Awokado na włosy – 5 sposobów na odżywienie i nawilżenie Twoich włosów  

awokado na włosy

Awokado czyli inaczej smaczliwka lub gruszka aligatora to znany owoc, który ma dość nietypowy smak, jest lekko orzechowy, tłusty i maślany. Dzięki temu idealnie nadaje się do komponowania wykwintnych dań, sałatek oraz past. Świetnie smakuje na surowo, ale może być również składnikiem dań na ciepło. Awokado naturalnie rośnie w krajach tropikalnych, ale uprawiane jest na całym świecie. Owoc ma szereg właściwości, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Jest bogactwem cennych składników odżywczych wykorzystywanych w kuchni oraz kosmetyce. Cieszy się popularnością u osób szukających naturalnych sposobów na ładną skórę i zdrowe włosy. Olejek oraz maseczka z awokado na włosy potrafią zdziałać cuda i całkowicie odmienić fryzurę. Co zawiera awokado, że ma tak duże znaczenie w pielęgnacji włosów? Jak stosować owoc, aby w pełni wykorzystać jego wielki potencjał?

Awokado na włosy i nie tylko – zielony owoc o wielkiej mocy

Właściwości awokado wykorzystywane są od dawna. Jego zalety znali już starożytni Egipcjanie, którzy stosowali smaczliwkę jako antidotum na łysienie. Owoc jest pewnym ewenementem, ponieważ nie składa się z węglowodanów tylko z tłuszczy, o bardzo korzystnym działaniu na organizm. Awokado zawiera wiele cennych substancji, m.in. witaminy z grupy B, witaminę A, C, K, minerały, potas, magnez, kwas foliowy, miedź, żelazo, cynk, fosfor, a także błonnik, chlorofil i liczne przeciwutleniacze. W jego skład wchodzą cenne kwasy: linolowy i oleinowy, które mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Zawartość wymienionych składników sprawia, że awokado oddziałuje na niemal wszystkie procesy toczące się w organizmie. Jego działanie wpływa m.in. na:

  • Obniżenie poziomu złego cholesterolu,
  • Ograniczenie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe,
  • Przyśpieszenie gojenia ran oraz regeneracji naskórka,
  • Wspieranie pracy układu krwionośnego oraz sercowo-naczyniowego,
  • Poprawę metabolizmu,
  • Wspomaganie odchudzania,
  • Wspieranie kondycji oczu,
  • Usprawnienie procesu trawienia,
  • Obniżenie ryzyka zachorowania na reumatyzm,
  • Silne działanie detoksykujące,
  • Działanie przeciwstarzeniowe na skórę i włosy,
  • Obniżenie ciśnienia krwi,
  • Poprawę pracy układu immunologicznego i wspieranie odporności,
  • Ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Kosmetyczne właściwości awokado

W kosmetyce wykorzystywane są: miąższ, pestka lub olejek, który powstaje z awokado. Owoc może być stosowany samodzielnie, ale też świetnie łączy się z innym składnikami, tworząc skuteczną mieszankę na suchą twarz i zniszczone włosy. Awokado jest częstym składnikiem kremów do twarzy i pod oczy, kremów do rąk, balsamów do ciała, szamponów, odżywek do włosów. Smaczliwka może być stosowana do skóry skłonnej do podrażnień, dzięki właściwościom przeciwzapalnym łagodzi zmiany trądzikowe, wspomaga leczenie egzemy, łuszczycy i innych chorób skóry. Jest składnikiem kosmetyków przeciwtrądzikowych, odżywia skórę i włosy, zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami, opóźnia procesy starzenia się organizmu. Bogactwo witamin zawartych w awokado pozwala poprawić koloryt skóry oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian alergicznych. Dzięki zawartości ogromnej ilości witamin i minerałów awokado korzystnie wpływa na wygląd włosów, zapobiega ich wypadaniu oraz likwiduje problemy dermatologiczne. Można stosować je wewnętrznie – spożywając regularnie owoce i wzmacniając organizm od środka oraz zewnętrznie stosując szampon z awokado, odżywki, maski czy wykonując olejowanie włosów. Ponadto olejek z awokado wykorzystuje się do produkcji serum przeciw wypadaniu włosów. Jest świetny jako olej bazowy, można go łączyć z olejkami z mięty lub lawendy i stosować do zabiegów zapobiegających łysieniu. Skutecznie hamuje wypadanie, ułatwia rozczesywanie, dodaje włosom elastyczności i blasku.

Olej z awokado na włosy – blask, miękkość i nawilżenie

Olej z awokado na włosy swoje cudowne właściwości zawdzięcza składnikom, które mają działanie regenerujące i odżywiające. Ma zielonkawy kolor i świeży przyjemny aromat. Awokado na włosy działa kompleksowo. Dzięki zawartości witaminy E odżywia włosy oraz zapobiega przenikaniu do cebulek szkodliwych substancji. Witamina C wygładza kosmyki, nadaje im sprężystości i blasku, a witamina D skutecznie redukuje łysienie. Kompleks witamin z grupy B przyśpiesza wzrost włosów, hamuje ich wypadanie, a także zwiększa objętość fryzury. Witamina K odżywia cebulki i poprawia ich ukorzenienie. Duża zawartość kwasów tłuszczowych doskonale nawilża oraz odżywia włosy. Olejek zawiera również cynk, potas, magnez i mangan, które biorą udział w produkcji keratyny, głównego budulca włosów. Oprócz witamin i minerałów awokado zawiera biotynę, która ma duże znaczenie dla kondycji włosów. Dostarcza do macierzy włosa cenne składniki, dzięki czemu fryzura jest wzmocniona, a włosy przestają wypadać. Zawartość kwasu oleinowego świetnie regeneruje włosy od wewnątrz oraz chroni je od zewnątrz, zabezpieczając przed szkodliwymi toksynami i czynnikami środowiskowymi, np. niską temperaturą, wiatrem, ulicznym smogiem, a także gorącym powietrzem używanym w trakcie stylizacji. Olej z awokado zawiera składniki, które są wręcz wymarzone dla włosów suchych, łamliwych, zniszczonych zabiegami koloryzującymi. Zaletą olejku z awokado na włosy jest wysoka wchłanialność, dzięki czemu nie zostawia na skórze tłustego filmu. Jak działa olej z awokado na włosy i skórę głowy?

  • Łagodzeni dolegliwości skóry głowy, tj. łojotok, łupież, świąd,
  • Redukuje puszenie się włosów,
  • Zapobiega przesuszaniu się włosów
  • Zapobiega rozdwajaniu się końcówek,
  • Przyśpiesza wzrost włosów,
  • Odżywia i regeneruje włosy,
  • Znacząco redukuje łamliwość włosów,
  • Nadaje włosom miękkości, połysku i gładkości,
  • Poprawia gęstość i obojętość włosów.

Szampon z awokado, a może odżywka? Skuteczne zabiegi pielęgnacyjne

Miąższ i olej z awokado można stosować na różne sposoby. Każda z metod jest skuteczna, pozwala, aby składniki wniknęły w skórę głowy i poprawiły jej stan. W celu poprawy kondycji włosów najczęściej stosuje się:

  • Masaże – oleje z awokado można bezpośrednio wmasowywać w skórę głowy. Masaż poprawia ukrwienie skóry, dobrze ją dotlenia i odżywia, a substancje zawarte w awokado wnikają w cebulki włosowe wzmacniając je od środka. Masaż skóry głowy olejkiem z awokado zapobiega powstawaniu łupieżu i reguluje pracę gruczołów łojowych, a także nadaje włosom niespotykanej miękkości.
  • Odżywka do włosów– aby zwiększyć efektywność ulubionej odżywki do włosów, można dodać do niej kilka kropel olejku z awokado. Tak przygotowaną odżywkę należy rozprowadzić na umytych włosach i zostawić do wyschnięcia. Można również wsmarować ją w same zniszczone końcówki. Inną metodą jest samodzielne stworzenie odżywki. Przyda się do tego żółtko jajka i pół łyżeczki oliwy z oliwek. Odżywka doskonale odżywi włosy, będzie zapobiegać ich plątaniu oraz doda blasku. Do włosów farbowanych warto też zakupić gotowy produkt kosmetyczny o dedykowanej formule jak np. odżywka z awokado Rausch.
  • Maseczki z awokado na włosy – to bardzo dobra metoda na wzmocnienie słabych i przesuszonych włosów. Zaletą maseczki z awokado na włosy jest jej naturalność. Jest bezpieczna, nie zawiera sztucznych składników, konserwantów i silikonów. Doskonale regeneruje włosy, dobrze je nawilża. Świetnie na włosy działa maseczka z miąższem z awokado, oliwą z oliwek, jogurtem i żółtkiem. Po jej użyciu włosy stają się nawilżone, mocno wygładzone, przestają się puszyć. Maseczka bogata jest w proteiny, dlatego rewelacyjnie regeneruje włosy i poprawia ich kondycję. Równie dobrze sprawdzi się maseczka z dodatkiem banana. Pomoże okiełznać niesforne włosy, zredukuje rozdwajanie końcówek oraz doda im elastyczności. Jest wiele składników, które można łączyć z awokado. Może to być miód, cytryna, olejek rozmarynowy, olej kokosowy, itp. Można wykazać się pomysłowością i stworzyć maseczkę z awokado na włosy z ulubionych, wartościowych składników.
  • Olejowanie – olej z awokado na włosy jest bardzo przyjemny w stosowaniu. Łatwo wchłania się w skórę, nie zostawia tłustej warstwy, a rezultaty są widoczne niemal natychmiast. Bardzo skuteczne jest olejowanie włosów, które polega na nałożeniu olejku na całą długość włosów i zostawieniu go na 2-4 godziny lub na całą noc. Zabieg najlepiej sprawdza się na włosach wysokoporowatych i średnioporowatych. Aby efekty olejowania były satysfakcjonujące, należy wybierać olejek z pierwszego tłoczenia, zimno tłoczony i nierafinowany, zawierający najwięcej cennych substancji. Dla zwiększenia efektywności, olej z awokado można połączyć z olejem kokosowym lub lawendowym. Po zabiegu włosy wyglądają rewelacyjnie, jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Awokado działa jak bomba witaminowa, dobrze regeneruje włosy i błyskawiczne poprawia ich wygląd.
  • Szampon z awokado – na rynku dostępne są szampony z dodatkiem awokado, ale można wykonać je samodzielnie. Przyda się do tego napar z pestki awokado na włosy. Pestka jest cenną, ale częstą pomijaną częścią owocu. To błąd, bo zawiera wiele przydatnych składników. Aby pestka z awokado na włosy była gotowa do użytku, należy ją dokładnie wyczyścić, usunąć ciemne fragmenty, umyć i odczekać kilka godzin do momentu wysuszenia skórki. Kolejnym etapem jest zdjęcie wierzchniej skórki i starcie pestki na tarce. To, co powstanie, należy gotować w wodzie przez około 30 minut. Tak powstały wywar świetnie nadaje się jako tonik do włosów, dodatek do odżywek czy szamponów. Aby zrobić szampon z awokado, napar z pestki awokado na włosy należy ubić z jednym jajkiem. Naturalny kosmetyk wzmacnia cebulki, przyspiesza wzrost włosów oraz hamuje ich wypadanie. Naparem można również spryskiwać same końcówki włosów, które szybko staną się wygładzone i pełne blasku.

Awokado to owoc, który można zjadać, a także stosować jako dodatek do zabiegów pielęgnacyjnych. Ma wielką moc, dlatego warto poznać jego właściwości i stosować w celu poprawy zdrowia, kondycji skóry i stanu włosów. Zaletą kosmetyków z awokado jest skuteczność, szerokie spektrum działania oraz duża dostępność. Owoc można kupić niemal w każdym markecie, a wykonanie domowych maseczek z awokado na włosy jest proste i nie zajmuje dużo czasu.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *