Typy urody kobiecej – jak dobrać odpowiednie kolory odzieży, farby do włosów i makijażu ust?

typy urody

Typy urody kobiecej – jak dobrać odpowiednie kolory odzieży, farby do włosów i makijażu ust?

Jak to się dzieje, że czerwona szminka u jednej kobiety wygląda zachwycająco, a u innej pogłębia wszelkie niedoskonałości? Czy złoty blond będzie równie pięknie wyglądał u każdej z nas? Jak dobrać kolory ubrań, żeby pasowały nam do odcienia cery? Typ urody – w jaki sposób można go określić?

Jakim typem urody jesteś?

Teoretycznie urodę można podzielić na cztery typy: jesień, zimę, wiosnę i lato. Charakteryzują się barwą oczu, włosów oraz odcieniem cery. Każda kobieta jest indywidualnością, ale w przypadku większości jej typ można przynajmniej z grubsza przyporządkować do jednej z nich.

Typ urody wiosna

Wiosna należy do ciepłych typów urody. Cera jest raczej jasna, porcelanowa, blada, łatwo się opala, ale najczęściej jest to opalenizna wpadająca w brązy, a nie w czerwienie. W typie wiosennym cera ma podtony żółtawe i brzoskwiniowe, a więc ciepłe. Może łatwo się różowić.

Wiosną może być zarówno blondynka, jak i brunetka, jednak widoczne są podtony ciepłe – miodowe, rdzawe, orzechowe. Barwy oczu wpadają w błękit lub zieleń, złoty brąz, choć bywają od tego wyjątki. Można rozpoznać u niej obwódkę źrenicy od tęczówki.

Typ urody lato

Typ urody chłodny, delikatny, jasny. Cera, włosy i oczy współgrają ze sobą, brwi i rzęsy są raczej w odcieniach jasnych. Oczy najczęściej pani lato posiada w chłodnych odcieniach zieleni, błękitu i szarości. Nie są to barwy zdecydowane, a raczej „przygaszone”.

Odcień cery, choć chłodny, może mieć nieco mleczny i szarawy podton. Najpierw opalają się na czerwono, ale opalenizna szybko brązowieje. Włosy u kobiet z letnim typem urody są najczęściej blond.

Typ urody jesień

Charakteryzuje się szerokim spektrum odcieni cery: od jasnej, wręcz porcelanowej, po oliwkową. W przypadku jaśniejszych, opalają się one raczej na czerwono, skóra trudno brązowieje. Panie jesień często mają piegi.

Typ jesienny dość łatwo rozpoznać po włosach: niezależnie od ich barwy dojrzeć w nich można złote, czerwone lub kasztanowe refleksy. Oczy mają barwę ciepłą zieloną, brązową lub orzechową o różnym natężeniu.

Typ urody zima

Chociaż zima kojarzy się z chłodem, cera może przybrać barwę nawet oliwkową. Kobieta-zima nieraz przywołuje na myśl królewnę Śnieżkę – chłodna porcelanowa cera, czarne włosy i czerwone usta. We włosach można odnaleźć naturalne fioletowe podtony.

Oczy najczęściej mają intensywną barwę – zieloną, niebieską lub brązową. Tęczówka mocno się odznacza. Pani zima, jeśli jej cera jest jasna, ciężko się opala i z czasem ciężko jej przybrać barwę brązu.

12 typów urody

Podział na cztery pory roku, choć pomocny, może nie do końca odpowiadać na potrzebę znalezienia swojego typu urody. Przy dokładnym określeniu bierze się pod uwagę również temperaturę, jej walory i kontrastowość. W ten sposób otrzymuje się:

Zimę chłodną, ciemną i czystą.

Wiosnę jasną, czystą i ciepłą.

Lato jasne, chłodne i zgaszone.

Jesień ciemną, zgaszoną oraz ciepłą.

I tak:

Jasna wiosna to nasycenie jasnych, ciepłych odcieni: cery, włosów i oczu. We włosach da się zauważyć złote refleksy, oczy mogą być zielone, niebieskie lub jasno brązowe czy bursztynowe. Nie zauważa się kontrastów pomiędzy tymi elementami.

Czysta wiosna: tak jak w odradzającej się naturze, widzimy tu nasycenie barw. Bardzo podobna do zimy przez ciemne włosy i jasną karnację, ale tutaj różnicę stanowi ciepły podton cery. Oczy mogą być ciemne lub jasne.

Ciepła wiosna: na pierwszy plan wybijają się oczy o wyraźnym złotym lub rudawym tonie. Panie o typie ciepłej wiosny na pewno wyróżniają się z tłumu, ale nie na podstawie kontrastów: skóra jest wyraźnie ciepła, nawet beżowa, włosy jasne.

Jasne lato to typ często nazywany skandynawskim. Widzimy tu jasne włosy, oczy oraz skórę – niczym u nordyckiej bogini. Jest to uroda delikatna, pozbawiona kontrastów. Włosy są zawsze blond, choć nasycenie barwy może być różne: od bardzo jasnej platyny po ciemny blond.

Zgaszone lato: czy kiedykolwiek słyszałaś określenie mysi blond? To jest właśnie cecha charakterystyczna kobiet w typie zgaszonego lata. Zarówno oczy, cera jak i włosy mają nieco szarawy odcień, nie obserwuje się dużych kontrastów.

Chłodne lato to jak sama nazwa wskazuje przede wszystkim chłodne podtony. Skóra może mieć zabarwienie lekko różowego, chłodnego odcienia, oczy są zawsze w chłodnych barwach. Uroda raczej delikatna, włosy mają popielaty odcień, choć niekoniecznie blond.

Czysta zima to pani, która wyróżnia się z tłumu nasyceniem kontrastów. Bardzo ciemne włosy pozbawione ciepłych refleksów, bardzo jasna cera, tęczowka jest wyrazista, odznaczająca się od białka. Oprawa oczu, a więc rzęsy i brwi są ciemne, pięknie współgrają z włosami i kontrastują z cerą. Usta mogą, choć nie muszą, mieć ciemnoczerwony odcień.

Chłodna zima to pani o jasnej, nieraz lekko zabarwionej na różowo cerze. Nie ma ograniczeń względem odcienia oczu. Daje się odczuć dużo mniejszy kontrast w porównaniu z czystą zimą, to jest włosy, cera i oczy bardziej ze sobą współgrają. Włosy są ciemne, ale daje się zauważyć jasne podtony.

Ciemna zima to „typ południowy”, ale nadal chłodny. Bardzo ciemne włosy o lekkich rozświetlonych tonach, skóra nawet podchodząca pod oliwkową, oczy ciemne. Brwi i rzęsy, inaczej od czystej zimy, współgrają zarówno z włosami, jak i ze skórą.

Ciepła jesień to bardzo charakterystyczny typ urody. Przeważają ciepłe odcienie włosów, cery i oczu. Włosy najczęściej ciemne w odcieniach kasztana, brązu lub ciemnego blondu, oczy zielone bądź brązowe. Bardzo często pani ciepła jesień ma nasycony, ciepły kolor włosów. Wszystkie elementy urody pięknie ze sobą współgrają.

Zgaszona jesień wydaje się wprowadzać największą harmonię barw wśród wszystkich jesiennych typów. Barwy zdają się być przygaszone, ale przy tym pięknie ze sobą współgrają. Włosy od blond, przez rude do brązu w wyraźnie ciepłym odcieniu, kolor oczu lekko przygaszony.

Ciemna jesień to ciepłe odcienie i ciemne włosy oraz oprawa oczu. Kolor oczu to najczęściej brąz lub nawet czarne, podobnie jak włosy. Odcień cery jest wyraźnie ciepły, może wpadać w oliwkę.

Typy urody – kolory

Po co właściwie zawracać sobie głowę kwestią swojego typu urody? Każda kobieta jest inna i w innych zestawieniach kolorystycznych najpiękniej będzie się prezentować. Żle dobrana gama kolorystyczna może wyostrzać niedoskonałości urody lub po prostu ją przygaszać, co nie jest wskazane szczególnie przy delikatnych typach.

Znajomość swojego typu urody jest również przydatna przy wyborze odpowiednich kosmetyków do makijażu. Właściwie dobrane kolory sprawią, że makijaż nie będzie podkreślał pewnych cech twarzy, które pogłębione mogłyby stanowić jej niedoskonałość (cienie pod oczami czy przebarwienia).

Jakie więc kolory są odpowiednie dla poszczególnych typów urody?

Ciepła jesień będzie pięknie wyglądała w ciepłych odcieniach fioletu, brązu i zieleni. Nie poleca się zaś kolorów jaskrawych.

Ciemna jesień to typ lekko kontrastowy i będzie pięknie wyglądał w ciemnych, zdecydowanych barwach: fioletach, zieleniach, brązach. Odwrotny efekt osiągniemy przy bardzo jasnych, chłodnych pastelach.

Zgaszona jesień, jako delikatny typ, powinna unikać chłodnych błękitów i fioletów, zaś zdecydować się na lekko rozmyte beże, zielenie, może nawet delikatne granaty i fiolety w ciepłym odcieniu.

Jasna wiosna powinna zrezygnować z bardzo zdecydowanych, ciemnych barw, a podkreślić swoja urodę poprzez delikatne pastele.

Czysta wiosna to typ bardzo uniwersalny, a przy tym przypomina nieco odradzającą się naturę. Stąd może skorzystać z jej barw i ubrać swą urodę w zdecydowane, ciepłe barwy, które zwracają na siebie uwagę. Chłodne barwy lepiej pozostawić koleżankom o innych typach, bo niepotrzebnie czystą wiosnę przygaszą.

Ciepła wiosna podkreśli swoją urodę ciepłymi, zdecydowanymi zieleniami, czerwieniami i żółcią. Decydując się na chłodne odcienie błękitu w zdecydowanym nasyceniu sprawi, że jej uroda przyblednie.

Ciemna zima to osoba o ciemnej oprawie oczu, włosach, a nawet cerze, i takie tez kolory powinny znaleźć się w jej szafie. Zielenie, czerwienie i fiolety to zdecydowanie jej kolory, w odróżnieniu od jasnych, ciepłych pasteli.

Czysta zima może pozwolić sobie na zdecydowane, wyróżniające się z tłumu, chlodne barwy, które pięknie podkreślą jej naturalne kontrasty: róże, zielenie i fiolety. Zdecydowanie jasne, przygaszone pastele warto pozostawić jesiennym i wiosennym koleżankom.

Chłodna zima to chłodne barwy: nawet zielenie, póki są w chłodnych odcieniach, będą pięknie wyglądać. Chłodna zima zdecydowanie najlepiej wygląda w nasyconych, zdecydowanych kolorach. Ciepłe żółcie i zielenie nie powinny dominować w jej szafie.

Chłodne lato jest mało kontrastowe, lekko szarawe, a więc przygaszone odcienie zdecydowanych kolorów będą ładnie się z urodą takiej kobiety komponowały. Zrezygnujmy w tym przypadku z mocnych, ciepłych barw.

Zgaszone lato przypomina nieco czas gdy ta pora roku chyli się ku końcowi, więc będzie ładnie wyglądała w przygaszonych zieleniach i błękitach, czerwieniach. Niekorzystne dla tego typu urody będą bardzo zdecydowane kolory.

Jasne lato najlepiej zostanie podkreślone przez jasne pastele, podczas gdy ciemne, ciepłe barwy: brązy i zielenie za bardzo ją przytłoczą.

Zimny typ urody, ciepły typ urody – którym jesteś Ty?

Jeśli nie chcemy się zagłębiać dokładnie w to, którym z dwunastu typów jesteśmy, są proste sposoby, aby określić z grubsza, czy jesteśmy typem chłodnym, neutralnym czy ciepłym.

Wystarczy przypatrzeć się wewnętrznej stronie swojego przedramienia, tuż przy nadgarstku. Znajdziemy tam żyły i tętnice, które ulokowane są tuż pod skórą. Ich kolor zdradzi nam, którym typem prawdopodobnie jesteśmy.

  • Żyły niebieskie lub fioletowe to typ chłodny.
  • Zielone lub oliwkowe to typ ciepły.
  • Kolor niezdecydowany między niebieskim i zielonym to typ neutralny.

Do przeprowadzenia drugiego testu wystarczy lusterko i biała kartka bez wzorów. Stając przy lusterku przykładamy kartkę do twarzy i sprawdzamy, jaki odcień widzimy na twarzy:

  • Różowy i niebieskawy – typ chłodny
  • Brzoskwiniowy, żółty i pomarańczowy – typ ciepły.
  • Kombinacja różnych odcieni to typ neutralny.

Można również przeprowadzić próbę z szalikami lub apaszkami. Zakładając je na głowę i zakrywając włosy można ocenić, czy lepiej wyglądamy w chłodnym różu czy ciepłej brzoskwini, ciepłej bieli czy chłodnej bieli, błękicie czy ciepłej zieleni. Pomocna może również być biżuteria: czy lepiej wyglądamy w złocie, czy srebrze.

Może się zdarzyć, że w jednym teście wyjdzie nam typ chłodny, a w kolejnym – ciepły. Połączenie ich obu oznacza, że jesteśmy typem bardziej neutralnym.

Jak dobrać kolor włosów do typu urody?

Obecnie wiele kobiet decyduje się na zmianę swojego naturalnego koloru włosów, dzięki czemu mogą eksperymentować z wyglądem bez większego ryzyka. W najgorszym wypadku włosy odrosną lub można wybrać się do fryzjera na dekoloryzację.

Gdy już wiemy, którym z trzech typów urody jesteśmy, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniej farby do włosów. Jeśli farbujemy się w domu, musimy polegać na informacjach zawartych na opakowaniu. Co oznaczają numery przy kolorach farb i jak się nimi kierować?

Na każdej farbie znajdziemy liczbę składającą się z cyfry przed i po przecinku: X,X lub X,XX bądź sama cyfrę X.

Cyfra przed przecinkiem oznacza podstawowy kolor. Im wyższy – tym jaśniejszy.

1 – czarny

2 – bardzo ciemny brąz

3 – ciemny brąz

4 – brąz

5 – jasny brąz

6 – ciemny blond

7 – blond

8 – jasny blond

9 – bardzo jasny blond

10 – bardzo, bardzo jasny blond

Następnie przystępuje się do cyfr po przecinku. Jeżeli jest jedna, oznacza to, że farba ma jeden dominujący refleks. Jeśli dwie – mamy do czynienia z jednym dominującym refleksem oraz jednym dodatkowym. Jakie więc refleksy możemy w farbach znaleźć?

0 – refleks neutralny, kolor bazowy,

1 – popielaty (chłodny)

2 – opalizujący lub beżowy (chłodny)

3 – złocisty (ciepły)

4 – miedziany (ciepły)

5 – mahoniowy (ciepły)

6 – czerwony (chłodny)

7 – metaliczny (chłodny)

8 – kawowy, mokka

Jeżeli po przecinku najpierw znajduje się 0, a po nim inna cyfra, oznacza to, że kolor farby będzie nieco delikatniejszy.

Jak to rozpoznać w praktyce?

W farbie do włosów Phytocolor bez amoniaku kolor 6,3 do czynienia mamy z kolorem ciemny blond o refleksie złocistym. I faktycznie, odcień farby został określony przez producenta jako ciemny złocisty blond. W przypadku tej farby Phytocolor, producent podaje jedynie kolor bazowy: bardzo jasny blond, bez dodatkowych refleksów.

W popularnych farbach na rynku znaleźć można takie kombinacje jak: 9.12 – bardzo jasny, popielaty opalizujący blond, 3,1 – ciemny brąz o popielatym, a więc chłodnym refleksie czy 3,8 – słodki brąz. Jak widać, producenci mogą nazywać swoje farby, jak tylko im się podoba (stąd określenia typu „słodki”, „mleczna” czy „głęboki”), ale to numery powiedzą nam, jakiego koloru możemy się spodziewać, jeśli użyjemy farby zgodnie z instrukcją.

Jak dobrać kolor szminki do typu urody?

Szminka, pomadka czy balsam koloryzujący do ust mogą nadać piękne wykończenie całemu makijażowi, jak również całkowicie go zepsuć. Sekret tkwi w odpowiednim dobraniu odcienia kosmetyku do makijażu ust. Jak się do tego zabrać?

Warto w tym przypadku kierować się zarówno swoim typem urody, ale i innymi aspektami. Do chłodnego typu pasować będą chłodne odcienie, do ciepłego – rzecz jasna ciepłe, np. koralowy. Neutralne pięknie wyglądać będą we wszystkich, ale przy typach mieszanych kierujemy się przede wszystkim odcieniem i tonem skóry twarzy.

Istotne jest również zabarwienie zębów. Jeśli są one zażółcone, naturalnie lub jako wynik pielęgnacji, ciepłe odcienie pomadek tylko to podkreślą. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na chłodne tony szminek. Niebieskie i fioletowe barwniki w nich zawarte będą optycznie je wybielać. Unikać należy również chłodnych, czerwonych szminek i błyszczyków z drobinkami lub pigmentami w kolorze złocistym.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *