Niezawodne sposoby na pocenie: pod pachami, na dłoniach, w obrębie głowy i stóp

nadpotliwość pach

Nadmierna potliwość bywa powodem do wstydu, odbiera poczucie pewności siebie i ogranicza swobodę. Na szczęście to problem, który można rozwiązać. Zarówno w drogeriach, jak i aptece znaleźć można różnego rodzaju preparaty ograniczające aktywność gruczołów potowych stosowane miejscowo i doustnie. Z pomocą przychodzą też zabiegi kosmetyczne o długotrwałych efektach. Walkę z nadmierną potliwością wspierają ponadto zioła, a także sposoby na pocenie oparte na zmianach w prowadzonym stylu życiu oraz prawidłowym dbaniu o higienę.

Przyczyny nadmiernego pocenia

Pocenie się jest zupełnie naturalnym procesem, który przynosi organizmowi wiele korzyści. Pomaga usunąć produkty przemiany materii oraz bierze udział w procesach termoregulacji ciała. Poprzez zwiększoną produkcję potu organizm się ochładza. Temperatura ciała może się zmienić pod wpływem czynników zewnętrznych – takich jak np. upał, ale także w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego lub na skutek gorączki. Inną przyczyną mocnego pocenia się może być stres. Silne emocje stymulują wydzielanie się hormonów stresu takich jak adrenalina i kortyzol, a także sprawiają, że gruczoły potowe są aktywowane do jeszcze bardziej intensywnej pracy. Niektóre osoby pocą się jednak znacznie bardziej niż inne. Nadpotliwość pojawia się wtedy, gdy gruczoły potowe staja się nadaktywne nawet bez wyraźnej przyczyny. Pocimy się często i mocno, co zaczyna być krępujące i przeszkadzać w codziennym życiu.

Nadmierna potliwość może mieć charakter pierwotny i wtórny. O nadpotliwości pierwotnej mówimy wtedy, kiedy dotyka ona osobę bez problemów zdrowotnych. Przyczyny nadmiernego pocenia tkwią wówczas w uwarunkowaniach genetycznych i wrodzonej skłonności do nadaktywnej pracy gruczołów potowych. Nadmierna potliwość wtórna jest wynikiem choroby lub może być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków (np. niektórych preparatów przeciwdepresyjnych, przeciwbólowych, antybiotyków). W takim przypadku leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny. Nadmierne pocenie mija po wyleczeniu choroby podstawowej lub zapisaniu pacjentowi leków, które nie powodują takich skutków ubocznych. Radzenie sobie z nadpotliwością o charakterze pierwotnym to z kolei przede wszystkim działania zmierzające do ograniczenia aktywności gruczołów potowych. Nadmierna potliwość może dotyczyć całego ciała lub dotykać tylko niektóre jego obszary.

Nadpotliwość pach

Osoby, które nie mają problemów z nadmierną potliwością, zazwyczaj nawet nie zauważają, kiedy się pocą. W przypadku nadpotliwości nadmiar wilgoci nie jest w stanie tak szybko odparować, w związku z czym na ciele zaczynają być widoczne kropelki potu, a na ubraniu wilgotne plamy. Takie efekty potrafią zawstydzić i ograniczają swobodę w trakcie wykonywania codziennych czynności. Krepujący bywa nie tylko sam pot, ale i nieprzyjemny zapach, który mu towarzyszy. Warto pamiętać, że składniki potu są raczej bezwonne i dopiero pod wpływem bakterii bytujących na powierzchni skóry zaczynają niemiło pachnieć. Preparaty na nadpotliwość pach takie jak Lefrosch rillo emulsja działają dwutorowo. Z jednej strony ograniczają wydzielanie potu. Z drugiej, hamują proces namnażania się bakterii.

Jednym ze sposobów na pocenie jest stosowanie preparatów zawierających w składzie chlorek glinu (aluminium) w wysokim stężeniu. Jego działanie może być jednak drażniące na skórę, dlatego w antyperspirantach warto poszukiwać również składników o działaniu łagodzącym i nawilżającym, takich jak pantenol, alantoina, gliceryna (np. Medispirant antyperspirant). Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia podrażnień preparaty z wysokim stężeniem chlorku glinu należy nakładać wyłącznie na suchą skórą. Najlepiej zrobić to przed snem, kiedy aktywność gruczołów potowych jest niższa, a po przebudzeniu przemyć skórę w miejscu aplikacji. W sprzedaży dostępne są również specjalne kosmetyki dla skóry wrażliwej, takie jak np. Vichy dezodorant w kremie z wodą termalną oraz kompleksem aminokwasów pochodzenia roślinnego.

Wśród preparatów na pocenie się rozróżnić należy antyperspiranty i blokery. Te pierwsze blokują ujścia gruczołów potowych ograniczając ilość wydzielającego się potu. Można je stosować samodzielnie lub w połączeniu z dezodorantem, którego działanie opiera się przede wszystkim na maskowaniu nieprzyjemnego zapachu. Jeśli jednak taki duet okazuje się nieskuteczny lepszym rozwiązaniem na nadpotliwość pach jest skorzystanie z tzw. blokerów. To preparaty o silniejszym stężeniu substancji aktywnych, których składniki wnikają głębiej, a efekty działania dłużej się utrzymują – np. Etiaxil original przynosi ulgę na okres 3-5 dni. Oprócz stosowania blokerów warto również zamienić długie gorące kąpiele na chłodniejszy prysznic, a na co dzień wybierać luźne ubrania z oddychających tkanin. Do ćwiczeń z kolei sprawdzą się stroje wykonane z szybko schnących materiałów. Odprowadzają one wilgoć na zewnątrz, skąd w krótszym czasie odparowuje.

Nadmierne pocenie się rąk i potliwość stóp

Wilgotne i lepiące się dłonie mogą utrudniać nawiązywanie kontaktów zarówno towarzyskich jak i biznesowych. Potliwość stóp to z kolei problem, który szczególnie nasila się latem. Jak złagodzić objawy nadaktywność gruczołów potowych w tym rejonie?

Wśród domowych sposobów na pocenie warto skorzystać przede wszystkim z dobroczynnego działania ziół.

  • Szałwia zawiera duże pokłady flawonoidów, garbników oraz kwasów organicznych. Ogranicza namnażanie się bakterii, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Działa także tonizująco i przeciwzapalnie.
  • Skrzyp – wspiera naturalny proces oczyszczania się organizmu. Zwiększa produkcję moczu, przez co mniej płynów usuwanych jest wraz z potem przez skórę.
  • Melisa – działa uspokajająco, pomagając kontrolować nadaktywność gruczołów potowych pod wpływem stresu.
  • Kora dębu – ogranicza wydzielanie zarówno potu, jak i łoju. Dzięki zawartości garbników i polifenoli działa zarówno ściągająco, jak i łagodzi stany zapalne.

Wymienione zioła lub mieszanki tworzone z ich wykorzystaniem można spożywać w formie naparu lub wykorzystać w trakcie kąpieli zwalczającej nadmierne pocenie się rąk i stóp. Napary ziołowe wciera się także bezpośrednio w skórę np. pod pachami.

Potliwość stóp pomaga ograniczyć także szczególna dbałość o ich higienę. Zabiegi pielęgnacyjne nie powinny ograniczać się wyłącznie do mycia i kremowania stóp, ale także uwzględniać regularne peelingi. Pot i martwy naskórek sprzyjają namnażaniu się bakterii, które powodują, że spocone stopy zaczynają brzydko pachnieć. Po każdym umyciu należy dokładnie osuszać przestrzenie między placami, ponieważ wilgoć stanowi idealne warunki do rozwoju grzybicy. Składników antybakteryjnych i antygrzybicznych warto poszukiwać też w preparatach do stóp regulujących pocenie się.  Bakterie i grzyby pomaga zwalczyć np. puder do stóp i butów Odoban. Osoby, u których występuje nasilona potliwość stóp nie powinny zakładać codziennie tego samego obuwia. Buty muszą mieć czas, aby w pełni wyschnąć po użytkowaniu. Jednym ze sposobów na pocenie się dłoni jest stosowanie antyperspirantu do rąk. Warto poszukiwać produktów wzbogaconych o składniki pielęgnacyjne, ponieważ pod wpływem wilgoci dłonie stają się szczególnie wrażliwe na podrażnienia. Tak zadziałają np. obecne w składzie naturalne oleje.

W gabinetach kosmetycznych na nadmierne pocenie się rąk i potliwość stóp oferuje się zabiegi jonoforezy. W ich przebiegu wykorzystuje się właściwości prądu stałego, a także wyodrębnionych z jego pomocą jonów substancji aktywnych. Prąd przepływa przez naczynie, w którym umieszczone są dłonie lub stopy, co może powodować delikatne mrowienie. Na skutek zabiegu gruczoły potowe zostają czasowo uszkodzone, co ogranicza tym samym ich aktywność. Zabieg powtarza się przeszło 10 razy dla uzyskania długotrwałego efektu. Jonoforeza niesie niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, istnieją jednak przeciwwskazania uniemożliwiające skorzystanie z tej metody leczenia nadpotliwości. Zabiegu nie powinny wykonywać m.in. osoby cierpiące na zakrzepowe zapalenie żył czy miażdżycę tętnic, a także posiadające rozrusznik serca oraz kobiety w ciąży.

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy

Kropelki potu tworzące się na czole lub w okolicach górnej wargi trudno ukryć. Mogą pojawić się w trakcie stresującego zebrania w pracy, ale także towarzyskiego spotkania w gronie znajomych, szczególnie jeśli odbywa się przy alkoholu. W walce z nadmiernym poceniem się głowy i twarzy, a także innych części ciała warto skupić się na wprowadzeniu kilku zmian w codziennym życiu. Do sposobów na pocenie należy zaliczyć rezygnację z ostrych przypraw stosowanych w kuchni, a także warzyw takich jak cebula i czosnek, które nasilają nieprzyjemny zapach potu. Warto ograniczyć picie kawy oraz napojów alkoholowych, jednocześnie pamiętając o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Odpowiednia ilość płynów dostarczana każdego dnia jest niezbędna, aby procesy termoregulacji ciała przebiegały bez zakłóceń. Jeśli to nie pomaga rozważyć można stosowanie środków na nadmierne pocenie się w tabletkach. Perspiblock forte to przykład preparatu, którego skład opiera się na substancjach pochodzenia naturalnego. Ich działanie wpływa korzystnie na procesy oczyszczania organizmu i przemiany materii, pomaga uspokoić nerwy i zredukować nieprzyjemne objawy stresu, a także wspiera prawidłowy proces pocenia się ciała.

W leczeniu nadmiernej potliwości wykorzystywane są także środki z grupy leków antycholinergicznych. Ich działanie blokuje uwalnianie acetylocholiny – neuroprzekaźnika wpływającego na wytwarzanie potu i ogranicza potliwość. Metodą pozwalającą na względnie trwałe zredukowanie problemów z nadmiernym poceniem się głowy i twarzy, a także zahamowaniem potliwości stóp, dłoni czy pach jest iniekcja toksyny botulinowej. W trakcie zabiegu uszkodzone zostają zakończenia nerwowe odpowiedzialne za stymulowanie wydzielania potu. Po okresie od 3 miesięcy do maksymalnie jednego roku proces wraca jednak do normy i zabieg należy powtórzyć. Możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu całkowitego usunięcia gruczołów potowych. Ze względu jednak na duże ryzyko skutków ubocznych korzysta się z niego bardzo rzadko, jedynie w naprawdę trudnych przypadkach.

Częste i mocne pocenie się a choroby

Obfite, mocne pocenie się nie tylko powoduje dyskomfort, ale może także wywołać niepokój dotyczący stanu zdrowia. Przyczynami nadmiernego pocenia mogą być m.in. cukrzyca, nadczynność tarczycy, a także np. otyłość. Jeśli wymienione sposoby na pocenie nie przynoszą efektów, swoje wątpliwości warto omówić z lekarzem. Na jakie stany chorobowe mogą wskazywać kłopoty z częstym poceniem się?

  • Cukrzyca i nadczynność tarczycy

Mocne pocenie się może być związane ze stanem hipoglikemii pojawiającym się w przebiegu cukrzycy. Niedocukrzenie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Reakcje, które wówczas zachodzą w organizmie prowadzą do aktywowania układu nerwowego, wydzielania się hormonów stresu, a w konsekwencji również nadaktywności gruczołów potowych. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na zaburzenia w pracy tarczycy, które również mogą doprowadzić do problemów z nadmiernym poceniem się. Ma to związek z przyspieszonym metabolizmem i potrzebą bardziej intensywnego chłodzenia organizmu.

  • Inne stany chorobowe

Podwyższona temperatura ciała często towarzyszy infekcjom o charakterze wirusowym lub bakteryjnym. Wtedy ciało poci się w trakcie gorączki. Inne choroby, które mogą mieć związek z nadmierną potliwością to także np. choroba Parkinsona, dna moczanowa, choroby nowotworowe, choroby serca.

  • Dojrzewanie, ciąża, menopauza

Nadaktywność gruczołów potowych często wiąże się ze zmianami hormonalnymi, co ma miejsce w okresie dojrzewania. Popularne uderzenia gorąca charakterystyczne dla okresu menopauzy, a także wahania poziomu hormonów w ciąży również mogą łączyć się ze zwiększoną produkcją potu.

  • Nadwaga i otyłość

W przypadku nadprogramowych kilogramów gruczoły potowe intensywniej pracują, aby ochłodzić ciało. Co więcej, dla osoby otyłej wykonywanie codziennych czynności stanowi większy wysiłek i prowadzi do szybszego wzrostu temperatury, którą organizm musi wyrównać.

 

 

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *