Olejowanie włosów – jak uzyskać najlepsze efekty?

olejowanie włosów

Olejowanie włosów to jedna z najskuteczniejszych i najtańszych metod naturalnej pielęgnacji. Wszystkie oleje roślinne są skarbnicą kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, których włosy i skóra głowy potrzebują, aby zachować zdrowy i piękny wygląd. Poza funkcją regeneracyjną i odżywczą, olejowanie sprawdza się także jako forma ochrony kosmyków przed wysuszającym działaniem szamponów, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. A zatem, w jaki sposób olejować włosy, aby zabieg dawał najlepsze efekty?

Jak olejować włosy?

Istnieje wiele wariantów odpowiedzi na pytanie “Jak olejować włosy?”. Należy poruszyć tutaj kwestie nie tylko sposobu aplikowania oleju, ale również częstotliwości wykonywania takiego zabiegu oraz optymalnego czasu olejowania. Najpopularniejsze są dwie metody nakładania olejów: olejowanie włosów na sucho i olejowanie włosów na mokro.

Olejowanie włosów na sucho

Olejowanie włosów na sucho to najszybszy sposób na wartościową domową pielęgnację. Metoda polega na rozgrzaniu w dłoniach odpowiednio dobranego oleju roślinnego i rozprowadzeniu go na suchych kosmykach od połowy ich długości – jeśli boimy się nadmiernego przeciążenia fryzury – lub od skalpu aż po końcówki – jeśli chcemy odżywić także skórę głowy. W drugim przypadku warto przygotować się na konieczność podwójnego umycia głowy po aplikacji oleju. Przy tej metodzie olejowania produkt przetrzymujemy na włosach przez minimum pół godziny, a następnie myjemy je jak zwykle. Warto pamiętać jednak, że olejowanie nie da oczekiwanych efektów, jeśli kosmyki będą pokryte lakierem lub innym kosmetykiem do stylizacji. W takim przypadku konieczne jest uprzednie umycie włosów.

Olejowanie włosów na mokro

Olejowanie włosów na mokro uznawane jest za metodę najskuteczniejszą, choć jednocześnie bardziej praco- i czasochłonną. Polega na dokładnym umyciu włosów przy użyciu szamponu oczyszczającego, odciśnięciu nadmiaru wilgoci i wmasowaniu w pasma wybranego oleju. Następnie na głowę należy nałożyć czepek ochronny i ciepły turban zrobiony z ręcznika. Podobnie jak w przypadku olejowania na sucho, minimalny czas przetrzymywania oleju na włosach to pół godziny. Po tym czasie, włosy myjemy ponownie i aplikujemy na nie stosowaną na co dzień odżywkę. Olejowanie włosów na mokro gwarantuje najlepsze efekty, ponieważ wiąże się z dokładnym oczyszczeniem kosmyków przed nałożeniem oleju oraz poddawaniem ich działaniu ciepła, które rozchyla łuski włosa i sprawia, że substancje zawarte w oleju wnikają głębiej i lepiej się wchłaniają.

Olejkowanie włosów na noc – o czym pamiętać?

Olejowanie włosów na noc to idealny ratunek dla fryzury wymagającej naprawdę intensywnej regeneracji. Przeprowadza się je na sucho, ponieważ w przeciwnym wypadku można doprowadzić do zamoczenia pościeli. Wybrany olej rozprowadzamy najpierw na dłoniach, a później na rozczesanych włosach. Jeśli nie mają one skłonności do przetłuszczania, produkt można nałożyć nie tylko na długości kosmyków, ale również na skalp. Później pasma warto związać w luźny warkocz lub kok. Na koniec zabezpieczamy głowę czepkiem foliowym i otulamy ręcznikiem, bądź zwykłą koszulką, aby zapobiec zatłuszczeniu pościeli. Rano włosy myjemy delikatnym lub rozwodnionym szamponem. Jeśli nie są dokładnie oczyszczone, czynność powtarzamy. Olejkowanie włosów na noc to zabieg, który można powtarzać maksymalnie 2 razy w tygodniu. Warto w tym czasie obserwować fryzurę – jeśli jest zbytnio obciążona, prawdopodobnie wystarczające okaże się olejowanie na kilka godzin przed myciem włosów. W tym przypadku istotny jest także właściwy dobór oleju. Należy upewnić się, czy produkt nas nie uczula i czy jego zapach nie staje się nieprzyjemny lub drażniący.

Olejowanie włosów na odżywkę – metoda łączona w dwóch wariantach

Olejowanie włosów na maskę lub odżywkę to ciekawa alternatywa dla dwóch podstawowych metod olejowania – na sucho i na mokro. Można przeprowadzić ją na dwa sposoby. Pierwszy polega na umyciu włosów i zaaplikowaniu na odciśnięte z nadmiaru wilgoci kosmyki ulubionej odżywki wymieszanej z niewielką ilością oleju. Po określonym czasie (minimum pół godziny) całość dokładnie spłukujemy. Drugi sposób wymaga jedynie zwilżenia włosów oraz pokrycia ich mieszanką odżywki i oleju. Na tak potraktowaną fryzurę nakładamy następnie czepek foliowy. Włosy myjemy delikatnym szamponem po około 30 minutach. Możemy również ponownie nałożyć na nie ulubioną odżywkę – tym razem bez dodatku oleju.

Olejowanie włosów jak często?

Na pytanie “Jak często olejować włosy?” istnieje tylko jedna, choć niejednoznaczna odpowiedź – w zależności od indywidualnych potrzeb i sposobu, w jaki reaguje fryzura. Jeśli kosmyki nie są mocno zniszczone wystarczające okaże się olejowanie ich 1 – 2 razy w miesiącu. W przypadku włosów wymagających intensywnego nawilżenia, odżywienia i regeneracji (na przykład po farbowaniu, zabiegach termicznych, rozjaśnianiu) zabieg olejowania może być niezbędny nawet dwa razy w tygodniu. Warto pamiętać, że ta wyjątkowa metoda pielęgnacji wymaga regularności. Tylko skrupulatnie powtarzane olejowanie przynosi naprawdę spektakularne rezultaty. Jeśli natomiast mamy wrażenie, że wybrany olej przestał działać, najlepiej zrobić sobie nieco dłuższą przerwę, a później wypróbować inny, odpowiednio dobrany wariant oleju.

Jak olejować włosy – dobór oleju to podstawa!

Źle dobrany do potrzeb i typu włosów olej to najpopularniejszy błąd, jaki panie popełniają testując różne metody olejowania. Jeśli produkt nie będzie właściwy sprawi, że szybko zrezygnujemy z tego rodzaju pielęgnacji. Tymczasem stanowi ona doskonały sposób na naturalne odżywienie i nawilżenie kosmyków. Przy doborze oleju do olejowania nie kierujemy się zatem zapachem czy popularnością danego wyrobu. Największe znaczenie ma stopień zniszczenia włosów oraz ich porowatość. Druga kwestia to wybór pomiędzy samymi produktami dostępnymi na rynku. Olej do pielęgnacji nie powinien być olejem oczyszczonym. Najlepsze będą jego odmiany zimnotłoczone, nierafinowane i niefiltrowane, ponieważ to one zawierają najwięcej cennych składników odżywczych.

Oleje do włosów wysokoporowatych

Olejowanie włosów wysokoporowatych jest nie tylko wskazane, ale nawet konieczne, aby fryzura prezentowała się zdrowo i była odpowiednio zabezpieczona. Ponieważ łuski takich włosów są mocno rozchylone, konieczne jest stosowanie olejów o dużych cząsteczkach – takie są oleje wielonienasycone. Wśród nich najlepszymi propozycjami będą:

  • olej sojowy,
  • olej lniany,
  • olej z ogórecznika,
  • olej z nasion chia,
  • olej z krokosza barwierskiego,
  • olej konopny,
  • olej z wiesiołka,
  • olej z orzechów włoskich,
  • olej z pestek dyni,
  • olej z pestek winogron,
  • olej z czarnuszki,
  • olej z kiełków pszenicy,
  • olej słonecznikowy.

Oleje do włosów średnioporowatych

Jeśli chodzi o włosy średnioporowate oleje wskazane do ich pielęgnacji powinny być olejami bogatymi w kwasy jednonienasycone. Istotna jest zawartość w nich kwasów omega-3 i omega-6, ponieważ obecność kwasów nasyconych może powodować w przypadku takich włosów nadmierne puszenie. Najlepsze produkty do olejowania średnioporowatych kosmyków to:

  • olej awokado,
  • olej macadamia,
  • olej sezomowy,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej słonecznikowy,
  • olej arachidowy,
  • oliwa z oliwek,
  • olej z orzechów laskowych,
  • olej rycynowy,
  • olej arganowy
  • olej rzepakowy.

Oleje do włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate na olejowaniu zyskują przede wszystkim dodatkową ochronę przed utratą wody i uszkodzeniami. Takie kosmyki należy pokrywać olejami o jak najmniejszych cząsteczkach, czyli olejami bogatymi w kwasy nasycone. Najlepsze okażą się zatem takie produkty, jak:

  • olej kokosowy,
  • masło shea,
  • olej babassu,
  • masło kakaowe.

Olejowanie włosów kręconych – co należy wiedzieć?

Kręcone włosy są z natury wysokoporowate i bardzo wymagające. Łatwo ulegają uszkodzeniom i puszą się, utrudniając układanie. Takie kosmyki potrzebują specjalnej pielęgnacji, a olejowanie to najlepsze, co możemy im podarować. Kręcone włosy warto zabezpieczać olejem przed każdym myciem. Pamiętajmy jednak, że olejowanie jest skuteczne wyłącznie wtedy, kiedy kosmyki nie są pokryte bogatymi w silikony kosmetykami do stylizacji. Poza tym, znacznie lepiej będzie rozprowadzić olej na fryzurze zwilżonej, ponieważ woda rozprostuje nieco loki i fale. Przy włosach kręconych zalecane jest długotrwałe przetrzymywanie olejków na głowie (nawet przez całą noc). Zmywanie olejów z tego typu włosów można przeprowadzać nie tylko przy użyciu delikatnego szamponu, ale również za pomocą odżywki. Należy jednak upewnić się, że po takim zabiegu fryzura nie pozostanie zanadto obciążona. Jakie oleje do włosów kręconych sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim bogaty w kwasy omega-3 i omega-6 olej lniany, olej marula, olej ze słodkich migdałów, olej makadamia i olej z nasion dzikiej róży.

Efekty olejowania włosów – czyli dlaczego warto?

Wiemy już jak olejować włosy i jaki olej wybrać w zależności od potrzeb swojej fryzury. Czy jednak pielęgnacja włosów tego typu jest rzeczywiście warta poświęconego czasu i zaangażowania? Olejowanie włosów daje szereg korzyści. Pierwsza z nich to ochrona kosmyków przed szkodliwym działaniem szamponu. Kolejna – najważniejsza – to naturalne odżywienie włosa przy pomocy zawartych w oleju kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. W zależności od rodzaju oleju może on dostarczać komórkom włosa nie tylko niezbędnych budulców, lecz również substancji o działaniu antyoksydacyjnym. Będą to przede wszystkim witaminy, takie jak witamina E i C, dzięki którym fryzura na dłużej zachowa swój wigor, sprężystość i blask. Poza tym, olejowanie ułatwia rozczesywanie i układanie włosów. Sprawia, że nie musimy czesać kosmyków tak intensywnie, a tym samym unikamy ich niszczenia. Olejowane włosy zyskują blask, elastyczność, miękkość i jedwabistą gładkość. Prezentują się znacznie lepiej nawet bez zabiegów stylizacyjnych. Co istotne, oleje mogą wzmacniać zarówno końcówki, jak i skórę głowy, a nawet pobudzać cebulki do wzrostu. Dzięki olejowaniu kosmyki są mniej narażone na uszkodzenia, rozdwajanie i łamanie. Zyskują także ochronę przed promieniowaniem słonecznym i szkodliwym działaniem zanieczyszczeń powietrza.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *