Skrzyp polny – właściwości. Jak je wykorzystać dla zdrowia?

herbata ze skrzypu

Ziołolecznictwo wraca do łask, staje się modne i coraz częściej stosowane. Ludzie zmęczeni wszechobecną chemią, szukają innych sposobów na poprawę zdrowia i urody. Z pomocą przychodzi przyroda bogata w liczne rośliny, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie, urodę i samopoczucie. Jedną z najbardziej cenionych roślin jest skrzyp polny. To niepozorne zioło o wielkich właściwościach, które od wieków wykorzystywane jest zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Skutecznie leczy oraz pomaga zachować urodę. Skrzyp ma właściwości ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które zostały potwierdzone naukowo. Warto je poznać i dowiedzieć się, co odpowiada za wielką siłę skrzypu polnego.

Co to jest skrzyp polny?

Skrzyp polny to popularna, wieloletnia roślina, której historia sięga czasów prehistorycznych. Szacuje się, że jest najstarszą rośliną na ziemi. Skrzyp znany był w karbonie, w nieco odmienionej postaci występuje do dzisiaj. Można go spotkać w Ameryce Północnej, Azji oraz Europie. Występuje także w Polsce, gdzie traktowany bywa jako chwast. Lubi wilgotne zarośla, lasy, a także pola uprawne i ogrody. Nazwa skrzypu wywodzi się od dźwięku, ponieważ ściśnięta roślina wydaje odgłos przypominający skrzypienie. Inne popularne określenia to chwaszcz, jedlina polna, strzębka czy polny ogon. Roślina występuje w wielu odmianach, ale tylko skrzyp polny ma właściwości lecznicze. Pojawia się wczesną wiosną i wypuszcza zielone pędy z brązowym kłoskami na końcach. Kiedy jest gotowy do zbiorów, przypomina jodełkę. W celach leczniczych należy zbierać tylko zielone pędy, w okresie od połowy lipca do końca sierpnia. Aby bylina nie straciła swoich właściwości, skrzyp należy suszyć w przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza.

Substancje zawarte w skrzypie polnym

Za dobroczynne właściwości skrzypu polnego odpowiada jego bogaty skład. Ziele zawiera kwas krzemowy (5-8%), potas, aluminium, saponiny oraz flawonoidy. Jest bogate w witaminę C, kwasy organiczne, a także niezbędne dla zdrowia minerały: żelazo, potas, wapń, magnez, mangan i kobalt. Krzem pomaga zachować dobrą kondycję skóry i włosów, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania stawów, wzmacnia naczynia krwionośne oraz odbudowuje tkankę łączną. Korzystnie wpływa na cały organizm, przyśpiesza przemianę materii, ma działanie moczopędne i oczyszczające. Występująca w skrzypie krzemionka jest łatwo przyswajalna przez organizm, dlatego efekty stosowania preparatów ze skrzypem pojawiają się bardzo szybko.

Jakie schorzenia leczy skrzyp polny?

Skrzyp polny od dawna wykorzystywany był w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. W dawnych czasach najczęściej stosowano świeży sok ze skrzypu, który służył do leczenia ran. Obecnie skrzyp dostępny jest w wielu formach. Jest składnikiem leków i suplementów, które poprawiają funkcjonowanie organizmu, występuje w kosmetykach. Skrzyp polny ma wiele dobroczynnych właściwości, m.in.:

  • Jest pomocny w leczeniu chorób nerek i układu moczowego – regularne spożywanie skrzypu polnego powoduje zwiększenie wydalanych z organizmu jonów chlorkowych. Krzemionka przechodząca do moczu przeciwdziała krystalizacji i gromadzeniu się składników mineralnych w drogach moczowych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia złogów. Skrzyp poprawia funkcjonowanie dróg moczowych, jest zalecany w przypadku leczenia kamicy oraz skazy moczanowej. Działa rozkurczowo i przeciwbólowo, dlatego jest pomocny w łagodzeniu dokuczliwych objawów infekcji dróg moczowych.
  • Redukuje stany zapalne i uszkodzenia skóry – roślina wykorzystywana jest do leczenia chorób skóry, różnego typu uszkodzeń oraz oparzeń. Okłady ziołowe na bazie skrzypu pomagają redukować objawy łuszczycy, są skuteczne w leczeniu cery naczyniowej. Dobrze wzmacniają osłabione naczynka krwionośne i zabiegają ich pękaniu.
  • Jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej – płukanki ze skrzypu polnego łagodzą dolegliwości związane z paradontozą, redukują krwawienie, są polecane jako środek przyśpieszający gojenie ran po zabiegach stomatologicznych. Napary ze skrzypu wykorzystuje się również do leczenia zapalenia migdałków oraz niwelowania bólu gardła.
  • Zmniejsza obfitość krwawień miesiączkowych oraz ogranicza krwawienia spowodowane żylakami odbytu, wrzodami żołądka i dwunastnicy, poprawia krzepliwość krwi.
  • Redukuje potliwość stóp – skrzyp powoduje, że nadmiar potu, zamiast przez skórę, wydalany jest z moczem.
  • Zapobiega zatrzymywaniu się wody w organizmie, likwiduje obrzęki,
  • Uzupełnia niedobory mikroelementów oraz witaminy C w organizmie,
  • Działa odtruwająco na organizm, wspomaga pracę wątroby,
  • Przyśpiesza metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej i pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę,
  • Wspomaga rekonwalescencję po gruźlicy, dodatkowo krzem pomaga zwalczać ogniska gruźlicy,
  • Wzmacnia naczynia krwionośne,
  • Pomaga zminimalizować dolegliwości ze strony narządu wzroku, wspomaga leczenie podrażnienia, swędzenia i zapalenia spojówek,
  • Zmniejsza ryzyko rozwoju przewlekłych chorób cywilizacyjnych,
  • Wspomaga leczenie nerwobóli oraz bóli reumatycznych, poprawia elastyczność stawów,
  • Ogranicza ryzyko wystąpienia miażdżycy,
  • Obniża ciśnienie krwi,
  • Poprawia pracę układu hormonalnego u ludzi starszych,
  • Ma łagodne właściwości uspokajające – badania dowodzą, że skrzyp dzięki zawartości flawonoidów wykazuje działanie kojące nerwy. Może być stosowany jako środek wyciszający i ułatwiający zasypianie.

Skrzyp wpływa nie tylko na zdrowie, ale również rewelacyjnie pielęgnuje i odmładza ciało. Nie można zapomnieć o działaniu skrzypu na włosy czy paznokcie, które zostało potwierdzone wieloma badaniami. Dzięki temu skrzyp wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym, w którym doceniany jest przede wszystkim za skuteczność oraz naturalne pochodzenie.

Piękne włosy – skrzyp polny nada im blasku i siły

Problemy z włosami dotykają sporą grupę ludzi. Wiele osób stosuje drogie kosmetyki i środki o złożonym składzie zapominając, że równie skuteczne są substancje oferowane przez naturę. Doskonałym rozwiązaniem jest skrzyp polny na włosy, który potrafi działać cuda. Zioło od wieków służyło do poprawy stanu włosów. Aby terapia była skuteczna, warto przyjmować skrzyp doustnie, w formie leków lub suplementów oraz zewnętrznie – w postaci kosmetyków czy naparów. Dzięki temu efekty będą szybciej zauważalne i mogą pojawić się już po kilku tygodniach regularnego stosowania. Skrzyp, dzięki wysokiej zawartości krzemionki, witamin i minerałów potrafi rozwiązać wiele problemów z włosami. Jego główne działanie to:

  • Wzmocnienie włosów,
  • Hamowanie wypadania,
  • Poprawa ogólnej kondycji, gęstości i wyglądu włosów,
  • Zapobieganie przetłuszczaniu się włosów,
  • Redukcja rozdwajających się końcówek,
  • Opóźnianie siwienia włosów.

Bardzo dobre efekty można osiągnąć, stosując płukanki ziołowe, które nie tylko wzmacniają włosy, ale nadają im również blasku i witalności.

Piękne i mocne paznokcie – skrzyp działa cuda

Piękne, zadbane paznokcie są ozdobą każdej kobiety. Niestety, stan paznokci często pozostawia wiele do życzenia. Paznokcie łatwo ulegają uszkodzeniom, są kruche, łamliwe, wolno rosną, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja dłoni. Również i w tym przypadku z pomocą przychodzi skrzyp polny. Właściwości jakie posiada powodują, że jest niezastąpiony w kuracjach mających na celu poprawę kondycji paznokci. Paznokcie warto odżywić od wewnątrz, stosując skrzyp na paznokcie w tabletkach oraz zewnętrznie. Rewelacyjne efekty przynosi moczenie rąk w naparze z tej rośliny. Kąpiel z dodatkiem skrzypu i olejku rycynowego potrafi zregenerować najbardziej zniszczone paznokcie, przyśpiesza ich wzrost i zapobiega łamaniu się. Zabieg powinien trwać ok. 20 minut, należy wykonywać go regularnie, najlepiej codziennie. Po 2-3 tygodniach paznokcie przestaną się łamać, będą mocne, gładkie i błyszczące.

Zdrowy skrzyp polny – właściwości zapewniające piękną skórę

Skrzyp ma również zbawienny wpływ na cerę. Zażywany doustnie, w formie kapsułek lub tabletek, doskonale nawilża cerę, poprawia je elastyczność i jędrność. Duża dawka krzemu powoduje, że preparaty ze skrzypem opóźniają procesy starzenia oraz zapobiegają powstawianiu zmarszczek. Krzem bierze udział w tworzeniu kolagenu i keratyny, dlatego wchodzi w skład odmładzających i upiększających kremów i balsamów. Bylina jest również pomocna w leczeniu zmian trądzikowych. Kremy lub napary normalizują działanie gruczołów łojowych i przyśpieszają proces gojenia zmian zapalnych.

Jak stosować skrzyp polny?

Skrzyp polny może być używany na różne sposoby. Najczęściej jest stosowany w formie tabletek i kapsułek oraz w postaci naparów. Popularne są również kąpiele z dodatkiem ziela, które zmniejszają dolegliwości reumatyczne oraz poprawiają stan skóry, dobrze regenerują i uelastyczniają naskórek. Okłady ze skrzypu polnego przyśpieszają gojenie ran i owrzodzeń, a także wzmacniają naczynka i zmniejszają skłonność do ich pękania. Skrzyp polny można używać samodzielnie, ale bardzo dobre efekty daje również w połączeniu z innymi ziołami, np. bratkiem, pokrzywą, arcydzięglem czy krwawnikiem. Jest często składnikiem kosmetyków, głównie szamponów, masek, odżywek do włosów oraz środków do pielęgnacji paznokci. Dobrym sposobem na dostarczenie do organizmu związków zawartych w skrzypie polnym, jest picie ziołowych naparów. Herbata ze skrzypu jest nie tylko smaczna, ale ma również szereg prozdrowotnych właściwości. Wystarczy zaparzyć łyżeczkę byliny w ¼ litra wody i tak przygotowany napar pić trzy razy dziennie. Wskazaniem do picia herbaty ze skrzypu są zaburzenia pracy nerek, stany zapalne gruczołu krokowego, podwyższone ciśnienie, a także krwawienia z przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Herbata jest skuteczna w oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz przyśpieszaniu metabolizmu. Szczególnie polecana jest w okresie jesienno-zimowym, ponieważ podnosi odporność, a także redukuje stres. Innym sposobem na wykorzystanie skrzypu jest przygotowanie nalewki. W tym celu należy zalać 10 g skrzypu spirytusem i zostawić na kilka tygodni. Nalewka świetnie rozgrzewa i wzmacnia organizm.

Przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego

Skrzyp polny jest bezpieczny i dobrze przebadany, ale musi być przyjmowany z rozwagą i zgodnie z zaleceniami. Dawkowanie skrzypu w tabletkach powinno zostać skonsultowane z lekarzem, ponieważ nadmiar ziół może wywołać niepożądane działania. Skrzyp nie jest wskazany dla osób cierpiących na zaburzenia pracy serca i nerek, chorujących na dnę moczanową oraz kłębuszkowe zapalenie nerek. Przeciwwskazaniem są częste bóle głowy, brak apetytu, bóle mięśni i stany depresyjne. Ostrożność powinny zachować również kobiety w ciąży oraz panie karmiące piersią. Długie przyjmowanie preparatów ze skrzypem polnym może doprowadzić do niedoborów witaminy B1, co w konsekwencji może wywołać nadmierną drażliwość, uczucie zmęczenia, a także zapalenie wielonerwowe oraz bradykardię. Aby temu zapobiec, należy regularnie badać poziom witaminy i robić przerwy w przyjmowanie tabletek ze skrzypem. Skrzyp w tabletkach może powodować interakcje z innymi lekami, dlatego przyjmowanie różnych preparatów ziołowych dobrze omówić z lekarzem lub farmaceutą.

Właściwości skrzypu polnego znane są od wieków, a jego sława przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Skrzyp polny pozwala poprawić zdrowie i urodę. Warto o tym pamiętać i zamiast środków pełnych konserwantów i sztucznych substancji spróbować naturalnych i skutecznych ziół.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *