Azjatycka pielęgnacja twarzy: 10 kroków do piękna

azjatycka pielęgnacja twarzy

Azjatycka pielęgnacja twarzy: 10 kroków do piękna

Azjatki słyną z pięknej, nieskazitelnej cery. Zamiast maskować niedoskonałości skóry kolorowymi kosmetykami do makijażu i ciężkimi fluidami czy pudrami, mieszkanki Korei i innych krajów azjatyckich skupiają się na pielęgnacji. W ten sposób nawet w dojrzałym wieku zachwycają naturalnym, zdrowym i pięknym wyglądem. Sprawdź, na czym polega azjatycka pielęgnacja twarzy w 10 krokach i czy korzystając z kosmetyków dostępnych na rynku polskim, można dbać o cerę tak jak Koreanki.

Jak Koreanki dbają o cerę?

Pielęgnacja twarzy Koreanek opiera się przede wszystkim na oczyszczaniu i nawilżaniu skóry. W celu dokładnego usunięcia z cery wszelkich pozostałości makijażu, zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka Koreanki używają specjalnie skomponowanych olejków do demakijażu. Myją twarz żelem lub pianką z dodatkiem wody i stosują oczyszczanie mechaniczne lub enzymatyczne. Aby nawilżyć skórę, Azjatki używają pielęgnujących toników, maseczek w płachcie i kremów do twarzy oraz specjalnych koncentratów nawilżających. Nieodzownym elementem pielęgnacji azjatyckiej jest również ochrona skóry twarzy przed słońcem. Koreanki codziennie przed wyjściem z domu nakładają na twarz warstwę kosmetyku z filtrem. W ten sposób starają się nie dopuścić do wysuszenia i podrażnienia cery pod wpływem promieni słonecznych. Promienie UV nie tylko wysuszają skórę, ale powodują też jej szybsze starzenie się. Ponadto mogą prowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień i skaz. Z tego powodu Azjatki bronią się przed wpływem słońca przez cały rok. Nawet zimą aplikują na twarz krem z filtrem. Dzięki temu, choć nie mogą pochwalić się modną w Europie brązową opalenizną, ich skóra wygląda zdrowo i promiennie.

Pielęgnacja azjatycka: 10 kroków

Cały rytuał azjatyckiej pielęgnacji twarzy składa się z 10 kroków:

  1. Pierwszym etapem koreańskiego rytuału pielęgnacyjnego jest oczyszczenie twarzy za pomocą kosmetyku na bazie olejku. Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli na twarzy, oczach i ustach znajdują się pozostałości kosmetyków. Przed rozpoczęciem nawilżania należy zawsze dokładnie zmyć makijaż. Pamiętaj też, aby nigdy nie kłaść się spać z podkładem lub resztkami pudru na twarzy: wieczorem zawsze dokładnie umyj skórę.
  2. Po usunięciu makijażu Koreanki myją całą twarz ciepłą wodą z kosmetykiem takim jak żel do twarzy lub delikatną pianką myjącą. W ten sposób usuwają wszystkie zanieczyszczenia, pot oraz tłuszcz, które mógły pozostać na skórze po demakijażu olejkiem. Pamiętaj, aby stosując pielęgnację azjatycką, myć skórę delikatnymi, okrężnymi ruchami, bez mocnego szorowania.
  3. Trzeci etap to usuwanie martwych komórek naskórka. Nanieś na twarz drobnoziarnisty peeling i masuj okrężnymi ruchami. Zwróć szczególną uwagę na nos i policzki, omijaj natomiast wrażliwe okolice oczu. Do oczyszczania twarzy lepiej nie używać gruboziarnistych peelingów przeznaczonych do całego ciała. Mogą one doprowadzić do podrażnień i zaczerwienienia skóry.
  4. Koreańskie oczyszczanie twarzy kończy nałożenie na skórę toniku, który przywraca cerze właściwe pH i wstępnie ją nawilża. Tonik powinien mieć również właściwości łagodzące. Przy jego wyborze warto pamiętać, że w azjatyckiej pielęgnacji twarzy nie używa się ściągających ani antybakteryjnych kosmetyków.
  5. Po oczyszczaniu i tonizowaniu skóry przychodzi czas na właściwe nawilżanie. Co ważne, Azjatki nie poprzestają na wklepaniu w twarz kremu. Na początek stosują nawilżającą esencję, która w skoncentrowanej formule dostarcza skórze wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Ma również działanie wzmacniające oraz regenerujące.
  6. Dalszym etapem nawilżającego koreańskiego rytuału piękna jest rozprowadzenie na skórze twarzy serum lub nawilżającej ampułki. Taki kosmetyk powinien być dostosowany do rodzaju cery i odpowiadać na te problemy, z którymi aktualnie masz do czynienia. Może to być ampułka ujędrniająca, przeciwzmarszczkowa lub rozjaśniająca. Wysoka zawartość składników aktywnych wraz z pozostałymi etapami pielęgnacji gwarantuje skuteczność działania.
  7. Następny etap azjatyckiej pielęgnacji twarzy to maseczka nawilżająca. Koreanki używają zwykle maski w płachcie, czyli materiału nasączonego kosmetykami nawilżającymi i pielęgnacyjnymi, który umieszcza się na twarzy. Taki rodzaj maseczki jest wygodny, nie wymaga bowiem zmywania. Po upłynięciu czasu wskazanego na opakowaniu zdejmuje się po prostu płachtę z twarzy i wsmarowuje pozostałości kosmetyku w skórę.
  8. Po usunięciu maseczki przychodzi czas na pielęgnację skóry wokół oczu. Nawilżający krem pod oczy powinien mieć płynną lub żelową konsystencję i nigdy nie należy mocno go wsmarowywać. Kosmetyk wklepuje się delikatnie w skórę pod oczami małym placem i czeka, aż krem się wchłonie.
  9. Dopiero dziewiąty krok pielęgnacji twarzy Koreanek to zastosowanie kosmetyku, który dla wielu Europejek stanowi cały poranny rytuał pielęgnacyjny, czyli nawilżającego kremu do twarzy. Krem powinien być dostosowany do rodzaju cery. Nakładając go, należy zwrócić uwagę na to, aby kosmetyku nie wcierać, ale delikatnie go wklepywać.
  10. Ostatni – i bardzo ważny – etap pielęgnacji skóry twarzy według Azjatek to zastosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Wybierając wysokość filtra, należy wziąć pod uwagę indywidualną wrażliwość skóry na słońce oraz warunki pogodowe. Wiosną i latem warto korzystać z wyższych filtrów (nawet SPF 50), jesienią i zimą krem z filtrem SPF 10 lub 15 powinien w zupełności wystarczyć.

Oczywiście wszystkich dziesięciu kroków nie trzeba koniecznie wykonywać codziennie. Zajęłoby to z pewnością zbyt wiele czasu. Część z zabiegów pielęgnacyjnych (zwłaszcza peeling i maseczkę w płachcie) można stosować co 2-3 dni, a nawet raz na tydzień. Każdego dnia warto przede wszystkim skupić się na tym, aby po kolei poddać skórę twarzy trzem ważnym elementom koreańskiej pielęgnacji, czyli oczyszczaniu, nawilżaniu i zabezpieczaniu przed szkodliwymi promieniami UV.

Koreańskie oczyszczanie twarzy – zalety

Niewątpliwym plusem płynącym z regularnego stosowania azjatyckiej pielęgnacji twarzy w 10 krokach jest utrzymywanie wysokiego stopnia nawilżenia skóry oraz umożliwienie jej dobrego dotlenienia. To wpływa na wygląd cery: skóra stale poddawana tak starannym rytuałom pielęgnacyjnym będzie delikatna, miękka i widocznie rozświetlona. Może okazać się, że po kilku miesiącach lub latach używania oczyszczających i nawilżających kosmetyków do twarzy cera zacznie wyglądać tak dobrze, że przestanie być potrzebne codzienne ukrywanie jej pod warstwą podkładu czy pudru.

Również ochrona skóry przed słońcem pozytywnie wpływa na jej wygląd. Oczywiście nie chodzi tu o całkowite unikanie ekspozycji na promienie słoneczne. Nie trzeba też stale chodzić z parasolem lub kryć twarzy pod kapeluszem. Promienie słoneczne wpływają pozytywnie na samopoczucie i wspomagają syntezę niezwykle ważnej dla zdrowia witaminy D. Ważne jest jednak to, żeby nigdy nie opalać się bez filtra. W miarę możliwości należy także chronić się przed bardzo intensywnym promieniowaniem w samo południe. W ten sposób nie tylko zachowamy młodą i piękną cerę, ale możemy też uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem, np. raka skóry.

Dużą zaletą pielęgnacji azjatyckiej jest fakt, że sporo uwagi przykłada się do oczyszczania twarzy. Niestety wiele kobiet żyjąc w pośpiechu, rezygnuje z codziennego, starannego mycia skóry i regularnego używania peelingu. Części z nas zdarza się nawet spanie z makijażem na twarzy, co jest bardzo niezdrowe i sprzyja powstawaniu problemów skórnych. Pozostałości makijażu zapychają pory, uniemożliwiając skórze oddychanie i odpoczynek nocny. Rezultatem pozostawiania makijażu na skórze na noc może być nie tylko pomarszczona i zszarzała cera, ale również tworzenie się pryszczy i wągrów oraz szybsze powstawanie zmarszczek.

Azjatycka pielęgnacja po polsku

Mało która z nas ma możliwość wybrania się na zakupy do Korei lub innych azjatyckich krajów. Z kolei sprowadzanie kosmetyków koreańskich do Polski byłoby z pewnością kłopotliwe i kosztowne. Jak więc stosować się do wymienionych zasad dziesięciu kroków oczyszczającej i nawilżającej pielęgnacji mieszkając w Polsce? Jest to możliwe! Należy wybierać takie kosmetyki, które dostępne są w polskich sklepach i drogeriach, a których skład i działanie odpowiadają koreańskiemu rytuałowi piękna. Jak więc wygląda koreańska pielęgnacja po polsku?

Do oczyszczania olejowego można wybrać dowolny dostępny w polskich sklepach dwufazowy płyn micelarny lub specjalny płyn do demakijażu zawierający olejek. Twarz umyjesz każdym delikatnym produktem na bazie naturalnych składników: może to być żel lub kosmetyk o konsystencji pianki. Na polskim rynku dostępnych jest wiele peelingujących żeli do twarzy, dlatego bez problemu dobierzesz odpowiedni kosmetyk do wykonania zabiegu złuszczania martwych komórek naskórka. Zwróć tylko uwagę na to, aby peeling nie był zbyt gruboziarnisty: w ten sposób unikniesz niepotrzebnych podrażnień. W drogeriach i sklepach kosmetycznych pojawia się ostatnio coraz więcej maseczek do twarzy w płachcie, więc i z tym etapem azjatyckiej pielęgnacji nie powinnaś mieć żadnego problemu. Podobnie rzecz ma się z tonikami, kremami nawilżającym i kremami pod oczy. Można nawet kupić w polskich sklepach kremy z charakterystycznymi dla kosmetyków koreańskich i japońskich składnikami. Należą do nich np. śluz ślimaka lub substancja imitująca jad żmii. Pewnym wyzwaniem może być zdobycie w Polsce dobrego serum, esencji, eliksiru lub skoncentrowanych, specjalistycznych ampułek do twarzy. Na szczęście w sklepach internetowych i dobrze wyposażonych drogeriach powinnaś mieć możliwość zakupu tego typu kosmetyków.

Co do kremu z filtrem, nikogo chyba nie trzeba przekonywać o potrzebie stosowania go podczas wakacji. Jednak wnioskując z tego, jak Koreanki dbają o cerę, można stwierdzić, że doskonale sprawdza się również całoroczne stosowanie kremów ograniczających negatywny wpływ promieni UV na skórę. Nie musi to być stricte krem do opalania: tak naprawdę większość kremów do twarzy zawiera filtr UV. Warto jednak zwrócić uwagę na jego wysokość i dobrać właściwy krem do rodzaju cery i pory roku.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *