Pielęgnacja cienkich włosów – wskazówki, które pomogą o nie zadbać na co dzień
Cienkie włosy często jednocześnie są kruche, łatwo się przetłuszczają i są podatne na plątanie. Nie istnieje jeden magiczny kosmetyk, który przywróci włosom pożądaną gęstość, ale odpowiednia pielęgnacja cienkich włosów stosowana na co dzień, może znacząco poprawić wygląd fryzury. Jak o nie zadbać?
Cienkie włosy – przyczyny
Niewielka grubość włosa może wynikać z uwarunkowań genetycznych, na które nikt nie ma wpływu. Kiedy więc włosy są cienkie z natury pozostaje skupić się na ich odpowiedniej pielęgnacji i stylizacji, aby unieść włosy od nasady i dodać fryzurze objętości. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby z codziennych rutynowych zabiegów wyeliminować czynności, które mogą osłabiać ich strukturę, sprzyjać przesuszeniu i łamaniu się włosów. Wiele czynników szkodzi włosom jak np. gorące powietrze, intensywne tarcie i szarpanie, brak dokładnego oczyszczania włosów i skóry głowy, dobór niewłaściwych kosmetyków lub stosowania ich w nadmiarze. Kondycja włosów nieodłącznie wiąże się też ze stanem zdrowia. Stąd różnego rodzaju choroby i zmiany hormonalne jak np. niedoczynność tarczycy czy okres przekwitania, a także stres mogą znacząco odbić się na ich kondycji. Nawet najlepsze kosmetyki nie zastąpią składników odżywczych, które organizm czerpie z pożywienia. Niepełnowartościowa dieta nie tylko utrudnia poprawę gęstości, ale także może być jedną z przyczyn wypadania włosów.
Jak dbać o cienkie włosy?
Podstawą w pielęgnacji włosów niezależnie od ich rodzaju jest utrzymanie zdrowej i odpowiednio nawilżonej skóry głowy. W tym celu niezbędne jest jej regularne oczyszczanie i złuszczanie. W ujściach gruczołów łojowych zlokalizowanych na skórze głowy gromadzą się zanieczyszczenia takie jak pot, sebum, czy pozostałości kosmetyków do włosów. Stosowanie szamponu oczyszczającego to pierwszy krok, aby sobie z nimi poradzić. Tego typu kosmetyki zawierają jednak zwykle w składzie SLS lub SLES dlatego w szczególności przy cienkich włosach nie należy używać ich zbyt często. Wystarczy raz na tydzień lub nawet na dwa tygodnie. Na co dzień sprawdzi się łagodny ziołowy szampon do włosów cienkich, który pomoże uzyskać efekt odbicia włosów u nasady i zadbać o ich kondycję.
Mieszki włosowe doskonale odblokowuje także peeling skóry głowy, dzięki czemu dociera do nich więcej substancji odżywczych, a składniki aktywne dostarczane w odżywkach i maskach wreszcie mogą w pełni zadziałać. Złuszczanie naskórka usuwa zrogowacenia i pobudza proces jej samoodnowy. Pomaga chronić skórę zarówno przed przesuszeniem, jak i przetłuszczaniem się, rozwojem stanów zapalnych czy łupieżu, co dodatkowo osłabia kondycję cienkich włosów.
Niezależnie od rodzaju, włosy po umyciu potrzebują porcji odżywienia, dlatego używanie odżywki lub maski to wręcz konieczność. Nie aplikuj jej jednak bezpośrednio u nasady, ale rozpocznij nakładanie kosmetyku mniej więcej na wysokości ucha. W przypadku cienkich włosów zrezygnuj z bogatych, tłustych formuł, które mogą je nadmiernie obciążyć. Unikaj także odżywek z silikonami, chyba że stosujesz je wyłącznie na końcówki.
Olejowanie cienkich włosów
Oleje roślinne to bogactwo cennych kwasów tłuszczowych witamin i minerałów, które odżywiają włosy od środka. Na ich powierzchni tworzą też naturalną warstwę ochronną, która zabezpiecza przed utratą wilgoci, urazami mechanicznymi, szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Olejowanie włosów przywraca im optymalne nawilżenie i elastyczność, dzięki czemu rzadziej się łamią.
Rodzaj oleju dobiera się w zależności od porowatości włosów. Cienkie włosy często są wysokoporowate, mają rozchylone łuski włosa i potrzebują intensywnego odżywiania oraz nawilżania. W ich pielęgnacji dobrze sprawdzają się oleje wielonienasycone jak np. olej z czarnuszki, wiesiołka, pestek winogron lub pestek dyni.
Naturalne oleje warto stosować zarówno na całą długość włosów, jak i na końcówki, aby je zabezpieczyć przed uszkodzeniami i utratą wilgoci.
Cienkie i wypadające włosy
W przypadku cienkich włosów przerzedzanie się fryzury staje się szczególnie widoczne. Włosy wypadają każdego dnia co wiąże się z ich naturalnym cyklem odnowy. Wzmożona utrata włosów może wynikać z niedoborów składników odżywczych oraz błędów w codziennej pielęgnacji. Jej przyczyną często są również zaburzenia w pracy tarczycy lub jak w przypadku łysienia androgenowego uwarunkowania genetyczne. Kiedy więc codzienna pielęgnacja włosów w domu nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto wspomnieć o problemie podczas wizyty u lekarza rodzinnego lub wybrać się do trychologa.
W przypadku cienkich i wypadających włosów dobrym pomysłem będzie włączenie do swojej rutyny pielęgnacyjnej stosowania wcierek do włosów na bazie naturalnych składników roślinnych takich jak np. kozieradka. Będąca źródłem m.in. białka, żelaza czy krzemu kozieradka pobudza porost włosów i zwiększa ilość tzw. baby hair. Zarówno na kondycję włosów, jak i zagęszczenie fryzury dobrze wpływa olejek rycynowy. Reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu pomaga ograniczyć przetłuszczanie się cienkich włosów. Optycznie pogrubia i wzmacnia kosmyki oraz poprawia ich naturalną pigmentację.
Dieta ograniczająca wypadanie włosów powinna być pełnowartościowa. Warto ograniczyć spożycie wysokoprzetworzonych i bogatych w cukier produktów na rzecz źródeł białka, produktów pełnoziarnistych oraz pełnych witamin i minerałów warzyw oraz owoców. Do diety warto włączyć także orzechy oraz tłuste ryby morskie dostarczające cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
W diecie, która ma wzmocnić osłabioną strukturę włosów i zapobiegać ich wypadaniu nie może zabraknąć antyoksydantów. Jednym z silniejszych jest witamina C, która dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu będącego budulcem zarówno włosów, jak i skóry oraz paznokci. Witamina A neutralizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników, a przy tym pomaga utrzymać nawilżenie i dobrą kondycję skóry głowy. Jej cennym źródłem są: mleko i jego przetwory, wątróbka, marchew czy bataty. Wzmożona utrata włosów może mieć związek również z deficytem witamin z grupy B, w tym przede wszystkim biotyny.
Stylizacja cienkich włosów
Wysoka temperatura niszczy włosy. Jej działanie rozchyla łuski włosów, przez co trudniej utrzymać ich optymalne nawilżenie. W rezultacie włosy stają się bardziej kruche, szorstkie i matowe. Niewiele osób wyobraża sobie jednak, aby na dłuższą metę zrezygnować z używania prostownicy do włosów, suszarki czy lokówki. Dlatego pamiętaj, aby za każdym razem przed ich zastosowaniem nałożyć na włosy kosmetyk termoochronny, który utworzy na ich powierzchni barierę zabezpieczająca przed wpływem wysokiej temperatury. Do włosów cienkich sprawdzą się kosmetyki o lekkiej konsystencji dostępne np. w formie sprayu.
Produkty do stylizacji to również pianki i lakiery do włosów, suche szampony i proszki zwiększające objętość. Ich działanie faktycznie pozwala unieść włosy u nasady, pamiętaj jednak, aby stosować je z umiarem. Nadużywanie kosmetyków do stylizacji w przypadku cienkich włosów może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
Wypróbuj też suszenie włosów z głową w dół, pamiętając o tym, aby korzystać ze średniej lub niskiej intensywności nawiewu. Gorące powietrze osłabia i wysusza włosy. W trakcie mycia warto ponadto wykonać krótki masaż głowy, który pobudzi mikrokrążenie krwi. Masaż wzmocni cebulki włosów, poprawi poziom ich odżywienia i dotlenienia, aby włosy mogły rosnąć mocniejsze i bardziej lśniące.
Czym czesać cienkie włosy?
Aby uniknąć urazów mechanicznych, ciągnięcia, wyrywania i łamania włosów należy wykazać się delikatnością zarówno podczas wycierania włosów po umyciu, jak i ich czesania. Po pierwsze cienkie włosy warto zawsze rozczesywać na sucho. W przypadku włosów ze skłonnością do plątania się przeczesanie ich najpierw palcami może pomóc poradzić sobie z kołtunami. Do cienkich włosów dobrze sprawdzają się szczotki z naturalnym włosiem dzika. Samo włosie jest dość sztywne, ale doskonale radzi sobie z rozczesywaniem włosów bez zbędnego szarpania. Wspomaga ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i pozostaje łagodne dla skóry głowy. Kolejna szczotką, w jaką warto się wyposażyć to okrągła szczotka przeznaczona do stosowania w trakcie suszenia. Modelowanie włosów na szczotkę pomaga dodać im objętości, a jednocześnie uniknąć przegrzewania pojedynczych pasm strumieniem gorącego powietrza.
Zdrowy wygląd włosów pomagają utrzymać regularne wizyty u fryzjera, który podetnie zniszczone końcówki. Cienkie włosy zwykle wyglądają korzystniej, kiedy są ścięte na prosto, a nie cieniowane. Fryzura nabiera wtedy objętości, a kosmyki pozostają uniesione u nasady. Takie efekt trudniej uzyskać, gdy włosy są długie, dlatego w przypadku cienkich włosów warto zdecydować się na długość maksymalnie do ramion.
Dodaj komentarz