Dlaczego kosmetyki do włosów nie działają? Określ porowatość włosów

jak sprawdzić porowatość włosa

Piękne, zdrowe i błyszczące włosy to marzenie każdej kobiety. Włosy są ozdobą twarzy, przyciągają spojrzenia, a dopasowana fryzura potrafi odmłodzić twarz, nadać jej charakteru i niepowtarzalnego uroku. Niestety nie zawsze włosy są zdrowe, czasami trzeba pomóc naturze i zastosować odpowiednie środki, które poprawią ich kondycję. Zdarza się jednak, że nawet najlepsze kosmetyki do włosów nie przynoszą efektów. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej przyczyną jest złe dopasowanie środków do pielęgnacji do rodzaju włosów. Aby kosmetyki zadziałały, muszą być dostosowane zarówno do stanu włosów jak i ich porowatości.  Źle dobrane środki zamiast efektu WOW, wywołują odwrotny skutek. Włosy są obciążane, przesuszone, mało podatne na układanie.

Co to jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to jedno z ważniejszych kryteriów określających stan włosów. Opisuje cechy fizyczne włosów, ich stan oraz budowę. Porowatość określa stopień odchylenia łuski włosa. Im łuski są bardziej odstające, tym bardziej włosy stają się podatne na uszkodzenia. Porowatość zależy od wielu czynników, m.in. od struktury włosów, sposobu pielęgnacji czy ilości zabiegów jakim były poddawane. Do wysokiej porowatości może doprowadzić długotrwałe przebywanie bez osłony na słońcu, rozjaśnianie, farbowanie, częste stylizacje termiczne itp. Na stan włosów wpływa również styl życia, występujące choroby, brak witamin i składników mineralnych czy zażywanie niektórych leków.

Rodzaje porowatości włosów

Znajomość porowatości włosów umożliwia dobranie odpowiednich kosmetyków i dopasowanie zabiegów pielęgnacyjnych. Porowatość nie jest cechą stałą i może zmieniać się w czasie, w zależności do rodzaju używanych kosmetyków, stanu zdrowia czy trybu życia. Porowatość może być inna na każdej wysokości włosów. Najczęściej im bliżej nasady, tym włosy są zdrowsze. Im niżej, tym porowatość jest wyższa, a włosy bardziej zniszczone.

Włosy niskoporowate

Na pierwszy rzut oka wydają się zdrowe. Wyglądają na śliskie, sypkie i błyszczące. Łuski włosa ściśle do niego przylegają, są ułożone w regularny sposób, mają szczelną strukturę. Ale posiadają również słabe strony. Są mało podatne na stylizację, w związku z czym ułożenie wymyślnej fryzury to nie lada wyzwanie. Włosy o niskiej porowatości pozostają odporne na uszkodzenia mechaniczne i zniszczenia spowodowane zabiegami fryzjerskimi. Wolno pochłaniają wodę oraz długo schną – nawet 5-6 godzin, dlatego trzeba poświęcić im sporo czasu. Włosy o niskiej porowatości nie rozdwajają się, nie puszą i nie elektryzują. Mogą przetłuszczać się lub szybko tracić objętość, wyglądają wówczas na przyklapnięte. Najczęściej są gładkie lub lekko falowane. Tego typu włosom często towarzyszy łupież i nadmierne wydzielanie sebum. Pielęgnacja ma na celu przede wszystkim nadanie włosom objętości oraz podkreślenie efektu blasku. Aby zadbać o ich kondycję, warto stosować oleje, lekkie szampony i odżywki m.in. z keratyną, aloesem lub ziołami.

Włosy średnioporowate

To najczęściej występujący typ włosów, typowy dla większości kobiet. Najczęściej są lekko falowane i pozostają mieszanką dwóch pozostałych typów włosów. Łuski nie przylegają ściśle do włosów i są lekko odchylone. Włosy średnioporowate mają tendencję do puszenia się, głównie pod wpływem wilgoci, mogą również elektryzować się i łamać. Stosunkowo łatwo je pielęgnować, ponieważ chętnie wchłaniają odpowiednie kosmetyki. Pielęgnacja włosów średnioporowatych powinna być umiarkowana, nie można przesadzić z ilością środków odżywczych. Włosy tego rodzaju bardzo dobrze reagują na silikony. Lubią mycie metodą kubeczkową. Szampon należy dokładnie wymieszać z wodą, najlepiej aż do wytworzenia się piany. Mycie włosów pianą niewątpliwie ma wiele zalet. Nie trzeba mocno ich trzeć, szampon jest delikatniejszy, równomiernie rozprowadzony, można go łatwiej spłukać.

Włosy wysokoporowate

Łuski włosa mocno się odchylają, włosy są zniszczone, szorstkie, z tendencją do łamania się i plątania. Wyglądają na zaniedbane, dlatego często stają się powodem kompleksów. Są bardzo podatne na puszenie się oraz elektryzowanie, a często także kruche i osłabione. Łatwo poddają się stylizacji, szybko schną. Najczęściej wysoka porowatość włosów wynika ze złej pielęgnacji, ale może być również naturalną cechą danej osoby.  Włosy wysokoporowate mają dużo ubytków i chłoną środki pielęgnacyjne jak gąbka. Schną bardzo szybko – jest to jedna z cech, po których łatwo je rozpoznać. Pielęgnacja powinna skupić się na nawilżaniu i natłuszczaniu. Lubią mycie metodą OMO, czyli odżywka, mycie, odżywka. Na włosy należy nałożyć odżywkę, następnie rozczesać delikatnie włosy. Kolejnym etapem jest nałożenie szamponu, po którym następuje umycie włosów. Po spłukaniu należy ponownie nałożyć odżywkę lub maskę, którą po kilkunastu minutach spłukuje się wodą.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Aby sprawdzić porowatość włosów, można skorzystać z pomocy doświadczanego fryzjera lub trychologa, który obejrzy łuski włosa pod mikroskopem. To najbardziej wiarygodna metoda, którą warto co jakiś czas wykonać. Jeżeli nie możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty, warto samodzielnie spróbować określić rodzaj włosów. Jest wiele domowych sposobów, które pomogą zakwalifikować nasze włosy do określonej grupy porowatości. Czasami samo obejrzenie włosów, przejechanie po nich dłonią pozwoli określić, jaki mają stopień porowatości. Można również przetestować inne metody np.:

  • Test ze szklanką wody – włos należy włożyć na pięć minut do szklanki z wodą i obserwować, jak szybko chłonie wodę. Włos wysokoporowaty szybko opadnie na dno szklanki, średnioporowaty będzie zanurzony do połowy, a niskoporowaty będzie dryfował po powierzchni wody.
  • Olej kokosowy – każdy rodzaj włosów inaczej reaguje na aplikację oleju. Włosy niskoporowate stają się gładkie i błyszczące, a wysokoporowate napuszczone i mało efektowne.
  • Wypełnienie ankiety – aby określić stopień porowatości włosów, można wypełnić jedną z ogólnodostępnych ankiet dostępnych w internecie. Test składa się z wielu pytań m.in. na temat czasu schnięcia włosów oraz ich podatności na układanie. Jeżeli jest szczegółowy, można uznać go za wiarygodny.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate są najmniej wymagające, nie potrzebują dużej ilości kosmetyków. Włosy tego typu naturalnie się błyszczą i są gładkie, nie należy stosować ciężkich kosmetyków, które mogą popsuć ich kondycję. Łagodne oczyszczanie i nawilżanie pomaga w pielęgnacji włosów niskoporowatych. Lekkie szampony i odżywki wzbogacone o emolienty oraz różnego typu oleje, np. kokosowy, arachidowy czy shea dobrze wpływają na ich kondycję. Kosmetyki zawierające zioła i glinki regulują wytwarzanie sebum i sprawiają, że włosy są dłużej świeże i błyszczące. Nie poleca się natomiast odżywek bez spłukiwania, które obciążają włosy i powodują, że mogą wyglądać na przetłuszczone. Intensywniejsze zabiegi należy wykonywać 2-3 razy w miesiącu, aby nadmiernie nie obciążyć włosów. Szampon do włosów niskoporowatych powinien usuwać nadmiar sebum i dobrze oczyszczać włosy i skórę głowy. Polecane są preparaty z zawartością pantenolu, kwasu mlekowego i kwasu hialuronowego. Włosy należy regularnie oczyszczać, stosując peelingi i wcierki z ziół. Włosy niskoporowate dobrze reagują na skrzyp polny, pokrzywę, rozmaryn, brzozę, szałwię i miętę.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate wymagają odpowiednich środków, aby zachowały swój stan i nie przekształciły się we włosy wysokoporowate. Do ich pielęgnacji sprawdzają się odżywki proteinowe oraz oleje jednonasycone, np. migdałowy czy makadamia. Włosy średnioporowate warto co jakiś czas odżywić maską, która poprawi ich kondycję. Dobrze sprawdzi się serum z silikonami, które zabezpieczy je przed działaniem wysokich temperatur oraz sprawi, że łuski będą bardziej przylegające. Odpowiednia pielęgnacja może zdziałać cuda i sprawić, że włosy średnioporowate będą wyglądać naprawdę świetnie. Trzeba starać się dopasować kosmetyki do rodzaju posiadanych włosów i efektu, jaki chcemy uzyskać. W odpowiedni sposób można wydobyć naturalny skręt włosów, gładkość lub dużą objętość. Czasami trudno dobrać kosmetyki do włosów średnioporowatych, ponieważ nie do końca wiadomo, do której grupy bardziej pasują. Najlepiej metodą prób i błędów samodzielnie określić, które kosmetyki przynoszą najlepsze efekty.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate są najbardziej zniszczone, dlatego wymagają intensywnej pielęgnacji. Cechuje je nadwrażliwość, są osłabione po zabiegach farbowania lub rozjaśniania. Należy uważać, bo źle dobrane środki mogą pogorszyć ich niską kondycję. Środki pielęgnacyjne powinny dogłębnie nawilżać włosy, wygładzać i odżywać. Warto postawić na łagodne, pozbawione sztucznych składników preparaty. W tej roli sprawdzą się odżywki do włosów wysokoporowatych z proteinami mleka, jedwabiu lub keratyny, oleje wielonasycone, np. arganowy, lniany czy sojowy. Keratyna, która jest naturalnym budulcem włosów, uzupełnia występujące ubytki i wygładza powierzchnię. Oleje pokrywają włosy cienkim filmem ochronnym i zapobiegają ich dalszym uszkodzeniom oraz utracie wody i mikroelementów. Włosy wysokoporowate ciężko obciążyć, dlatego można z powodzeniem używać odżywek bez spłukiwania, które odżywią włosy i nadadzą im blasku. Regularne olejowanie wygładzi powierzchnię włosów. Końcówki włosów wysokoporowych warto zabezpieczyć serum, które nie dopuści do dalszych uszkodzeń. Do mycia można używać delikatnych środków myjących, o łagodnym składzie. Szampon do włosów wysokoporowatych powinien zawierać substancje wiążące wodę, np. glicerynę, aloes czy kwas hialuronowy. Włosy wysokoporowate źle znoszą wysokie temperatury, dlatego lepiej unikać prostownicy, suszarki czy lokówki. Warto pozwolić, aby włosy wysychały w naturalnej temperaturze.

Włosy wysokoporowate – o czym pamiętać?

Pielęgnacja włosów wysokooporowych to nie tylko używanie odpowiednich kosmetyków, ale również stosowanie się do zasad, które poprawią ich stan. W miarę możliwości należy zrezygnować z zabiegów takich jak farbowanie czy trwała ondulacja, ograniczyć stylizację za pomocą wysokiej temperatury, a w przypadku używania suszarki lub prostownicy pamiętać o kosmetykach termoochronnych. Warto również zastosować zimny nawiew, który zamknie łuski włosów. Nie powinno kłaść się spać z mokrymi włosami, ponieważ może to pogorszyć ich stan. Po myciu włosy należy delikatnie osuszyć ręcznikiem i rozczesać szerokim grzebieniem. Włosy trzeba też regularnie podcinać, najlepiej co 2-3 miesiące, aby pozbyć się uszkodzonych końcówek. Należy je delikatnie myć letnią wodą, unikać szarpania i wycierania szorstkimi ręcznikami. Raz w tygodniu warto zrobić kwaśną płukankę np. z octu, która zamknie łuski włosów. Włosy wysokoporowate warto odżywiać od wewnątrz, dostarczając organizmowi witamin – A, E, B5, minerałów i aminokwasów. W gabinecie fryzjerskim można wykonać keratynowe prostowanie włosów, które doskonale poprawi ich strukturę.

Porowatość włosów i olejowanie

Olejowanie włosów to bardzo popularny i lubiany sposób na poprawę kondycji włosów. Olejowanie odżywia włosy od wewnątrz, sprawia, że stają się miękkie, lśniące i elastyczne. Aby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, należy dopasować rodzaj oleju do porowatości włosów. W innym wypadku zamiast poprawić ich stan, sprawi że włosy będą oklapnięte i pozbawione życia. Długość zabiegu powinna być dopasowana do rodzaju włosów. Włosy niskoporowate lubią długie olejowanie, a wysokoporowate krótkie, ale dogłębne i intensywne. W zależności od porowatości włosów należy dobrać odpowiednie olejki.

  • włosy niskoporowate– najlepiej sprawdzą się oleje z dużą zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych, które łatwo wnikają do wnętrza włosa. Można stosować olej palmowy, kokosowy, shea czy babassu.
  • włosy średnioporowate – ich kondycję poprawią oleje roślinne, w których przeważają kwasy tłuszczowe jednonienasycone tj. omega-7 oraz omega-9. Świetnie sprawdzi się olej jojoba, makadamia, lniany, sezamowy, z pestek dyni, czy ryżowy.
  • włosy wysokoporowate– z powodu złej kondycji potrzebują olejów z dużą zawartości kwasów tłuszczowych wielonienasyconych tj. omega-3 i omega-6. Najlepiej sprawdzi się olej arganowy, ze słodkich migdałów, wiesiołkowy, bawełniany, kukurydziany oraz winogronowy.

Znając porowatość włosów można z łatwością dobrać odpowiednie kosmetyki i metody pielęgnacji, które sprawią, że włosy będą zdrowe i mocne. Dzięki temu problem nieskutecznych środków pielęgnacyjnych przestanie istnieć, a włosy staną się piękne i zadbane, niezależnie od ich rodzaju.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *