Olej z nasion wiesiołka – 9 powodów, dla których warto go stosować

olej z wiesiołka

Do niedawna na rodzimym rynku gościły głównie najpopularniejsze oleje – rzepakowy i słonecznikowy. Wraz z rosnącą świadomością konsumentów oraz zainteresowaniem zdrowym stylem życia, oferta tego typu produktów mocno się rozszerzyła. Dziś można swobodnie wybierać między rozmaitymi rodzajami olejów. Jednym z coraz chętniej używanych specyfików jest olej z wiesiołka. Właściwości prozdrowotne, kosmetyczne i smakowe tego produktu przemawiają za tym, by bliżej się z nim zapoznać.

Olej z wiesiołka właściwości dla witalności i urody

Wiesiołek to kwitnąca żółtymi kwiatami, dwuletnia roślina, która porasta pola i łąki. Jest też uprawiana na większą skalę, by z jej nasion wytwarzać olej wytłaczany na zimno. W niezmienionej formie rozlewany jest on następnie do szklanych buteleczek z krótką datą spożycia. Jednak to nie kuchenne zastosowanie wpłynęło na rosnącą popularność oleju z nasion wiesiołka. Ze względu na swój skład specyfik stał się cennym produktem w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Surowiec wykorzystywany w stężeniu ok. 20-30% stanowi bogaty kompleks dodawany do różnego rodzaju środków pielęgnacyjnych i upiększających. Przyjmowany doustnie w kapsułkach wpiera organizm i wpływa na jego dobrą kondycję.

Jakie składniki zawiera olej z nasion wiesiołka?

Wiesiołek, a konkretnie olej pozyskiwany z jego nasion jest wypełniony nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-6, kwasem linolowym (LA) oraz gamma-linolenowym, wypełniają go także: kwas tłuszczowy palmitynowy, oleinowy, stearynowy, polifenole, enzymy, fitosterole. W produkcie znajdziemy witaminy E i F oraz składniki mineralne, takie jak selen, cynk, magnez i wapń.

Dlaczego warto sięgnąć po olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka właściwości ma od groma, co potwierdza, że warto sięgać po naturalne produkty, które skutecznie mogą wzbogacić nasze menu. Należy jednak pamiętać, że sam olej z wiesiołka nie zastąpi potrzebnego leczenia czy zdrowej diety, ale może stanowić ich wspaniałe uzupełnienie.

Olej z nasion wiesiołka to:

1. Pomoc w kobiecych dolegliwościach

Olej z wiesiołka to prawdziwy przyjaciel wszystkich pań. Łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), na który wpływa metabolizm kwasów tłuszczowych. Przedstawicielki płci pięknej, które na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki, skarżą się na wahania nastroju, rozdrażnienie czy bolesność piersi, zwykle mają obniżony poziom kwasów tłuszczowych i GLA, który może zostać uzupełniony tłuszczem z nasion wiesiołka. Jednocześnie dzięki zastosowaniu oleju zmniejsza się też działanie prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za bolesność piersi. Zażywany regularnie olej z wiesiołka odbudowuje i poprawia jakość śluzu szyjki macicy. Łagodzi bolesne miesiączki. Zauważa się również jego wpływ na dolegliwości w czasie menopauzy. Tłuszcze nienasycone wspierają komórki glejowe, które odżywiają i chronią komórki mózgu, dzięki czemu utrzymany zostaje właściwy stan układu nerwowego i łagodzona zostaje amplituda wahań nastrojów tożsamych dla okresu przekwitania.

2. Łagodzenie chorób reumatycznych

Kwasy zawarte w wiesiołku działają leczniczo przy problemach ze stawami oraz przynoszą ulgę przy dolegliwościach reumatycznych. Są polecane osobom borykającym się z uszkodzonymi więzadłami, wpływają pobudzająco na regenerację i odnowę tkanki łącznej i chrzęstnej. Zapobiegają zapaleniom stawów i przyspieszają gojenie się ran.

3. Wsparcie układu krwionośnego

Warto korzystać z oleju z wiesiołka w kapsułkach, ponieważ zawarty w nich kwas gamma-linolenowy wykazuje wpływ antyagregacyjny na płytki krwi, krew lepiej przepływa, obniża swoje ciśnienie, zmniejsza się ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu.

4. Leczenie dolegliwości skórnych

Jak stosować olej z wiesiołka, by zmniejszyć problemy z cerą? Warto zadbać o suplementację doustną, ale także miejscowe stosowanie oleju łagodzi stany zapalne. Olejek z zawartością cennych kwasów regeneruje warstwę lipidową, wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, zapewnia odpowiednie nawilżenie. Powstała warstwa ochronna nie przepuszcza toksyn, bakterii i alergenów. Olej z wiesiołka polecany jest wszystkim zmagającym się z trądzikiem.

5. Sposób na odchudzanie

Dzięki zawartości kwasu GLA przyspieszone zostaje spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Olej z wiesiołka reguluje procesy przemiany materii, działa żółciopędnie, zapobiega magazynowaniu tłuszczów. Warto go zażywać w czasie redukcji nadmiernych kilogramów. Kwasy linolenowe i omega normalizują poziom cholesterolu HDL i obniżają poziom cholesterolu LDL.

6. Wsparcie dla osób cierpiących na niepłodność i problemy z potencją

Kwasy tłuszczowe pomagają w regulowaniu gospodarki hormonalnej organizmu. Regularne zażywanie pomaga zwiększyć wydzielanie płodnego śluzu, który jest niezbędny przy zapłodnieniu.

7. Usprawnienie pracy mózgu

Kwasy tłuszczowe DHA znajdują się w komórkach w mózgu, ale mogą zostać uzupełnione z tłuszczu dostępnego w nasionach wiesiołka. Ich prawidłowa ilość przyczynia się do utrzymania dobrego samopoczucia, równowagi psychicznej, braku problemów z koncentracją i pamięcią. Dlatego produkt szczególnie polecany jest młodzieży szkolnej, studentom, osobom, od których wymagana jest wzmożona aktywność umysłowa, a także starszym pacjentom z objawami demencji.

8. Budowanie odporności

Składniki zawarte w oleju wykazują działanie odtruwające, tworzą osłonę, usuwają z organizmu toksyny, minimalizują ryzyko wystąpienia schorzeń płuc i oskrzeli, usprawniają działanie układu oddechowego, a także dbają o wzrok. Ze względu na swoją odtruwającą funkcję olej z wiesiołka polecany jest osobom, które zmagają się z uszkodzeniami wątroby spowodowanymi zatruciami chemicznymi lub nadużywaniem alkoholu.

9. Pielęgnacja urody

Olej z nasion wiesiołka wzmacnia paznokcie, włosy i pielęgnuje skórę. Jest jednym z najcenniejszych olejów kosmetycznych. Posiada najwyższą zawartość wartościowych kwasów alfa i gamma-linolowych.

Zastosowanie kulinarne oleju z wiesiołka

Jeżeli chodzi o kuchenne zastosowanie produktu, należy pamiętać, że tłoczony na zimno olej nie może być poddawany obróbce termicznej, a zatem gotowany, smażony, czy też dodawany do potraw, które będą zapiekane. Olej z nasion wiesiołka używany jest natomiast jako składnik dipów, sosów do sałatek, dodatek do past, twarogów, jogurtów czy koktajli. Ma delikatny słodkawo-ziołowy smak i charakteryzuje się przyjemnym aromatem. Jest specyfikiem, który nie lubi światła i ciepła. Właściwe przechowywanie przedłuża jego zdatność do spożycia. Należy też pamiętać o prawidłowym dawkowaniu i nie przekraczać zalecanej dziennie ilości od 1 ml dla małych dzieci do 5 ml dla osób dorosłych.

Olej z wiesiołka kapsułki

Jeżeli nie przepadamy za jego smakiem, a chcemy suplementować produkt ze względu na walory zdrowotne, warto sięgnąć po olej z wiesiołka w kapsułkach. Wygodna forma i odpowiednia dawka pomoże wspierać organizm. Dobrze wprowadzać suplement do codziennej diety stopniowo. Jest polecany każdej grupie wiekowej. Zarówno osoby zdrowe, jak i zmagające się z różnego rodzaju schorzeniami, powinny dostarczać organizmowi cennych kwasów tłuszczowych. Wszyscy, którzy cierpią na jakiekolwiek dolegliwości i chcą rozszerzyć swoją dietę o ten składnik, powinni jednak skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące np. osób chorujących na padaczkę oraz mających problem z krzepliwością krwi. Olej z nasion wiesiołka nie jest także zalecany pacjentom przed zabiegami.

Moc natury, czyli olej z wiesiołka na twarz

Zawarty w oleju z wiesiołka kwas gamma-linolowy to składnik przyjazny skórze. Jest zawarty w jej strukturach, ale z wiekiem jego ilość się zmniejsza. Aplikując olej z wiesiołka na twarz, pozwalamy, by przeniknął w jej głąb, gdzie ulega przekształceniu w prostoglandyny. Wykazują one działanie przeciwzapalne, regulujące i przeciwalergiczne. To doskonała ochrona przeciw starzeniu się skóry. GLA wzmacnia barierę lipidową, przywraca równowagę fizjologiczną, a poprawiając krążenie krwi, uelastycznia, ujędrnia i poprawia koloryt cery. Gdy brakuje kwasu gamma- linelowego, zwiększa się podatność na alergie, powstawanie wykwitów skórnych i podrażnień. Skóra jest sucha, pozbawiona blasku i jędrności, pojawiają się zmarszczki, które szybko ulegają pogłębianiu. Zawarte w oleju polifenole chronią przed promieniowaniem UV, wykazują działanie przeciwrodnikowe i antyoksydacyjne.

Cudowny olej z wiesiołka – jak stosować?

Olejek może być nakładany bezpośrednio na oczyszczoną skórę, ponieważ nie zapycha porów, a jego działanie reguluje wydzielanie sebum. Może być również stosowany jako dodatek do kremów lub maseczek. Często stanowi składnik preparatów przeciwzmarszczkowych. Jeżeli chcemy wykonać dowolny peeling, możemy wkropić do niego niewielką ilość oleju z wiesiołka, co pomoże pobudzić krążenie i wpłynie na elastyczność skóry. Produkt polecany jest osobom dbającym o cerę, niezależnie od wieku. Młodzież pozbędzie się zmian trądzikowych, a dorośli opóźnią proces powstawania zmarszczek. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających olej z wiesiołka. To jak stosować preparat, zależy przede wszystkim od naszych preferencji i oczekiwań.

Z miłości do piękna – olej z wiesiołka na włosy

Kwasy tłuszczowe GLA pomagają dbać o skórę oraz zwalczają stany zapalne, co jest niezwykle przydatne również przy pielęgnacji włosów. Zaaplikowanie oleju z wiesiołka na włosy i skórę głowy, to idealny sposób na zadbanie o ich kondycję. Wykonanie masażu, który pobudzi cebulki, zapobiega stanom zapalnym oraz odżywia warstwę lipidową, co będzie dobrym sposobem na ochronę przed wypadaniem włosów oraz przyspieszy ich porost. Wyciąg z nasion wiesiołka można stosować do olejowania włosów przed ich myciem lub w formie odżywki. Można go wykorzystać w połączeniu z innymi kosmetykami do włosów lub kupić gotowe preparaty zawierające ten cenny składnik. Warto wspomóc działanie zewnętrzne, odpowiednią suplementacją. Wspieranie urody od wewnątrz to podstawa. Należy przy tym pamiętać o regularności i zachować cierpliwość, ponieważ efekty pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Olej z wiesiołka na włosy wpływa w bardzo pozytywny sposób. Poprawia ich strukturę i elastyczność, zapobiega łamaniu się i wypadaniu włosów. Dzięki stosowaniu oleju z wiesiołka włosy zyskują blask, naturalne odżywienie i wzmocnienie.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *