Co ile myć włosy? Sprawdź, czy nie robisz tego zbyt często

mycie włosów

Jak często myć włosy? Są różne teorie na ten temat. Kiedyś zalecano mycie włosów raz na tydzień, później poglądy całkowicie się zmieniły i specjaliści radzili myć głowę jak najczęściej, najlepiej codziennie. Jak jest naprawdę? Czy częste mycie głowy służy ich kondycji? A jeśli nie, to z jaką częstotliwością warto sięgać po szampon?

Jak często myć włosy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co ile myć włosy. Częstotliwość, z jaką należy to robić zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju włosów, ich struktury, stanu skóry głowy, używanych kosmetyków i środków do stylizacji, a także techniki mycia głowy. Zupełnie inne potrzeby ma skóra sucha, a inne skóra wydzielająca duże ilości sebum czy wrażliwa i wymagająca specjalistycznej pielęgnacji. To jak często myć włosy zależy również od prowadzonego stylu życia, aktywności fizycznej, sposobu odżywiania. Osoby, które pracują fizycznie lub na świeżym powietrzu na pewno muszą myć włosy częściej niż osoby mające spokojną pracę w pomieszczaniu. Ważne jest, aby kierować się zdrowym rozsądkiem i nie trzymać się sztywno jednej zasady. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje każdej osoby. Należy jednak pamiętać, że zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie włosów może pogorszyć kondycję skóry głowy i samych kosmyków.

Skóra przetłuszczająca się

Skóra głowy, która ma tendencję do nadmiernego wydzielania sebum szybko się przetłuszcza, co powoduje, że włosy wyglądają na nieświeże. Czy w takim wypadku należy myć je codziennie? Tutaj zdania są podzielone. Część specjalistów radzi, aby włosy myć codziennie. Inni uważają, że należy robić to rzadziej, co 2-3 dni. Jeżeli wybierzemy pierwszą opcję, należy baczną uwagę zwrócić na skład kosmetyków. Powinny być łagodne, pozbawione sztucznych barwników, konserwantów i silikonów, które mogą pogorszyć stan skóry, przesuszyć ją i uszkodzić naturalną warstwę lipidową. Należy wybierać delikatne, naturalne kosmetyki, które nie obciążają skóry, usuwają łój, a przy tym działają nawilżająco. Lepiej jednak zrezygnować z codziennego mycia włosów i spróbować przestawić się na mycie co 2-3 dni. Na pewno wyjdzie to na zdrowie naszej skórze i kosmykom. Oczywiście nie należy iść w drugą stronę i myć włosy rzadziej niż raz w tygodniu. Zbyt rzadkie mycie włosów z tendencją do przetłuszczenia, może spowodować osłabienie mieszków włosowych i przyczynić się do rozwoju chorób skóry.

Skóra sucha

Tego typu skóra nie wymaga częstego mycia, ponieważ włosy stosunkowo długo zachowują świeżość. Wystarczy myć je 1-2 razy w tygodniu. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, czym myć włosy i używać odpowiednich kosmetyków, które odżywią oraz nawilżą suche pasma, dodając im siły i witalności. Należy wybierać preparaty z substancjami, które zapobiegają dalszemu wysuszeniu skóry i zahamują rozwój szkodliwych drobnoustrojów.

Skóra normalna

U osób, które posiadają skórę normalną włosy wyglądają ładnie i naturalnie, nie są ani zbyt suche ani tłuste. Należy myć je wtedy, gdy zaczną być przyklapnięte, najczęściej 1-2 razy w tygodniu.

Skóra problemowa

Włosy z łupieżem, wypadające, mocno przesuszone czy różnego rodzaju choroby skóry wymagają leczenia specjalistycznymi preparatami. Aby ich stosowanie przyniosło oczekiwany skutek, należy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Co ile myć włosy w takim przypadku? Najlepiej codziennie. Dzięki temu włosy wzmocnią się, a istniejący problem zostanie zredukowany. Każdego dnia należy stosować szampony do włosów wypadających, szczególnie do leczenia łysienia androgenowego. Specjalistyczny szampon usunie łój, dotleni mieszki włosowe i tym samym wzmocni kosmyki.

Na częstotliwość mycia włosów ma również wpływ ich tekstura. Na włosach kręconych sebum wolniej się rozchodzi, dlatego nie wymagają częstego mycia. Włosy rzadkie, cienkie i proste szybciej tracą świeżość. Kolejną cechę, od której uzależniona jest częstotliwość mycia włosów, stanowi sposób codziennej stylizacji. Osoby, które używają dużej ilości kosmetyków oraz/lub układają włosy za pomocą gorącego powierza, powinny myć włosy częściej, niż osoby, które zabiegi stylizacyjne ograniczają do minimum.

Mycie włosów codziennie – czy to dobry pomysł?

Pogląd, że włosy należy myć codziennie, powoli odchodzi do lamusa. Obecne badania dowodzą, że codzienne mycie włosów nie jest wskazane, ponieważ usuwa naturalną warstwę lipidową, złożoną z wody i tłuszczu, a także przyczynia się do pogorszenia stanu skóry. Włosy pozbawione ochrony robią się suche, matowe, są podatne na wszelkie uszkodzenia. Zbyt częste mycie może spowodować skutek odwrotny do oczekiwanego i zwiększyć stopień przetłuszczania się włosów. Włosy pod wpływem środków myjących zaczynają się przesuszać, co z kolei wzmaga produkcję sebum. Dermatolodzy doradzają, aby zastanowić się, jak odzwyczaić włosy od codziennego mycia, a jeżeli jest to niemożliwe, polecają stosowanie delikatnych i łagodnych szamponów.

Czym myć włosy?

Dobór odpowiednich kosmetyków to ważny element efektywnego mycia włosów. Warto wiedzieć, czym myć włosy, ponieważ źle dopasowane szampony czy odżywki mogą pogorszyć stan kosmyków. Spowodować, że włosy będą szybciej się przetłuszczać i wymagać częstszego mycia. Produkty o źle dobranym składzie mogą również osłabić włosy i doprowadzić do ich wypadania. Fryzura zostanie wówczas pozbawiona objętości i sprężystości. Szampony powinny być dopasowane przede wszystkim do rodzaju skóry głowy. Najlepiej sprawdzą się szampony bezzapachowe, przezroczyste, które są hipoalergiczne i nie pogłębiają istniejących problemów. Warto pamiętać, że ilość piany, jaką wytwarzają wcale nie musi być wyznacznikiem dobrego szamponu. Wiele osób uważa, że duża ilość piany zapewnia skuteczną pielęgnację. To błędna teoria, ponieważ delikatne, bezpieczne dla skóry szampony pienią się mało. W pielęgnacji włosów ważne jest również regularne stosowanie odżywki. Na co dzień lepiej używać lekkiego kosmetyku do spłukiwania, a mocniejsze kuracje stosować raz na 1-2 tygodnie. Od czasu do czasu warto zrobić peeling, który poprawi kondycję skóry głowy, złuszczy martwy naskórek i sprawi, że włosy odzyskają ładny wygląd. Usunie również pozostałości środków myjących np. silikony.

Jak prawidłowo myć włosy?

Mycie włosów wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać. Oczywiście można zrobić to szybko i byle jak, ale w ten sposób nie zapewnimy kosmykom atrakcyjnego wyglądu. Należy więc nauczyć się prawidłowej techniki mycia włosów oraz mieć świadomość, jak myć włosy, aby były piękne i zdrowe.

  • Włosy najlepiej myć w pozycji stojącej, z głową odchyloną do tyłu. Dzięki temu uwzględniamy naturalny kierunek wzrostu włosów, kosmyki nie są narażone na splątanie, a stosowane kosmetyki do włosów bardzo łatwo można spłukać.
  • Ważne jest odpowiednie przygotowanie głowy do mycia. Należy rozpuścić włosy i dokładnie rozczesać je grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. W ten sposób włosy są mniej narażone na nadmierne szarpanie podczas mycia.
  • Włosy należy zmoczyć, następnie na rękę nalać szampon, dodać trochę wody i dopiero nałożyć go na głowę. Bardzo ważna jest odpowiednia ilość szamponu. W tym wypadku ważny jest umiar. Do mycia włosów średniej długości wystarczą 1-2 krople szamponu. Nadmiar kosmetyku spowoduje, że włosy staną się przeciążone, zaczną się szybciej przetłuszczać.
  • Szampon należy delikatnymi, okrężnymi ruchami wmasować w skórę głowy. Nie ma potrzeby wmasowywać szamponu we włosy na całej długości, wystarczy piana, która spłynie po włosach i je umyje. Masaż skóry głowy poprawi jej ukrwienie, ułatwi również wnikanie aktywnych substancji. Warto pamiętać, aby nie szarpać włosów, bo mokre są bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia.
  • Ważne jest bardzo dokładne spłukiwanie środków myjących. Nawet minimalna ilość szamponu nie powinna pozostać na włosach, ponieważ będą obciążone, staną się szorstkie i matowe.
  • Bardzo istotna jest temperatura wody do spłukiwania włosów. Nie może być zbyt gorąca, bo może rozchylić łuski włosów, co spowoduje podatność na uszkodzenia. Gorąca woda nasila również produkcję sebum, dlatego włosy należy spłukiwać wodę letnią lub chłodną.
  • Po umyciu włosy należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem. Włosów nie można trzeć, nie zaleca się również zawijania ich w turban. Jeżeli jest taka możliwość najlepiej, aby włosy schły w naturalnej temperaturze, bez użycia suszarki.
  • Należy pamiętać, aby nie kłaść się spać z mokrymi włosami. To może znacząco pogorszyć stan skóry oraz narazić włosy na złamania.

Jak odzwyczaić włosy od codziennego mycia?

Nawet jeśli uświadomimy sobie, że codzienne mycie szkodzi naszym włosom, zerwanie z tym nawykiem może okazać się trudne. Jak odzwyczaić włosy od codziennego mycia? Aby tego dokonać, warto pamiętać o kilku ważnych czynnościach:

  • Należy jak najrzadziej dotykać włosów rękoma. Częste gładzenie lub przeczesywanie palcami powoduje, że włosy stają się przetłuszczone i zaczynają źle wyglądać.
  • Należy zmienić szampon na łagodny, o delikatnym i naturalnym składzie. Silne detergenty mogą działać wysuszająco na skórę głowy.
  • Dokładne oczyszczanie za pomocą peelingów należy ograniczyć do 1 w tygodniu.

Aby odzwyczaić się od codziennego mycia włosów, najlepiej przez kilka dni nie myć ich wcale. Doprowadzić je do stanu mocnego przetłuszczenia i dopiero po tym czasie umyć głowę. Stopniowo włosy będą przyzwyczajać się do rzadszego mycia i zaczną wydzielać mniejsze ilości sebum. W wolne dni warto pozwolić włosom na przetłuszczenie, dzięki temu będą miały czas na odpoczynek i regenerację. Czas przyzwyczajania się do rzadszego mycia włosów może być trudny, aby łatwiej było go przetrwać, warto zastosować kilka trików:

  • Do odświeżania włosów można użyć suchego szamponu. Nie jest to rozwiązanie na co dzień, ale warto po niego sięgnąć, gdy zależy nam na szybkim odświeżeniu fryzury i nadaniu jej objętości.
  • W tym okresie warto nosić włosy luźno upięte lub związane. Dzięki temu brak świeżości będzie mniej zauważalny, a luźne upięcie doda włosom lekkości.
  • Warto zmienić położenie przedziałka, dzięki czemu włosy uniosą się i będą bardziej puszyste.

Co jeszcze można zrobić, aby ograniczyć częstotliwość mycia głowy?

Na stan włosów ma wpływ tryb życia, dieta oraz środowisko, w którym żyjemy. Warto wyeliminować z codziennych posiłków produkty mocno przetworzone, pełne konserwantów, smażone. Należy zastąpić je owocami, warzywami, nabiałem, rybami i chudym mięsem, które ograniczają aktywność gruczołów łojowych. Po wysiłku czyste włosy wystarczy wypłukać wodą, która spłucze pot lub inne zabrudzenia. Nie ma potrzeby mycia ich szamponem. Ważne jest również dbanie o czystość przyborów do czesania i stylizacji włosów. Należy je regulowanie myć, bo zabrudzone powodują nasilenie przetłuszczania się włosów. Istotny jest sposób postępowania z włosami w czasie snu. Długie włosy najlepiej luźno związać lub zapleść w warkocz, dzięki temu nie będą narażone na splątanie.

Jak widać, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co ile myć włosy. Najlepiej zaufać swojej intuicji, obserwować włosy i dostosować się do ich wymagań. Jeżeli widzimy, że są tłuste lub zaczynają swędzieć, warto je umyć. Najlepiej nie robić tego jednak codziennie, tylko znaleźć sposób, jak odzwyczaić włosy od codziennego mycia. Jeżeli kosmyki wyglądają dobrze, są świeże, a były myte dwa dni temu, nie należy myć ich kolejny raz z przyzwyczajenia. Mycie włosów jest ważne, ale nie można robić tego zbyt często, bo uzyskamy skutek odwrotny do zamierzonego.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *