Popularne sposoby na odchudzanie. Które z nich warto stosować, a których lepiej unikać?

sposoby na odchudzanie

Popularne sposoby na odchudzanie. Które z nich warto stosować, a których lepiej unikać?

Od lat ideałem kobiecego ciała jest szczupła, czasami wręcz chuda sylwetka. Odchudzanie stało się obsesją, każda z nas chce wyglądać jak modelki z pierwszych stron gazet oraz nosić ubrania w rozmiarze XS. Mimo że chude nie zawsze jest piękne, kobiety wierzą, że idealna sylwetka zapewni im powodzenie, lepszą pracę czy zdobycie mężczyzny. Dążenie do perfekcyjnej wagi pojawia się zwłaszcza wiosną i latem, kiedy nosimy ubrania odkrywające ciało. Każdy dodatkowy kilogram czy zbędna fałdka budzi przerażenie. Robimy wszystko, aby się ich pozbyć. Jest wiele sposobów, które pomagają zrzucić nadprogramowe kilogramy. Niektóre z nich są bezpieczne, jednak inne mogą wywołać poważne problemy ze zdrowiem. Warto je poznać i zdecydować, które warto zastosować, aby osiągnąć upragniony cel. W żadnym wypadku nie można zapomnieć o rozsądku, bo szczupła sylwetka nie może być wynikiem utraty zdrowia.

Czy wszystkie metody na odchudzanie są warte uwagi?

Odchudzanie to bardzo popularny i modny temat, dlatego co chwilę pojawiają się nowe metody, które obiecują szybką utratę wagi. Część z nich nie jest sprawdzona i zalecana przez lekarzy i dietetyków, inne są wręcz odradzane, ponieważ w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Długotrwałe głodówki, wprowadzanie do organizmu pasożytów, żywienie się wyłącznie kilkoma produktami to sposoby, których należy unikać. Wiele osób o tym zapomina i zatraca się w dążeniu do szczupłej sylwetki. Szuka metod, które pozwolą na błyskawiczną i dużą utratę wagi. Często ma to bardzo przykre konsekwencje. Są również metody na odchudzanie, które nie mają negatywnego wpływu na organizm. Powodują, że przyspiesza metabolizm, a organizm szybciej traci zbędny tłuszcz. Zdaniem niektórych działają zbyt wolno, jednak trzeba pamiętać, że zdrowe odchudzanie to utrata ok. 1 kg na tydzień. Aby cieszyć się zgrabną sylwetką i dobrym zdrowiem najlepiej stosować lekkostrawną dietę i sporo się ruszać, czasami można też sięgnąć po produkty wspomagające odchudzanie.

Sposoby na odchudzanie, których lepiej unikać

Niektórzy ludzie zrobią niemal wszystko, aby uzyskać szczupłą sylwetkę. Nie warto jednak poświęcać swojego zdrowia, a nawet życia w podążaniu za chudym ideałem. Jakich metod lepiej się wystrzegać?

  • Dieta tasiemcowa

Tasiemiec to groźny pasożyt, który bytuje w ludzkich jelitach i żywi się tym, co jemy. Zarażenie tasiemczycą następuje najczęściej na skutek brudnych rąk lub jedzenia surowego mięsa. Leczenie choroby jest długie, czasami niezbędna bywa też interwencja chirurga. Zdarza się jednak, że osoby chcące schudnąć, dobrowolnie połykają larwy tasiemca po to, aby pasożyt żywił się zawartością jelit i powodował spadek wagi. W internecie dostępne są preparaty zawierające głowę tasiemca, sprzedawane razem z instrukcją oraz tabletką na jego zabicie. Jest to metoda przerażająca i bardzo niebezpieczna. Tasiemiec pochłania bowiem wiele niezbędnych składników odżywczych oraz pozbawia organizm witamin i minerałów, co szybko odbija się na zdrowiu. Pojawiają się: bóle głowy, osłabnie, bóle jelit, złe samopoczucie. Możliwe również, że tasiemiec będzie się przemieszczał. Zdarza się, że zadamawia się w mózgu, co może mieć śmiertelne konsekwencje. Co więcej, jego rozmiar może osiągnąć długość nawet do 9 metrów. Nigdy nie wiadomo, jak organizm zareaguje na obecność pasożyta, dlatego dieta tasiemcowa powinna być całkowicie zakazana.

  • Cudowne środki odchudzające

Byłoby idealnie, gdy istniały na rynku tabletki, po których waga spada bez żadnych konsekwencji dla zdrowia. Jednak to tylko marzenie, bo nie ma środków, które działają jak magiczna różdżka i spełniają marzenia o pięknym ciele. Dostępne w sklepach i aptekach suplementy mają różne działanie, ale najczęściej:

  • zmniejszają apetyt,
  • zapewniają uczucie sytości,
  • przyspieszają metabolizm,
  • spowalniają produkcję tłuszczu w organizmie,
  • ograniczają wchłanianie tłuszczu z pożywienia.

Niektóre z preparatów są bezpieczne i nieszkodliwe, ale inne, o niepotwierdzonym składzie, mogą poczynić poważne szkody. Wiele spośród ogólnie dostępnych specyfików może wywołać przyspieszenie tętna, podwyższyć ciśnienie krwi, być przyczyną biegunki, bezsenności czy bóli brzucha. Zdarzają się „cudowne” środki na odchudzanie, które uszkadzają nerki, wątrobę, powodują krwawienie z odbytu. Czy warto tak ryzykować dla szczupłej sylwetki?

  • Głodówka lub bardzo niskokaloryczna dieta

Często myślimy, że aby schudnąć wystarczy ograniczyć ilość spożywanych pokarmów. To oczywiście prawda, ale czasami ograniczanie ilości jedzenia staje się zbyt radykalne i prowadzi do wycieńczenia organizmu. Wiele osób stopniowo rezygnuje z tłustych dań, eliminuje potrawy smażone, mączne, pieczywo, nabiał, aż w końcu żywi się wodą, listkiem sałaty i suchą bułką. Często ilość zjadanych dziennie kalorii wynosi mniej niż 1000, co jest bardzo groźne. Zdarza się, że dieta zamienia się w chorobę jaką jest np. anoreksja. A to bardzo niebezpieczne, wymagające długiego i kompleksowego leczenia zaburzenie. Zdarza się, że leczenie nie przynosi efektów, a podążanie za ideałem kończy się śmiercią.

  • Prowokowanie wymiotów

Wymuszanie wymiotów to metoda stosowana najczęściej przez młode osoby, które nie chcą rezygnować z jedzenia, a jednocześnie chcą szybko stracić na wadze. To bardzo ryzykowne, bo metoda może przekształcić się w bulimię, a wyjście z niej jest bardzo długie i trudne. Częste wymioty mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Szybko pojawiają się problemy z uzębieniem, ponieważ kwasy żołądkowe niszczą szkliwo. Dochodzi do podrażnienia gardła, przełyku, robią się ranki w jamie ustnej, występuje krwawienie. Wskutek regularnych wymiotów dochodzi do perforacji żołądka, jego rozciągnięcia, zaparć na skutek odwodnienia. W najgorszy wypadku może dojść do powstania nowotworu krtani lub przełyku. To nie wszystkie skutki tej przerażającej metody. Dochodzi do zaburzeń hormonalnych, osłabienia organizmu, który pozbawiony jest ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Pojawiają się zmiany w psychice, spadek nastroju, depresja. Warto o tym pamiętać i nie zaczynać stosowania tej metody. Z każdym kolejnym dniem będzie trudniej przestać, a konsekwencje mogą być tragiczne.

  • Dieta frutariańska

To dieta, która polega na jedzenie samych owoców, czasami dopuszczalne są orzechy i nasiona. Dieta owocowa, jak wszystkie diety jednoskładnikowe, jest szkodliwa, ponieważ nie dostarcza składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta nie zawiera wystarczającej ilości potrzebnych kwasów tłuszczowych, białka, wapnia, żelaza czy witamin, przez co może prowadzić do osłabienia, anemii i osteoporozy. Zawarte w owocach kwasy niszczą szkliwo zębów, z kolei brak witamin osłabia stan włosów i paznokci. Owoce są bardzo ważne i potrzebne, ale nie mogą być jedynym składnikiem diety.

Zdrowe metody na odchudzanie

Proces odchudzania należy przeprowadzać stopniowo. Dobrze zbilansowana dieta, powinna stać się podstawą nowego stylu życia, bo nic nie da stosowanie zdrowego odżywania przez miesiąc, a potem powrót do złych nawyków. Czasami można wspomóc proces odchudzania preparatami, które delikatnie przyspieszą spadek wagi. Są to rożnego rodzaju zioła i przyprawy, które podkręcają metabolizm, a przy tym mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Powinny być stosowane z umiarem, jedynie jako wspomaganie, a nie główne metody na odchudzanie.

  • Młody jęczmień

Zielony jęczmień to popularny środek, który ma bardzo dobry wpływ na organizm, jego działanie jest wszechstronne. Dzięki dużej zawartości błonnika młody jęczmień doskonale, a przy tym zdrowo, wspomaga odchudzanie. Przyspiesza metabolizm tłuszczu, obniża poziom cholesterolu we krwi, wpływa również korzystnie na stan skóry. Zawiera wiele witamin i minerałów, m.in. witaminę C, witaminy z grupy B, a także żelazo, wapń, magnez, cynk oraz egzogenne aminokwasy. Zielony jęczmień ma potwierdzone działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe, jest pomocny w leczeniu chorób serca i cukrzycy. Może być stosowany w formie proszku lub w tabletkach. Jest polecany jako zdrowe wspomaganie odchudzania.

  • Ocet jabłkowy

Picie octu jabłkowego to kolejny, zdrowy sposób na odchudzanie. Ocet reguluje poziom cukru we krwi, przyspiesza spalanie tłuszczu oraz zwiększa tempo przemiany materii. Ma właściwości lecznicze, zawiera cenne minerały, witaminy, pektyny i kwasy. Picie octu jabłkowego polecane jest zwłaszcza na początku odchudzania, ponieważ preparat pomaga oczyścić organizm i pozbyć się złogów. Ma właściwości odwadniające, dlatego w czasie jego stosowania nie można zapomnieć o uzupełnianiu płynów. Ocet jest dobry na odchudzanie, ale musi być stosowany z umiarem, bo może podrażnić śluzówkę i przyczynić się do powstania wrzodów. Ocet jabłkowy ma przeciwwskazania, nie może być stosowany przez osoby mające problemy z układem pokarmowym, a szczególnie z żołądkiem i wątrobą. Nie jest polecany kobietom w ciąży, zwiększa ryzyko wystąpienia zgagi.

  • Zielona kawa

Zielona kawa to nic innego jak zwykła kawa, która nie została poddana procesowi palenia. Ma dobre właściwości odchudzające, które zawdzięcza obecności kofeiny oraz kwasu chlorogenowego, redukuje łaknienie oraz przyspiesza spalanie tłuszczu. Działa łagodnie, dlatego trzeba pamiętać, że stosowanie zielonej kawy nie spowoduje szybkiej utraty wagi. Trzeba je połączyć z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną, a wtedy efekty będą zauważalne. Jedno jest pewne, picie zielonej kawy na pewno nie zaszkodzi, bo jest to produkt w 100% naturalny i może pomóc utrzymać prawidłową wagę.

  • Imbir na odchudzanie,

Imbir od dawna znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Idealnie rozgrzewa, oczyszcza organizm oraz przyspiesza metabolizm, dzięki czemu pomaga spalić zbędną tkankę tłuszczową. Aby wspomóc trudny proces odchudzania, można stosować świeży korzeń imbiru lub wybrać imbir w postaci przyprawy. Picie wody z imbirem, najlepiej ciepłej, hamuje apetyt, a także reguluje poziom cukru we krwi. Dodatkowo imbir zawiera wiele witamin i minerałów, m.in. witaminy C, E, B, niacynę, magnez, potas, wapń, żelazo.

  • Kurkuma na odchudzanie

Kurkuma, czyli szafran indyjski, to znana przyprawa sprzyjająca utracie wagi. Zawiera substancję bioaktywną, która przyczynia się do eliminacji zbędnych kilogramów, a przy tym jest całkowicie bezpieczna i naturalna. Wspomaga wątrobę, reguluje poziom wydzielanej żółci oraz bierze czynny udział w procesach trawiennych. Przyspiesza również spalanie tłuszczu oraz zmniejsza ryzyko odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej.  Napój z kurkumy poprawia samopoczucie oraz ma dobre działanie energetyzujące. Aby właściwości odchudzające kurkumy przyniosły widoczne efekty, trzeba połączyć jej stosowanie ze zdrowym trybem życia

  • Cynamon na odchudzanie

Cynamon to kolejna przyprawa, która może pomóc uzyskać wymarzoną sylwetkę. Usprawnia procesy trawienia, przyczynia się do rozkładu węglowodanów. Zawiera błonnik, który sprzyja zachowaniu dobrej wagi. Ma także moc regulowania poziomu cukru we krwi oraz obniżania poziomu złego cholesterolu. Cynamon doskonale rozgrzewa, poprawia witalność, jest świetny na pamięć i koncentrację. Na odchudzanie bardzo dobrze wpływa napój z mieszkanką miodu i cynamonu.

  • Czystek na odchudzanie

W ostatnich latach czystek stał się bardzo popularny, zyskując miano cudownego zioła o przydatnych właściwościach. Doskonale poprawia odporność, dodaje energii, a także chroni naczynia krwionośne. Zapobiega rozwojowi wielu chorób, a także poprawia wygląd skóry. Czystek ma delikatny wpływ na odchudzanie, przyspiesza przemianę materii, likwiduje obrzęki, pozwala pozbyć się z organizmu toksyn i szkodliwych substancji. Należy jednak pamiętać, że w odchudzaniu najlepiej sprawdza się w połączeniu z innymi metodami.

  •  Soda oczyszczona na odchudzanie

Picie sody oczyszczonej to metoda kontrowersyjna – może być skuteczna i bezpieczna, ale pod pewnymi warunkami. Sody nie należy pić na pełny żołądek, ponieważ może doprowadzić do jego uszkodzenia, jest także wiele przeciwwskazań, które wykluczają sodę z diety odchudzającej. Nie może być spożywana przez osoby z nadwrażliwością na sód, z chorobami przewlekłymi oraz w przypadku przyjmowania niektórych leków. Sody nie można pić dłużej niż przez dwa tygodnie, ponieważ mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne. Soda przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej, a także niweluje objawy odstawienia słodyczy. Zmniejsza ryzyko wyczerpania, dodaje energii i poprawia samopoczucie. Ma dobry wpływ na skórę, ujędrnia ją oraz zmniejsza cellulit.  Aby efekty były widoczne, wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody w szklance wody i tak przygotowaną miksturę regularnie spożywać.

Koktajle na odchudzanie

Koktajle odchudzające to świetny sposób na zdrowe odchudzanie. Są świetnym uzupełnieniem diety, zamiennikiem posiłków, dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Co więcej, są sycące i na długo zaspakajają głód. Można kupić gotowe koktajle odchudzające, do których dodaje się tylko wodę lub mleko bądź też przygotować je samodzielnie. Warto wybrać składniki bogate w błonnik oraz witaminy. Taki skład świetnie poprawia metabolizm, a to oznacza szybsze chudnięcie. Koktajle na odchudzenie najlepiej robić na bazie wody i mleka roślinnego, migdałowego lub kokosowego. Komponując koktajl odchudzający dobrze wzbogacić go o warzywa, m.in. szpinak, jarmuż, startą marchewkę, seler naciowy oraz dodać owoce: banany, brzoskwinie czy nektarynki. Koktajlem można zastąpić jeden cały posiłek, co gwarantuje dużą dawkę składników mineralnych, witamin i przeciwutleniaczy.

Jak widać, sposobów na odchudzanie jest bardzo wiele, ale nie wszystkie są warte uwagi. Należy pamiętać, że nie da się z dnia na dzień zmienić swojej sylwetki, to wymaga czasu, zdrowej diety i aktywności. Warto zmienić nawyki żywieniowe, wprowadzić do menu zdrowe substancje wspomagające odchudzanie, a także ograniczyć słodycze i niezdrowe fast foody.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *