Słońce jest niezbędne do życia. Poprawia nastój, motywuje do działania, wspomaga wydzielanie hormonów oraz witaminy D. Nadaje ciału piękny czekoladowy odcień, który jest szczególnie pożądany przez panie. Niemal każdy lubi wypoczynek na plaży czy nad jeziorem. Niestety opalanie się, mimo że jest przyjemne, niesie ze sobą wiele zagrożeń. Należą do nich przede wszystkim oparzenia słoneczne, przebarwienia, a nawet groźne choroby, np. nowotwór skóry. Ciężko całkowicie zrezygnować ze słońca, warto wię poznać metody bezpiecznego opalania, które pozwolą cieszyć się zdrowiem oraz piękną muśniętą słońcem skórą, bez plam i przebarwień. Warto dowiedzieć się również, jakie środki dostępne w domu pomogą usunąć skutki zbyt długiej ekspozycji słonecznej.
Czym są oparzenia słoneczne?
Oparzenia słoneczne to uszkodzenia skóry wywołane promieniowaniem UV. Mogą wystąpić wskutek zbyt długiego przybywania na słońcu oraz opalania ciała w solarium. Najczęściej oparzenia występują u osób o jasnej karnacji, pojawiając się głównie na twarzy, dekolcie, ramionach, brzuchu i udach. Objawy oparzenia są bardzo charakterystyczne, w zależności od stopnia i rodzaju dolegliwości mogą ustąpić samoistnie lub wymagać pomocy ze strony lekarza.
- Oparzenia I stopnia – skóra jest ciepła, zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk, tkliwa, może się łuszczyć. Objawy nie są mocno nasilone, najczęściej ustępują po 2-3 dniach.
- Oparzenia II stopnia – w tym wypadku oprócz zaczerwienia pojawia się obrzęk, a także pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Może pojawić się gorączka, nudności, wymioty. Skóra jest bardzo bolesna, objawy utrzymują się przez 6-8 tygodni. Tego typu oparzenia powinny zostać skonsultowane z lekarzem, który może przepisać odpowiednie środki łagodzące nieprzyjemne objawy.
- Oparzenia III stopnia – bardzo niebezpieczny stan, który dotyczy skóry właściwej, tkanki podskórnej oraz nerwów. Występuje gorączka, złe samopoczucie, omdlenia i nudności. Chory traci czucie, ma wrażenie martwej skóry. Oparzenie III stopnia wymaga specjalistycznego leczenia, które często trwa kilka miesięcy.
Objawy oparzenia pojawiają się po kilku godzinach, dlatego należy pamiętać, aby nie przebywać zbyt długo na słońcu oraz stosować zasady zdrowego opalania.
Bezpieczne opalanie – główne zasady
Opalanie ciała jest przyjemne, to jedna z wakacyjnych atrakcji, której trudno sobie odmówić. Ważne, aby stosować się do zasad, dzięki którym wypoczynek będzie zdrowy i nie skończy się leczeniem oparzeń od słońca. Można opalać się bez szkody dla zdrowia i urody, należy tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach. Bardzo ważne, aby wystawiać ciało na działanie słońca stopniowo, zaczynając od kilku minut. Dzięki temu skóra będzie dobrze znosić coraz dłuższą ekspozycję, a oparzenia nie powinny się pojawić. Warto również zadbać o dietę lub suplementację bogatą w przeciwutleniacze oraz beta-karoten, które nadadzą skórze lekko opalony odcień. Bardzo ważne jest, aby opalać się wcześnie rano lub po południu. Godziny od 11:00 do 14:00 lepiej przeznaczyć na inne przyjemności, niż przebywanie na słońcu. Można schronić się w cieniu, gdzie choć promieniowanie jest słabsze, nadal można się opalić. W żadnym wypadku nie wolno zapomnieć o kosmetykach z filtrem, które pozwolą wydłużyć czas przeznaczony na opalanie. Są konieczne, ponieważ bez ich zastosowania nie można mówić o bezpiecznym opalaniu. W szczególny sposób należy chronić znamiona oraz pieprzyki, które mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe. Po każdym sezonie letnim, warto skontrolować skórę u dermatologa, który sprawdzi, czy nie dzieje się z nią nic niepokojącego. Po opalaniu przydadzą się kosmetyki, które dobrze nawilżą skórę, przyspieszą jej regenerację oraz utrwalą kolor. Bardzo skuteczny jest panthenol po opalaniu, który regeneruje i nawilża skórę oraz likwiduje zaczerwienienia.
Kosmetyki do opalania – niezbędny produkt na słońce
Aby opalanie się było bezpieczne, należy bezwzględnie stosować produkty do opalania. Muszą one mieć odpowiedni współczynnik, który wydłuża czas dopuszczalnej ekspozycji na słońce. Im wyższy współczynnik, tym silniejsza ochrona przed promieniowaniem. Zaleca się, aby stosować kosmetyki o wartości SPF nie niższej niż 20-30, ponieważ słabsze filtry nie gwarantują odpowiedniej ochrony. Obecnie kremy mogą mieć maksymalną wartość SPF 50. Taki współczynnik pochłania niemal 100% szkodliwego promieniowania. Jego stosowanie zaleca się osobom o wrażliwej skórze, alergikom oraz dzieciom. Kosmetyki powinny być dobrane do fototypu skóry. Im fototyp jest niższy, tym występuje większe zagrożenie oparzeniem słonecznym. Osoby o fototypie I, które mają jasną cerę, rude lub blond włosy są bardzo podatne na oparzenia, dlatego muszą stosować filtry SPF 50. Najwyższą naturalną odporność na słońce wykazują osoby o fototypie V i VI, czyli przedstawiciele rasy żółtej i czarnej. Dla ochrony przed słońcem duże znaczenie ma również rodzaj filtra słonecznego. Wyróżnia się dwa rodzaje filtrów:
- Mineralny, czyli fizyczny, który odbija i rozprasza promienie słoneczne. Jest antyalergiczny, nie wywołuje podrażnień, dlatego może byś stosowany przez osoby o wrażliwej skórze, dzieci i niemowlęta.
- Chemiczny, który pochłania promienie słoneczne. Wnika w skórę i chroni ją przed dostępem szkodliwych promieni.
Ważny jest nie tylko rodzaj kosmetyku, ale również sposób jego aplikacji. Krem lub balsam do opalania należy nałożyć na ciało 30 minut przed ekspozycją na słońce, a potem regularnie, co 1-2 godziny ponownie aplikować na skórę. Ilość kremu powinna być dość duża, tak aby dokładnie pokryła całe ciało. Bardzo istotne jest, aby nie stosować kremu z poprzedniego sezonu. Otwarty produkt do opalania po kilku miesiącach tarci swoje właściwości i nie nadaje się do użytku. Trzeba też pamiętać, że krem należy stosować nie tylko w czasie przebywania na plaży, ale również w czasie spacerów po mieście, wycieczki w góry czy pracy w ogródku.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Wiele osób nie stosuje się do zaleceń specjalistów, opala się w najbardziej niebezpiecznych godzinach, przebywa na słońcu bez zabezpieczenia. Często takie opalanie kończy się wystąpieniem oparzeń słonecznych. Jeżeli skóra jest zaczerwieniona i piecze można zastosować domowe sposoby na oparzenia słoneczne, które pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Naturalne metody przyspieszają proces regeneracji skóry, likwidują pieczenie i zaczerwienie twarzy oraz całego ciała. Każdy z nas zna sposób z maślanką czy jogurtem, wie, że należy wziąć chłodny prysznic, który pomaga ukoić rozgrzaną skórę. Ale są również inne, mniej znane metody, które równie skutecznie usuwają skutki zbyt długiego przebywania na słońcu. Warto je poznać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się przydatne.
- Miód – ma wiele dobroczynnych właściwości, dlatego warto leczyć nim również oparzenia słoneczne. Działa przeciwzapalnie, usuwa obrzęk i zaczerwienie wywołane zbyt długim czasem przebywania na słońcu. Miód należy wmasować w skórę i poczekać, aż wchłonie potrzebne substancje. Następnie zaleca się wziąć chłodny prysznic, po którym skóra powinna szybko odzyskać dobrą kondycję.
- Napar z mięty – mięta pomaga nie tylko na problemy żołądkowe, ale leczy również chorą skórę. Liście mięty zawierają mentol, który ma silne działanie chłodzące. Warto zrobić z nich okład, który usunie nieprzyjemne objawy i przyspieszy regenerację naskórka. Napar z mięty można również pić. Dzięki temu organizm schłodzi się i szybciej odzyska siły po upalnym dniu.
- Okład z sałaty – sposób mało znany, ale skuteczny. Jeżeli w lodówce mamy główkę sałaty, należy ją zagotować, a powstały napar odcedzić i schłodzić. Wsmarowany w skórę chłodzi ją, nawilża i łagodzi podrażnienia.
- Torebki z herbaty – herbata to nie tylko pyszny napój, ale również środek do leczenia oparzeń. Dobrze schłodzi podrażnione słońcem powieki oraz przyniesie ulgę rozgrzanej skórze. Jednym ze składników herbaty jest tanina, która ma właściwości przeciwobrzękowe oraz redukujące ból.
- Proszek do pieczenia – w kuchni można znaleźć wiele skutecznych środków do leczenia oparzeń. Jednym z nich jest proszek do pieczenia. Wystarczy wsypać łyżkę proszku do wanny i wziąć chłodną kąpiel. Dzięki swoim właściwościom zniweluje ból i nawilży przesuszoną skórę.
- Woda różana – to znany, pachnący kosmetyk, o silnych właściwościach nawilżających i łagodzących. Okłady z wody różanej działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Nie dopuszczają do rozwoju infekcji, przyspieszają regenerację.
- Sok ze świeżego aloesu – aloes ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Wspomaga regenerację naskórka oraz ułatwia gojenie się ran.
- Okład z soku ze świeżych ziemniaków – błyskawicznie łagodzi ból i zapobiega powstawaniu pęcherzy oraz chroni skórę przed podrażnieniami.
- Kąpiel w occie jabłkowym – doskonale chłodzi skórę, usuwa pieczenie oraz zapobiega infekcji skóry.
- Maseczka z truskawek – owoce są nie tylko pyszne, ale mają również właściwości lecznicze. Wykazują działanie ściągające, bakteriobójcze i odżywcze. Maseczka z owoców z dodatkiem ziemnego mleka czy mleczka kokosowego pomaga skutecznie złagodzić objawy poparzenia słonecznego.
- Okłady z plasterków świeżego ogórka – ogórek łagodzi podrażnienia, usuwa zaczerwienienia oraz schładza obolałe miejsca. Ogórek bardzo dobrze likwiduje oparzenia słoneczne na twarzy i dekolcie.
- Surowe białko jajka – zawiera cystatynę, która usuwa stany zapalne, ma właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Okład z białka przyspiesza gojenie się ran oraz proces regeneracji chorej skóry.
- Okłady z suszonych ziół, np. nagietka lub mięty – mają działanie przeciwzapalne oraz łagodzą podrażnienia.
Domowe sposoby na leczenie oparzeń słonecznych mogą wspomóc działanie preparatów zakupionych w aptece, a nawet je zastąpić. W momencie wystąpienia poparzenia, warto zadziałać od razu. Możemy sięgnąć po produkty dostępne w kuchni, które pomogą przywrócić skórę do pierwotnego stanu. Można również wspomóc organizm suplementacją wapnem oraz witaminami C, A i E. Poparzeń nie da się usunąć w jeden dzień, ale domowe sposoby skrócą czas trwania tego procesu i złagodzą dokuczliwe symptomy.
Oparzenia słoneczne mogą zdarzyć się każdemu, dlatego warto dowiedzieć się, jak ich uniknąć lub w razie wystąpienia złagodzić nieprzyjemne objawy. Zioła, herbaty i produkty, które znajdują się w każdej kuchni, mogą skutecznie pomóc naprawić uszkodzenia wywołane przez słońce. Należy pamiętać, że przebywanie na słońcu może być korzystne, ale tylko jeśli zachowamy umiar i zastosujemy niezbędne zabezpieczenia. Dzięki temu organizm będzie miał możliwość wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy D, a ciało nabierze ładnego, zdrowego wyglądu.
Dodaj komentarz