Równowaga PEH włosów – na czym polega?

równowaga peh włosów

Równowaga PEH włosów – na czym polega?

W świadomej pielęgnacji włosów należy trzymać się kilku zasad. Do lamusa odeszły czasy, gdy włosy wystarczyło umyć i pozostawić do wyschnięcia, a pukle same z siebie się układały. Dziś wymagamy więcej, chcemy bardziej i staramy się o piękny wygląd mocniej. Czym więc jest równowaga PEH włosów, co oznaczają poszczególne skrótowce i w jaki sposób zastosować tę wiedzę w swojej codziennej włosingowej rutynie?

Pielęgnacja PEH

W PEHowej pielęgnacji chodzi o zachowanie równowagi pomiędzy składnikami wzmacniającymi włosy: proteinami, emolientami i humektantami. Czym są poszczególne grupy, jakie komponenty w nie wchodzą i jak można je rozpoznać w kosmetykach?

Proteiny na włosy

Włosy zdrowe i mocne zawierają w sobie dużo białek. To one sprawiają, że pasma są elastyczne i odporne na uszkodzenia. Są też odpowiednio dociążone. Najczęściej mówi się o keratynie – głównej proteinie budulcowej włosa. Pokrywa ona poszczególne włoski, aby chronić je również przed zanieczyszczeniami i utratą wilgoci. Jeśli włosy mają naturalną zdolność do utraty keratyny lub są w nią ubogie, zalecane jest stosowanie odpowiednich kosmetyków lub zabiegów z zastosowaniem keratyny.

Popularnym jest na przykład keratynowe prostowanie włosów, które pięknie sprawdzi się u właścicielek włosów ubogich w to białko, ale u pań z dużą jego ilością doprowadzi do przeproteinowania.

Przeproteinowanie może również wystąpić w sytuacji, gdy w swojej rutynowej pielęgnacji nie dochowamy równowagi PEH i przesadzimy np. z białkami. W swojej pielęgnacji włosów należy zadbać również o właściwą ilość emolientów i humektantów. Przeproteinowanie można rozpoznać po rozdwajających się końcówkach oraz ciężkich, wiotkich pasmach. Częściej wypadają, stają się łamliwe na skutek przeciążenia.

Produkty zawierające w swoim składzie głównie proteiny przeznaczone są do odbudowy i rekonstrukcji struktury włosa. Gdy protein brakuje, włosy tracą swój blask, są wiotkie, trudno się układają. Są też podatniejsze na uszkodzenia.

Co to są emolienty do włosów?

Składniki mające za zadanie nawilżanie i zmiękczanie włosów, szczególnie suchych. Działają okluzyjnie, to jest tworzą na powierzchni włosa ochronną warstwę, której zadaniem jest zapobieganie utracie nawilżenia. Tym samym zabezpieczają również przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, promieniami UV oraz nadmiernym wysuszeniem.

Brak emolientów w pielęgnacji, a tym samym w samym włosie, sprawia, że pasma się puszą, elektryzują. Wynika to z faktu, że brakuje im dociążenia – cała wilgoć wyparowuje z włosa i staje się on zbyt lekki. Nadmiar emolientów może z drugiej strony powodować, że włosy będą zbyt obciążone, będą się ze sobą zlepiać i oklapną.

Do grupy emolientów należą masła, oleje, silikony oraz woski, a więc substancje mające zdolność przyczepiania się do powierzchni włosa i utworzenia nieprzepuszczalnej powłoki. O ile proteiny są bardziej polecane dla włosów wysokooporowych, a humektanty dla niskooporowych, emolienty są niezbędne każdemu rodzajowi włosów.

Emolienty stosować można w rutynowej pielęgnacji za pomocą szamponów i odżywek, oraz po zastosowaniu zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem składników odżywczych – po to, aby zamknąć je we włosie i w ten sposób je wzmocnić. Kosmetyki emolientowe, np. odżywka Vichy Nutrients Vitamin będą najczęściej zawierały pewną ilość humektantów, aby zapewnić włosom nawilżenie czynne (poprzez wiązanie częsteczek wody i ułatwienie ich wniknięcia) oraz bierne (poprzez zabezpieczenie wilgoci przed wyparowaniem).

Humektanty do włosów

Są to substancje dobrze rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu ułatwiają nawilżenie włosa. Tworzą silne wiązania chemiczne z cząsteczkami wody, dzięki czemu pomagają ją zatrzymać. Jeśli humektanty, a więc „nawilżacze” połączymy w odpowiedni sposób z proteinami i emolientami, tworzącymi warstwy ochronne na włosie, staną się one lepiej nawilżone i zapobiegnie to procesowi odparowania wody.

Włos pozbawiony nawilżenia staje się przesuszony, szorstki, traci naturalny blask, a z czasem będzie nadmiernie łamliwy i skłonny do rozdwajania na końcówkach. Pasma nawilżone charakteryzują się też większą objętością i są łatwiejsze w układaniu.

Jak w przypadku wszystkich innych substancji pielęgnacyjnych, również z humektantami można przesadzić. Nadmierna ich ilość sprawi, że włos będzie się puszył. Dlatego w niektórych strefach klimatycznych stosowanie humektantów nie jest tak potrzebne jak w innych, ponieważ wilgotność powietrza, z którego włos czerpie wodę jest dużo wyższa. Stosując zabiegi z użyciem humektantów w naszej szerokości geograficznej również warto wziąć pod uwagę wilgotność powietrza. Do czynienia mamy z tak zwanym punktem rosy, kiedy pod wpływem czynników atmosferycznych łuski samodzielnie się rozchylają i czerpią wilgoć z powietrza.

Humektanty są szczególnie polecane włosom niskooporowym, które ze względu na budowę swojej warstwy zewnętrznej są raczej odporne na wchłanianie wody z powietrza i popularnych kosmetyków. Ich łuski są ściśle ze sobą związane, przez co trudniej cząsteczkom wody dotrzeć do ich wnętrza.

Równowaga PEH – kosmetyki

Znajomość typu porowatości swoich włosów jest niezbędna dla wyboru właściwych kosmetyków. Świadoma pielęgnacja polega na dostarczeniu im dokładnie tego, czego potrzebują. W przypadku włosów wysokoporowatych będą to przede wszystkim proteiny, niskoporowatych – humektanty a posiadaczki średnioporów powinny odpowiadać na potrzeby włosów bezpośrednio w czasie ich występowania. Raz będzie to proteinowanie, innym razem – nawilżanie.

Jak można się upewnić, że dajemy swoim włosom to, czego potrzebują? Do tego niezbędna jest przynajmniej podstawowa edukacja w zakresie składów kosmetyków. Trzeba po prostu wiedzieć, czego szukamy w szamponach, odżywkach i maskach.

Humektanty na włosy – komponenty kosmetyków

Wiele składników bezpośrednio nawilżających włosy, a więc humektantów, pokrywa się z tymi, które spotykamy w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i to zdecydowanie może nam pomóc w poszukiwaniu humektantowych produktów. Szukamy m.in.:

Gliceryny – Glycerin

Pantenolu – Panthenol

Mocznika – Urea

Kwasu hialuronowego – Hyaluronic Acid

Cukroli: sorbitolu, mannitolu, ksylitolu i fruktozy – Sorbitol, Mannitol, Xylitol, Fructose

Syropu z agawy i miodu – Agave Americana Leaf Extract

Aloesu – Aloe Barbadensis Leaf Extract

Emolienty do włosów – kto ich najbardziej potrzebuje?

Emolienty to substancje potrzebne każdemu rodzajowi włosów. Rzecz jasna w ich aplikacji należy pamiętać o umiarze, jednak spełniają one swoje zadanie zarówno w nisko, średnio i wysokoporach. W przypadku tych pierwszych pomocą zatrzymać wodę i składniki odżywcze na powierzchni włosa na dłużej, aby mogły wniknąć z czasem do wnętrza. W wysokoporach, które bardzo narażone są na odparowywanie wilgoci, zabezpieczą otwarte łuski przed takim samym efektem.

Z emolientami, i słusznie, kojarzą się głównie substancje okluzyjne, czyli przylepne. Należą do nich:

Naturalne woski, np. pszczeli czy pochodzące z owczej wełny (lanolina).

Parafina, wokół której narosło wiele mitów. W kosmetyce spełnia przede wszystkim zadanie niedopuszczające do wyparowania wilgoci ze skóry czy włosów, dlatego warto szukać jej w emolientowych kosmetykach.

Estry długołańcuchowe. Sprzyjają wiązaniu cząsteczek wody, dzięki czemu zatrzymują nawilżenie na powierzchni oraz pomagają wniknąć w głąb. Są to tak zwane alkohole tłuszczowe.

Silikony, najlepiej te, które w prosty sposób można z włosów zmyć. W innym wypadku będą się nawarstwiać i obciążać włosy. Przy silikonach należy uważać z ilością, ponieważ znajdują się często w kosmetykach do stylizacji, a więc po szamponie i odżywce, pianka lub pomada może włosy zbyt przeciążyć.

Masła, olejki naturalne, które wykazują silne właściwości pielęgnacyjne oraz okluzyjne. Tutaj ważny jest odpowiedni dobór olejku czy masła do porowatości włosów. Nasycone nadadzą się najlepiej dla niskoporów, podczas gdy wielonienasycone będą odpowiednie dla wysokoporowatych włosów. Średnioporowate doskonale odpowiedzą na pielęgnację olejkami jednonienasyconymi.

Proteiny do włosów – jak ich szukać?

Proteiny mają za zadanie nadbudowanie ubytków, które powstają na skutek działania szkodliwych czynnikow oraz utrudnienie odparowania wilgoci z wnętrza włosa. Wysokopory są na to szczególnie narażone, bo o ile z łatwością czerpią ją z kosmetyków czy środowiska, równie szybką ją tracą. Proteiny uzupełniają ubytki i odżywiają od środka, nadają blask i zdrowy wygląd. Należą do nich proteiny jedwabiu, pszenicy, kukurydzy, ryżu, soi, elastyna, kolagen i, oczywiście, keratyna. Protein należy szukać m.in. pod nazwami:

Hydrolizowanej proteiny (np. pszenicy, owsa, sojowej) – Hydrolyzed protein (wheat, oat, soy)

Hydrolizowanej keratyny – Hydrolyzed keratin

Hydrolizowanego kolagenu – Hydrolyzed collagen

Aminokwasów – Aminoacids

Hydrolizowanych protein roślinnych – Hydrolyzed vegetable protein

Cystyny – Cystine

Proteiny emolienty humektanty – jak dbać o równowagę?

Choć są one niezbędne do pielęgnacji włosów i mogą rozwiązać bardzo dużo problemów z nimi związanych, może nieraz dojść do nadmiernego gromadzenia się tych substancji na kosmykach. Będą wtedy zbyt obciążone lub odwrotnie – puszące się. W obu przypadkach stają się trudne do układania, nie współpracują, wyglądają nieestetycznie. Tracą również swój blask.

Na pomoc przybywa kosmetyk, który może szybko i skutecznie sprostać zadaniu uratowania przeproteinowanych, przeemolientowanych lub przehumektantowanych włosów. Szampon oczyszczający zawierający w składzie przede wszystkim łagodne detergenty, usunie z włosów pozostałości po innych produktach do pielęgnacji. Szampon co do zasady powinien pełnić rolę oczyszczającą, jednak tutaj diabeł tkwi w jego prawdziwej funkcji. Taki kosmetyk nie jest też całkowicie pozbawiony składników nawilżających, bo nie o to chodzi w ich używaniu, aby zerwać całą ochronną warstwę z włosa. Dlatego często znajdą się w nich wyciągi roślinne i choć jeden humektant, np. gliceryna.

Szampon oczyszczający usunie resztki silikonów, protein i olejów, a także maseł nie tylko z samych kosmyków, ale i ze skóry głowy. Przywróci tym samym równowagę wydzielania naturalnego sebum, które pełni rolę ochronną wobec niej samej oraz włosów.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *