Pudełkowa dieta – czy to się opłaca? Jakie opcje żywieniowe oferuje coraz bardziej rozwijający się rynek cateringów?

pudełkowa dieta

Pudełkowa dieta – czy to się opłaca? Jakie opcje żywieniowe oferuje coraz bardziej rozwijający się rynek cateringów?

Coraz więcej osób, zamiast tradycyjnie przyrządzać swoje posiłki zamawia tak zwane „pudełka”. Stały się one popularne już kilka lat temu, jednak dodatkowo zyskały podczas pandemii, gdy wielu ludzi przeniosło pracę do domu, a wyjście do sklepu wiązało się z bardzo długimi kolejkami. Czym jest pudełkowa dieta, jakie są jej rodzaje i czy to się faktycznie opłaca?

Catering dietetyczny – początki

Gdy w ostatnich latach dwudziestego wieku i na początku dwudziestego pierwszego pojawiły się w sklepach gotowe, przetworzone posiłki, szturmem zdobyły one rynek. Nie trzeba było stać przy garach, żeby smacznie zjeść: po domowemu lub bardziej wymyślnie. Z czasem, gdy wiedza na temat odżywiania zaczęła się rozwijać nie tylko wśród dietetyków, ale i w społeczeństwie, narosła potrzeba połączenia dwóch bardzo istotnych dla nas wartości: wygody i zdrowego odżywiania. Przetworzone sklepowe posiłki i fast foody dodatkowo napędzały spiralę otyłości. I wtedy na ratunek przybyły pierwsze firmy z pudełkową dietą, co wbrew pozorom nie spotkało się z oczekiwanym zainteresowaniem. Głównie ze względów finansowych, bo „pudełka” uchodziły za usługę premium, czy też „fanaberię”.

Jedzenie w pudełkach z założenia miało być smaczne (aby wytrwać w diecie), zdrowe (aby optymalnie odżywiać organizm) i przygotowane według wytycznych dietetycznych (aby schudnąć). Z czasem posiłki dostarczane do domu zyskiwały na popularności, a wraz z tym przyszedł boom na firmy cateringowe z coraz bardziej atrakcyjnymi cenami. Obecnie niemal każda firma oferująca tego typu usługę pozwala przetestować swoje diety, oferuje naprawdę dobre warunki finansowe i programy lojalnościowe.

Jaki catering dietetyczny wybrać?

Wybór na rynku firm cateringowych jest tak duży, że w zasadzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to tak rozwojowy rynek, że wielu celebrytów postanowiło firmować niektóre z nich swoim nazwiskiem. Osoby ze specyficznymi potrzebami żywieniowymi i zdrowotnymi mogą obecnie bez większego problemu znaleźć opcje odpowiednie dla siebie. Jakie diety oferują cateringi dietetyczne?

Kaloryczność

W większości firm można wybrać najodpowiedniejszą dla siebie wartość kaloryczną, dopasowaną do poziomu naszej aktywności fizycznej, podstawowej przemiany materii i celów, które chcemy osiągnąć (utrzymanie wagi, zrzucenie lub nabranie kilogramów).

Liczba posiłków

Obecnie można wybrać od dwóch do nawet sześciu posiłków w ciągu dnia, w zależności od czasu pracy i potrzeb. To w połączeniu z dopasowaną kalorycznością daje całkowicie spersonalizowany zestaw. Niektóre zestawy zawierają napoje oraz desery, jednak bez problemu można z nich zrezygnować na rzecz mniejszej liczby głównych posiłków.

Standard

Cechuje go brak ograniczeń pod względem produktów spożywczych, zawiera produkty skrobiowe, zbożowe, mięso, warzywa, jak również gluten, laktozę i inne alergeny. Jest to odpowiednia opcja dla osób, które nie potrzebują wykluczenia konkretnych składników, a szukają po prostu wygodnego i zdrowego rozwiązania na co dzień.

Wege

Dieta eliminująca mięso, ale zawierająca jaja i nabiał. Pozwala na czerpanie białka z odzwierzęcych źródeł, przy okazji zapewniając mnóstwo witamin i minerałów z produktów pochodzenia roślinnego.

Wege i ryby (dieta pescowegetariańska)

Propozycja dla osób, które chcą wyeliminować ze swojej diety mięso czerwone i drób, ale zachować zdrowe i smaczne ryby oraz owoce morza. Właściwe zbilansowanie posiłków pozwala na utrzymanie równowagi pomiędzy węglowodanami, kwasami tłuszczowymi i białkiem.

Vegan

Dieta całkowicie pozbawiona produktów pochodzenia zwierzęcego, to jest nabiału i jaj, produktów wytwarzanych przez pszczoły (miód, pyłek). Zawiera „mleko” pochodzenia roślinnego, np. owsiane, kokosowe lub migdałowe oraz strączki jako źródło białka.

Keto

Hit ostatnich lat, ograniczający do minimum produkty zbożowe, a skupiający się na tłuszczach jako podstawowym źródle energii. Organizm wchodzi w stan ketozy, co oznacza, że liczba ciał ketonowych się zwiększa, a więc tkanka tłuszczowa spala się efektywniej.

Niski IG

Dieta dla osób mających problemy z poziomem glukozy oraz insuliny, a więc insulinoopornych czy w stanie przed cukrzycowym. Węglowodany pochodzą z warzyw, niekiedy owoców, ale zboża są przede wszystkim pełnoziarniste i pełnowartościowe.

Low lactose

Dieta dla osób z nietolerancją laktozy, która wykorzystuje produkty nabiałowe bez tego cukru. Zachowuje większość produktów z diety standardowej z pewnymi ograniczeniami.

Low gluten

Propozycja dla osób niekoniecznie uczulonych na gluten, ale chcących ograniczyć produkty go zawierające, a więc niektóre zboża. W niektórych firmach można spotkać się z opcją diety całkowicie pozbawioną glutenu, jednak osoby z celiakią muszą dokładnie wybadać, czy posiłki te są rzeczywiście przyrządzane w bezpiecznych warunkach i w osobnych pomieszczeniach.

Sirt food

Kolejny hit ostatnich kilku lat dzięki celebrytkom, które spektakularnie gubią kilogramy. Dieta zawiera produkty pozwalające zachować młody wiek organizmu. Enzymy znane jako sirtuiny mobilizują geny długowieczności znajdujące się w komórkach, a w połączeniu z deficytem kalorycznym zapewniają utratę kilogramów, potencjalnie bez efektu jojo.

Paleo

Dieta polegająca na spożywaniu produktów, które są całkowicie naturalnym wytworem ziemi, nie zaś produktem wyhodowanym przez człowieka. Z tego względu zaliczana jest do diet nisko węglowodanowych. Minimalne przetworzenie ma zapewnić pełnię składników odżywczych. Polecana osobom z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi, w tym chorobami skóry, ze względu na wykluczenie np. pszenicy i cukru, a przy tym umożliwia regulację poziomu wody w organizmie.

Dieta sportowa

Dieta sporządzona z myślą o osobach uczęszczających na regularne treningi zawiera dodatkowy posiłek okołotreningowy zapewniający regenerację mięśni i uzupełnienie kalorii w sposób nie zaburzający procesu odchudzania lub nabierania masy mięśniowej.

DASH

Dieta dla regulacji ciśnienia tętniczego zawiera zdrowe i pełnowartościowe posiłki, które nie wpływają negatywnie na układ sercowo-naczyniowy. Prowadzenie diety DASH ma za zadanie wspierać terapię lekową nadciśnienia lub dietetyczną zmianę nawyków żywieniowych, które w dalszej perspektywie pozwolą zachować zdrowie i kondycję.

Detox

Diety detoksykujące nie powinny być stosowane przez długi czas, ale służą wsparciu witaminowemu organizmu w wypieraniu toksyn. Zawiera soki, koktajle i zupy, najczęściej surowe, które pozbawione są tłuszczu i nabiału, za to charakteryzują się dużą zawartością witamin.

Dieta dla ciężarnych

Skoro istnieją diety dla sportowców i osób z nadciśnieniem, dlaczego miałoby zabraknąć diety dla kobiety w ciąży i karmiącej piersią? Należy jednak upewnić się, że zawiera ona wszystkie składniki odżywcze i kaloryczność jest dopasowana do obecnych potrzeb. Na przykład mitem jest, że matka karmiąca piersią powinna jeść za dwoje, ale jej zapotrzebowanie kaloryczne będzie na pewno większe niż kobiety, które nie karmi naturalnie. Jest to dobre rozwiązanie dla pań, które nie mają czasu przygotować dla siebie pełnowartościowych posiłków.

Dla dzieci

Posiłki smaczne, zdrowe i przypominające fast foody? To właśnie te trzy cechy łączy w sobie catering dietetyczny dla dzieci. Jego założeniem nie jest odchudzanie malucha (chyba że lekarz zalecił dietę odchudzającą, np. z powodu chorób tarczycy), ale zapewnienie mu wszystkich niezbędnych do wzrostu składników odżywczych w atrakcyjnej dla niego formie. Dzieci są najedzone, a rodzice zadowoleni, że zjadły wszystko bez narzekania. Dieta dla dzieci stawia duży nacisk na warzywa.

Dieta domowa

Niektórzy po prostu nie przepadają za wymyślnymi posiłkami, a tęsknią za swoją ukochaną kuchnią domową. Schabowy, de vollaile i naleśniki – tego typu pokarmy pojawiają się w szeroko rozumianej diecie domowej – nawiązuje ona do posiłków spożywanych w domu, które można by przygotować samemu, ale brakuje do tego czasu czy umiejętności.

Catering dietetyczny – czy warto?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Pudełkowa dieta ma zarówno zalety, jak i wady i każdy, kto bierze pod uwagę opcję zamawiania posiłków do domu, musi przyjrzeć się przede wszystkim swoim potrzebom i możliwościom.

Jest to na pewno bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które po prostu nie mają czasu na przyrządzanie posiłków lub uważają się za antytalenty kulinarne.

Jest to również dobry pomysł dla tych, którzy nie lubią spożywać codziennie tych samych posiłków, tylko szukają różnorodności. Posiłki pozwalają na poznanie różnych kuchni świata lub inne niż dobrze nam znane sposoby obróbki pozornie nudnych składników.

Co prawda schudnąć można z jadłospisem od dietetyka, jednak wymaga to właśnie czasu i energii, na które nie każdy może sobie pozwolić. Posiłki dietetyczne z cateringu są już przyrządzone zgodnie z naszymi potrzebami pod okiem specjalisty.

Czy dieta pudełkowa się opłaca? Przy programach lojalnościowych można zaoszczędzić część pieniędzy. Dostępne są również kody rabatowe, które pozwalają na nieco niższe rachunki za catering dietetyczny.

Jakie są wady cateringu dietetycznego? Z pewnością jedną z największych jest cena. Przyrządzanie samodzielnie posiłków na kilka dni jest mimo wszystko bardziej opłacalne.

Jeżeli zamawia się posiłki na cały miesiąc, a wydaje pieniądze na jedzenie w sklepach w dużych ilościach lub w restauracjach, cały proces może okazać się nieopłacalny.

Kolejnym argumentem przedstawianym przeciw cateringowi dietetycznemu jest fakt, że jedzenie dowożone pod drzwi może być w niektórych przypadkach nieświeże. Nie zdarza się to często i firmy cateringowe najczęściej oferują rekompensaty, jednak oznacza to konieczność zorganizowania sobie dodatkowych posiłków na ten dzień. Bywa, że posiłki są podkradane przez sąsiadów (są pozostawiane w nocy lub bardzo wczesnym rankiem), co również może zniechęcać.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *