Włosy jak siano – co im pomoże? Jak poradzić sobie z przesuszonymi włosami?

włosy jak siano

Są zniszczone, łamliwe, a ich końcówki lubią się rozdwajać. Włosy jak siano to częsty efekt ich przesuszenia, do którego może przyczynić się niewłaściwa pielęgnacja i stylizacja kosmyków. Nawilżanie włosów to proces, na efekty którego będzie trzeba trochę poczekać. Ograniczenie szkodliwych zabiegów i dostarczenie włosom potrzebnych składników z pewnością poprawi jednak wygląd fryzury, a włosy znów staną się aksamitnie gładkie, miękkie i pełne blasku.

Suche włosy – przyczyny

Niektóre włosy są suche z natury, ale najczęściej samodzielnie przyczyniamy się do ich przesuszenia. Powodem są błędy w pielęgnacji na co dzień, a także brak odpowiedniego nawilżania wtedy, kiedy włosy szczególnie go potrzebują – po upalnych wakacjach czy zimą.

Na suche i zniszczone włosy często cierpią osoby, które jak mogłoby się wydawać starają się dbać o fryzurę aż za bardzo. Częste mycie głowy, suszenie, prostowanie, koloryzacja to zabiegi, które wcale im nie służą. Mogą osłabiać naturalną odporność włosów, a także prowadzić do ich przesuszenia.

Dużo mówi się o tym, jak nawilżyć włosy po lecie. Dlaczego to takie ważne? Podczas wakacyjnych miesięcy zażywamy kąpieli, a włosom szkodzić może zarówno chlorowana woda w basenie, jak i słona woda morska. Największym wrogiem jest jednak promieniowanie słoneczne i brak odpowiednich kosmetyków ochronnych z filtrami UV. Zimą z kolei włosy narażone są na działanie wiatru, mrozu, a także suchego powietrza. Ogrzewanie mieszkań i biur, w których nie są stosowane nawilżacze powietrza sprzyja przesuszeniu włosów.

Suche włosy – przyczyny

  • Zabiegi chemiczne: częsta koloryzacja, trwała ondulacja, rozjaśnianie
  • Nadmierne korzystanie z produktów do stylizacji włosów: lakiery, pianki
  • Wysoka temperatura: częste korzystanie z prostownicy czy lokówki
  • Promieniowanie UV – nie tylko latem, ale i zimą
  • Niekorzystne warunki atmosferyczne: wiatr, mróz
  • Suche powietrze w pomieszczeniach: w sezonie grzewczym, a także latem przy włączonej klimatyzacji.

Włosy suche i zniszczone – jak o nie dbać?

Mycie włosów to absolutna podstawa pielęgnacji i już na tym etapie warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą zadbać o ich nawilżenie. Suche i zniszczone włosy w wielu przypadkach są myte zbyt często. Razem z potem i zanieczyszczeniami usuwane jest wówczas także sebum, które zapewnia im ochronę i dba o prawidłowe nawilżenie. Dlatego, jeśli chcemy poprawić wygląd fryzury, warto wydłużyć czas między jednym myciem włosów a drugim do przynajmniej 2-3 dni. Wysuszająco na włosy mogą działać także niektóre składniki szamponów. Najlepszym wyborem będą kosmetyki o naturalnym składzie bez zawartości m.in. parabenów czy siarczanów.

Mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie. Intensywne pocieranie ręcznikiem czy próba uczesania mokrej fryzury na siłę może dodatkowo niszczyć włosy i przyczynić się do rozdwajania końcówek. Włosy wystarczy delikatnie odsączyć i owinąć ręcznikiem. Przesuszone kosmyki łatwo się plączą. Ich rozczesywaniem najlepiej zająć się, gdy włosy już trochę przeschną. Do tego celu sprawdzi się grzebień z szerokimi zębami, który pomoże rozplątać włosy bez szarpania. Rozczesanie splątanych kosmyków ułatwi też odżywka do włosów suchych zastosowana po umyciu.

Suche włosy – co robić, aby im nie szkodzić

Co za dużo to niezdrowo – także dla włosów. Podczas używania kosmetyków do stylizacji należy zwracać uwagę nie tylko na ich skład, ale także ilość. Nadmierne korzytsanie  z prepratów takich jak lakiery czy pianki może osłabić włosy i szybko doprowadzić do ich przesuszenia. Podobnie działają zabiegi stylizacyjne z wykorzystaniem wysokiej temperatury, szczególnie jeśli wykonywane są często. Im więcej czynników szkodliwych dla włosów uda się wyeliminować, tym będzie on przebiegał sprawniej. Osobom, które do tej pory na co dzień korzystały z suszarki lub prostownicy z pewnością trudno będzie całkowicie z nich zrezygnować. Należy więc zwrócić uwagę na to, aby zarówno suszenie, jak i prostowanie było dla włosów jak najbardziej bezpieczne.

Sposoby na suche włosy:

  • Jeśli dysponujesz wystraczającą ilością czasu, najpierw odsącz delikatnie włosy ręcznikiem, a następnie pozwól im naturalnie podeschnąć zanim rozpoczniesz suszenie.
  • Susz włosy od nasady w kierunku końcówek ciepłym, ale nie gorącym powietrzem. Lepiej wybrać niższą temperaturę i suszyć je nieco dłużej.
  • Wybierz funkcję jonizacji. Neutralizowanie dodatnich jonów, które znajdują się na kosmykach pomaga radzić sobie z napuszonymi i elektryzującymi się włosami.
  • Suszenie włosów zakończ strumieniem chłodnego powietrza, które domknie łuski włosów, chroniąc je przed utratą wilgoci i uszkodzeniami. Podobnie działa strumień zimnej wody, którym warto zakończyć mycie włosów.
  • Nigdy nie prostuj mokrych kosmyków. Takie praktyki niszczą i osłabiają włosy.
  • Stosuj kosmetyki o działaniu termoochronnym. Film ochronny, jaki tworzą na powierzchni włosów zapobiega uszkodzeniom powstającym pod wpływem wysokiej temperatury.
  • Przed prostowaniem dokładnie rozczesz włosy. Postaraj się nie przegrzewać pojedynczych pasm, ale sprawnym ruchem przesuwaj prostownicę wzdłuż włosów.

Włosy warto chronić nie tylko przed wysoką temperaturą, ale także promieniami UV. Dlatego w letniej kosmetyczce obowiązkowo powinien znaleźć się kosmetyk do włosów z filtrem przeciwsłonecznym. Przed wiatrem i słońcem zabezpiecza także kapelusz, którym warto osłaniać suche i zniszczone włosy.

Jak nawilżać włosy?

Stosowanie odżywki do włosów suchych po każdym myciu oraz maski 1-2 razy w tygodniu to punkt obowiązkowy w pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów. Podobnie jak w przypadku szamponów należy poszukiwać kosmetyków do włosów, których skład pozbawiony będzie silnych detergentów i bogaty w substancje pochodzenia naturalnego takie jak np. aloes, miód, siemię lniane, mocznik, panthenol. Naturalne oleje pomagają uszczelnić zewnętrzną warstwę włosów, zatrzymując wilgoć wewnątrz kosmyków. Odbudowują barierę ochronna i zabezpieczają przed utratą wilgoci. Jednocześnie dostarczają włosom cennych składników odżywczych, aby były miękkie, lśniące i zdrowe. Na etykiecie produktu warto zatem poszukiwać takich substancji jak m.in. masło shea, olej kokosowy, olej jojoba, olej lniany czy z pestek winogron.

Wśród sposobów na suche włosy prawdziwym hitem stało się olejowanie. To metoda, która wymaga systematyczności, ale jest banalnie prosta w zastosowaniu. Wybrany olejek należy nałożyć na całą długość włosów, a następnie pozostawić na nich na noc lub przynajmniej na kilka godzin. Rano olej można już usunąć, a po umyciu włosów dobrze nałożyć na nie także odżywkę. Istnieją różne sposoby olejowania – na ciepło, na mokro, z podkładem, a każda zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami oraz zapewnia im długotrwałe nawilżenie. Wybór odpowiedniego oleju jest kwestią bardzo indywidualną. Specjaliści zalecają, aby przy jego wyborze wziąć pod uwagę porowatość włosów, a przede wszystkim obserwować ich reakcje. Jeśli po olejowaniu włosy się puszą, może to oznaczać, że trzeba skorzystać z innego rodzaju produktu.

Włosy suche jak siano – domowe sposoby

W pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów można wesprzeć się domowym sposobami. W kuchni znajdziemy bardzo wiele składników, na bazie których z łatwością można przygotować apetyczną maskę do włosów. Produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, antyoksydanty czy białko pomogą wzmocnić strukturę włosów i ograniczyć ich łamliwość. Przywrócą prawidłowe nawilżenie i blask.

  • Aloes

Wystarczy wyhodować go w domowej doniczce, aby zyskać uniwersalny kosmetyk do pielęgnacji skóry i włosów. Moc aloesu tkwi w bogactwie zawartych w nim substancji takich jak witaminy, minerały, aminokwasy, a także polisacharydy, dzięki którym wspaniale przyciąga i magazynuje cząsteczki wody. Świetną maseczkę nawilżającą można przygotować na bazie aloesu, miodu i wody. Dobre zestawienie stanowi też połączenie substancji będącej humektantem – takiej jak aloes z naturalnym olejem.

  • Banany

Włosy jak siano potrzebują substancji, które zadziałają zmiękczająco. Aby kosmyki stały się bardziej elastyczne i przyjemne w dotyku warto przygotować maseczkę z banana bogatego w składniki odżywcze takie jak potas czy proteiny. Dojrzały owoc należy zblendować na gładką masę oraz połączyć z oliwą i miodem, a następnie nanieść na włosy.

  • Jajko

Białko i witaminy zawarte w jajku wzmacniają strukturę włosa, uzupełniają powstające w niej ubytki i pomagają je wygładzić. Jajeczne maski sprawdzą się w szczególności w przypadku włosów, które są nie tylko suche, ale także kruche i łamliwe. Do przygotowania maski wykorzystać można samo żółtko lub połączyć je z odrobiną oliwy z oliwek. Innym sposobem na suche włosy jest też dodawanie jajka do szamponu.

  • Awokado

Pasta z awokado to świetna baza do przygotowania maski do włosów. Zawiera witaminy A, E, K nasycone tłuszcze oraz minerały – m.in. magnez, cynk, żelazo. Aby działała jeszcze skuteczniej, a przy tym łatwiej było nałożyć ją na włosy, do pasty warto dodać 1-2 łyżki oleju. Do przesuszonych włosów idealnym wyborem będzie olej kokosowy. Awokado można zmiksować także z bananem.

  • Miód

Przyciąga cząsteczki wody i magazynuje je w kosmykach włosów, przez co stają się bardziej sprężyste i mniej kruche. Nawilża włosy i sprawia, że są silniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Nadaje włosom połysk, ogranicza ich puszenie się, a nawet wypadanie. Miód jest przede wszystkim wykorzystywany jako dodatek do masek i odżywek przygotowywanych domowym sposobem lub zakupionych w aptece. Około 1-2 łyżki miodu wystarczą, aby skorzystać z jego cennych właściwości.

Oliwa z oliwek – to doskonałe źródło witaminy E i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin A, D i F. Jej działanie w naturalny sposób chroni przed promieniowaniem słonecznym, co może wspomóc działanie filtrów UV zawartych w kosmetykach. Przede wszystkim zaś oliwa z oliwek doskonale uszczelnia włosy, zapobiegając odparowywaniu wody przez rozchylone łuski włosa. Zanim nałożysz oliwę na włosy najlepiej ją trochę podgrzać. Ciepły (ale nie gorący!) olej znacznie lepiej się wchłania.

Różnego rodzaju maski przygotowane na bazie wymienionych wyżej składników wystarczy nałożyć na włosy i pozostawić na około 20-30 minut, a następnie dokładnie umyć głowę.

Jak nawilżyć końcówki włosów?

Czasem największym problemem są same końcówki, które rozdwajają się i są mocno przesuszone. Wystarczy pójść do fryzjera i je podciąć, aby nagle usłyszeć komplementy i pytania o zmianę fryzury. Dzieje się tak, ponieważ ta mała zmiana potrafi przynieść wiele korzyści zarówno dla wyglądu włosów, jak i ich kondycji. Brak zaniedbanych końcówek sprawia, że włosy od razu zaczynają wyglądać na zdrowsze i lepiej się układają. Łatwiej wtedy zrezygnować ze stosowania dużej ilości kosmetyków do stylizacji czy częstego sięgania po prostownicę, skoro włosy i tak dobrze wyglądają. Nawet w trakcie zapuszczania długich włosów, podcinanie końcówek powinno stać się stałym elementem ich pielęgnacji. Fryzjera należy odwiedzać regularne co około 2 miesiące, a jeśli włosy szybko rosną, nawet co 6 tygodni.

Nawet w przypadku cienkich włosów do pielęgnacji końcówek można wykorzystać odżywki o bogatej, kremowej formule. Nie będą wcierane w całe pasma, a jedynie w ich zakończenie, przez co nie obciążą fryzury. Rewelacyjnie zabezpieczą za to końcówki przeciwdziałając ich rozdwajaniu się. Odżywkę warto wówczas nakładać w dwóch etapach. Najpierw produktem o lżejszej konsystencji pokryć nasadę głowy i kosmyki. Następnie do końcówek wykorzystać produkt o bardziej bogatym składzie. W mokre końcówki włosów dobrze też wetrzeć odrobinę ulubionego olejku, który zadziała ochronnie, a także będzie zapobiegał szybkiej utracie wilgoci. Aby wygładzić końcówki, a także dodatkowo je zabezpieczyć, wykorzystać można także serum silikonowe.

Odpowiednia pielęgnacja to klucz do posiadania pięknej fryzury. Niezależnie od rodzaju włosów, należy dbać o ich prawidłowe nawilżenie, aby były gładkie, przyjemnie miękkie w dotyku i wyglądały zdrowo. Nawet włosy jak siano mogą prezentować się atrakcyjnie, jeśli tylko poświęcimy trochę uwagi na to, by odpowiednio je nawilżyć i zregenerować.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *