Włosy kręcone – jak je ujarzmić?

kręcone włosy jak dbać

Kręcone włosy, choć wyjątkowo piękne, sprawiają bardzo wiele problemów. Panie najczęściej skarżą się na kapryśność i niesforność swoich pukli. Włosy bardzo często się puszą, a do tego są suche, łamliwe i kruche. Czy może być coś gorszego? Z pozoru wydaje się, że sprawa jest już przegrana, ale czy na pewno? Jak się okazuje, włosy kręcone wcale nie muszą być zmorą. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak dbać o włosy kręcone. Codzienna pielęgnacja wzbogacona o znajomość kilku prostych zasad i tajników potrafi bowiem zdziałać cuda. Jeśli jesteś właścicielką kręconych włosów, które nie chcą się układać, przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki niemu dowiesz się, czego powinnaś bezwzględnie unikać i na czym polega właściwa pielęgnacja. Przeczytaj i wypróbuj!

Tego bezwzględnie unikaj!

Naturalnie kręcone włosy bardzo nie lubią, kiedy traktuje się je w nieodpowiedni sposób. Zacznijmy więc od tego, czego bezwzględnie powinnaś unikać w codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nie myć włosów gorącą wodą, nie suszyć ich gorącym powietrzem suszarki, ani nie traktować kosmyków gorącą prostownicą. Takie zabiegi sprawiają bowiem, że włosy zaczynają się puszyć, stają się matowe i przesuszone, a tym samym wyjątkowo nieprzyjemne w dotyku. Ważne jest również samo rozczesywanie włosów. Po pierwsze – po myciu nie trzyj mocno głowy ręcznikiem, ponieważ w ten sposób połamiesz pojedyncze kosmyki. Po drugie – nie rozczesuj włosów na sucho, ponieważ sprawisz, że włosy zaczną się elektryzować i nadmiernie puszyć. I wreszcie po trzecie – nie używaj grzebieni i szczotek o gęsto ułożonych zębach. Twoje włosy wymagają odpowiednio dużej przestrzeni. W przeciwnym razie możesz połamać, a nawet wyrwać pojedyncze kosmyki. Ostatnia kwestia to kosmetyki do włosów kręconych, których również powinnaś bezwzględnie unikać. Przede wszystkim wystrzegaj się preparatów, które w swojej recepturze wykazują obecność składników takich jak: alkohol, wosk, SLS, PEG czy parabeny.

Właściwa pielęgnacja włosów kręconych

Włosy kręcone bardzo łatwo zniszczyć poprzez stosowanie nieodpowiednich środków do pielęgnacji oraz wykonywanie wielu szkodliwych działań. Codzienna pielęgnacja włosów kręconych powinna opierać się na delikatnym myciu, nawilżaniu, odżywianiu i olejowaniu. Do mycia powinno się używać wyłącznie wysokiej klasy szamponów o naturalnym składzie. Bardzo często stosowaną praktyką jest wykorzystywanie do mycia jedynie odżywki zamiast szamponu. Szampon staje się wówczas wyłącznie dodatkiem, używanym raz na tydzień lub nawet raz na dwa tygodnie w celu oczyszczenia włosów i zmycia pozostałości używanych preparatów do stylizacji. Odżywki, podobnie jak wszystkie inne produkty do włosów kręconych, powinny być tworzone w oparciu o proste receptury, z pominięciem sztucznych, obciążających substancji. Do olejowania włosów można wykorzystywać zaś oleje z grupy olejów wielonienasyconych – bogate w kwasy Omega-6 lub Omega-3 oraz z grupy olejów jednonienasyconych – bogate w kwasy Omega-9.

Szampon do włosów kręconych

Włosy kręcone już z natury są wyjątkowo suche i wysokoporowate. Trudno więc utrzymać je w dobrej kondycji wykorzystując nieodpowiednio dobrane środki do pielęgnacji, które jedynie oblepiają lub puszą pojedyncze kosmyki. Odpowiedni szampon do włosów kręconych powinien być więc stworzony w oparciu o łagodne detergenty. Najlepiej przy tego rodzaju włosach sprawdza się mydlnica lekarska oraz glukozyd kokosowy lub laurylowy. Pielęgnacja włosów kręconych powinna być również wzmacniana przez wykorzystywanie szamponów bogatych w ekstrakty roślinne i ziołowe. W kosmetykach do włosów warto szukać humektantów i emolientów. Humektanty to substancje o działaniu nawilżającym, które wchłaniają wilgoć i magazynują ją w cebulce włosa. Dzięki takim składnikom jak kwas hialuronowy, gliceryna, sok z aloesu, miód czy mocznik włosy stają się miękkie i przyjemne w dotyku. Emolienty to zaś substancje, które tworzą powłokę ochronną zapobiegającą wyparowaniu wody. Substancje takie jak olej lniany, olej arganowy, oliwa z oliwek, masło shea czy masło jojoba sprawiają, że skóra głowy staje się odpowiednio natłuszczona, a włosy miękkie w dotyku. Wybierając szampon do włosów kręconych kieruj się podstawową zasadą. Im krótsza lista składników tym większa gwarancja lepszego działania i efektywności.

Odpowiedni sposób mycia włosów

Właściwy szampon do włosów kręconych to nie wszystko. Istotne znaczenie ma również odpowiedni sposób mycia. Kręcone włosy cechują się bardzo delikatną strukturą, dlatego łatwo je uszkodzić. Myjąc włosy należy wykonywać delikatne i ostrożne ruchy. Szampon zaś spłukiwać chłodną wodą, która pozwoli domknąć łuski włosów, a tym samym ochronić je przed uszkodzeniem. Jak już wyżej wspominaliśmy włosów nie można energicznie pocierać ręcznikiem. Należy delikatnie osuszać po kolei pojedyncze pasma włosów poprzez łagodne dociskanie, ale bez pocierania.

Odżywka do włosów kręconych

Produkty do włosów kręconych w zakresie odżywiania można podzielić na trzy grupy – odżywki do mycia, do pielęgnacji i bez spłukiwania. Odżywki do mycia włosów kręconych powinny posiadać bardzo ubogi skład, wolny od sztucznych substancji, silikonów, parabenów, gum i wosków. Dzięki temu odżywka zmiękczy i nawilży włosy, ale nie przesuszy ich i nie zmatowi. Wadą stosowania tej metody jest jednak nadmierne przetłuszczanie się włosów. Dlatego jeśli do pielęgnacji wykorzystujesz szampon, który sprawdza się w przypadku Twoich włosów idealnie, możesz zrezygnować z wykorzystywania odżywek do mycia. Odżywka do pielęgnacji, którą zaś bezwzględnie powinnaś używać po każdym myciu, powinna mieć nieco bogatszą recepturę, zawierającą przede wszystkim emolienty. Odżywki do włosów kręconych powinny posiadać w składzie np. olej dyniowy, konopny, lniany, słonecznikowy, olej z czarnuszki, kiełków pszenicy, nasion bawełny, pestek winogron lub śliwki. Bardzo dobrze sprawdza się też w tego typu przypadkach olej z awokado. Stosowanie odżywek z ostatniej już grupy, czyli odżywek bez spłukiwania, to kwestia dość sporna. Jedne panie korzystają z tego typu rozwiązań, ponieważ w ich przypadku odżywki te znacznie ułatwiają rozczesywanie. Ponadto są one w stanie zastąpić nimi produkty do stylizacji, uzyskując ładny skręt i efektowny wygląd fryzury. Przeciwniczki tego typu rozwiązań twierdzą jednak, że w ich przypadku odżywki bez spłukiwania dodatkowo obciążają włosy. A po nałożeniu produktów do stylizacji kosmyki nie są uniesione od nasady, w rezultacie czego efekt staje się płaski i nijaki. Warto więc przetestować to rozwiązanie na własnych włosach i sprawdzić, jak odżywki bez spłukiwania zachowają się w przypadku konkretnej struktury poszczególnych pasm.

Preparaty do włosów kręconych – proteiny

Wybierając odpowiednie preparaty do włosów kręconych, warto sięgać po środki bogate w substancje, które odbudowują aminokwasową strukturę zniszczonych włosów. Proteiny, bo o nich mowa, które można znaleźć w produktach do pielęgnacji i stylizacji kręconych włosów to np. jedwab, keratyna, mleczko pszczele i kolagen. Substancje te świetnie sprawdzają się, kiedy włosy kręcone są suche, matowe, zniszczone i problematyczne w układaniu. Proteiny można znaleźć również w pożywieniu. Znajdują się one w jajkach, jogurtach i kefirach.

Olejowanie kręconych włosów

W przypadku włosów kręconych olejowanie może okazać się dla nich zbawienne. Jego głównym celem jest poprawa wyglądu skrętów oraz ich kondycji. Olejowanie włosów umożliwia ich wygładzenie, poprawienie elastyczności i sprężystości oraz nadanie im blasku. Tego rodzaju pielęgnacja to również świetna ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych i puszeniem. Zabieg dodatkowo ułatwia rozczesywanie, dlatego jest to doskonała alternatywa dla pań, które zrezygnowały z wykorzystywania odżywek bez spłukiwania. W pierwszej kolejności do olejowania włosów należy wybrać odpowiedni rodzaj oleju. Mogą nim być:

  • oleje z grupy olejów wielonienasyconych, bogate w kwasy Omega-6, takie jak np. olej konopny, kukurydziany, słonecznikowy, olej z pestek malin, arbuza czy z nasion czarnej porzeczki,
  • oleje z grupy olejów wielonienasyconych, bogate w kwasy Omega-3, takie jak np. olej lniany, żurawinowy, olej z nasion truskawek czy pestek jeżyny
  • oleje z grupy olejów jednonienasyconych, bogate w kwasy Omega-9, takie jak np. olej rzepakowy, ryżowy, sezamowy, olej z pestek moreli, śliwki czy orzechów makadamia.

Włosy można olejować na sucho lub na mokro. Pierwsza metoda polega na wcieraniu oleju w suche włosy, który w przypadku kręconych włosów należy pozostawić na 2 godziny. Następnie wystarczy umyć włosy i użyć odżywki do włosów kręconych. W przypadku kręconych włosów, doskonale sprawdza się także olejowanie na mokro bowiem dzięki niemu kosmyki stają się lepiej odżywione i nawilżone.

Ujarzmij kręcone włosy

Pielęgnacja włosów kręconych nie należy do najłatwiejszych. Jest to dość skomplikowany proces, który jednak w dłuższej perspektywie daje wymierne korzyści. W ujarzmieniu loków pomocne okazują się odpowiednio dobrane produkty do włosów kręconych, zawierające pożądane składniki. Pamiętaj o unikaniu produktów o wysokiej zawartości sztucznych substancji. Zwykle dają one jedynie złudne poczucie działania, np. poprzez intensywne pienienie się, jednakże w konsekwencji obciążają i oblepiają włosy, niekorzystnie wpływając na ich wygląd. Czasem trzeba poświęcić dość dużo czasu na znalezienie preparatów, które będą odpowiednie dla struktury Twoich włosów. Nie jest to jednak czas zmarnowany. W pewnym momencie przekonasz się bowiem, że to właśnie dobrze dobrane kosmetyki do włosów kręconych są kluczem do uzyskanie pięknej fryzury. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci poradzić sobie z niesfornymi lokami, które w końcu pokochasz i docenisz. Kręcone włosy to w końcu marzenie niejednej kobiety. Zastosuj się do powyższych rad, pamiętaj czego unikać i ciesz się lśniącymi, pięknymi lokami.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *