupić olej jojoba?

Kosmetyki z dodatkiem oleju jojoba są szeroko dostępne w aptekach i drogeriach, a także perfumeriach. Znajdziemy go zarówno w tak zwanych kosmetykach naturalnych, jak i dermokosmetykach przystosowanych do szczególnych potrzeb skóry. Jojoba świetnie sprawdza się w preparatach do oczyszczania twarzy, jak również pielęgnacji jej i całego ciała.

Olejek możemy również kupić osobno. Najlepiej, aby dostępny był w ciemnej butelce, która przedłuża jego trwałość po otwarciu i w formie z pipetką lub kroplomierzem, ponieważ to ta forma jest najhigieniczniejsza. Jeżeli buteleczka jest przezroczysta – nie szkodzi, ale przechowujmy ją w szafce lub szufladzie, a nie na słońcu.

Olejek może być dodawany do naszego ulubionego kremu lub serum zależnie od potrzeb. Daje nam to dużą swobodę w dozowaniu go i dopasowywaniu pielęgnacji do zmieniających się w ciągu miesiąca potrzeb.

Zwracajmy też uwagę na jakość oleju: powinien być tłoczony na zimno, nierafinowany. W ten sposób zapewniamy sobie maksimum właściwości, włącznie z zawartością składników odżywczych.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *