Koenzym Q10 – jaki wybrać, aby uzyskać upragnione efekty?

koenzym q10 unichinon

Aby organizm mógł się prawidłowo rozwijać, potrzebuje szeregu składników odpowiadających za jego funkcjonowanie. Jednym z nich jest koenzym Q10, który pomaga zachować zdrowie i urodę. Został odkryty stosunkowo niedawno – bo w 1959 roku, jednak dzięki swoim właściwościom szybko stał się bardzo popularny. Od 1961 roku wykorzystywany jest w medycynie i przemyśle kosmetycznym. Do czego służy koenzym Q10? Jaki wybrać, żeby uzyskać upragnione efekty?

Co to jest koenzym Q10?

Osoby, które interesują się kosmetologią, na pewno słyszały o tym niezwykłym produkcie. Jest składnikiem wielu preparatów, które pomagają zachować młodość i opóźniają efekty starzenia. Ma również inne, mniej znane właściwości, które powodują, że organizm jest silniejszy i szybciej pokonuje choroby. Koenzym Q10 zwany również witaminą Q10 to związek chemiczny, a jego nazwa odnosi się do grup substancji, które go tworzą. Wytwarzany jest naturalnie w organizmie i znajduje się w mitochondriach. Jest naturalnym przeciwutleniaczem niezbędnym do prawidłowego działania organizmu. W największych ilościach można go znaleźć w komórkach mięśnia sercowego, jest obecny także w wątrobie, nerkach, trzustce, śledzionie, mięśniach szkieletowych i płucach. Występuje w dwóch postaciach – jako ubichinol i ubichinon. Ubichinol to postać utleniona, bioaktywna, od razu gotowa do działania. Jest 3 razy lepiej absorbowany przez organizm niż ubichinon będący postacią zredukowaną.

Gdzie można znaleźć koenzym Q10?

Koenzym Q10 występuję naturalnie w organizmie, ale są sytuacje, kiedy jego ilość zaczyna znacząco spadać. Poziom substancji obniża się po 25-35 roku życia, a także wskutek oddziaływania niekorzystnych czynników. Na niedobór koenzymu Q10 ma wpływ życie w zanieczyszczonym środowisku, zbyt redukcyjna dieta, długotrwałe zmęczenie, przyjmowanie niektórych leków, a także palenie papierosów. Poziom substancji jest niższy u osób pracujących fizycznie i uprawiających intensywne ćwiczenia. Aby zadbać o prawidłowe stężenie koenzymu Q10, należy wzbogacić dietę o produkty bogate w ten składnik. Są to m.in.:

  • szpinak,
  • łosoś, śledź i inne ryby,
  • brokuły,
  • podroby,
  • tofu,
  • wołowina,
  • wieprzowina,
  • jogurt naturalny,
  • śliwki,
  • orzechy włoskie i laskowe,
  • oleje,
  • produkty pełnoziarniste,

Wymienione produkty należy jeść świeże i w jak najmniej przetworzonej postaci, ponieważ koenzym Q10 ginie pod wpływem obróbki cieplnej, nie lubi również długiego przechowywania. Aby ułatwić wchłanianie substancji, produkty bogate w koenzym Q10 należy spożywać z dodatkiem tłuszczu. W przypadku znacznych niedoborów sama dieta może nie wystarczyć. Aby zapewnić optymalny poziom substancji, należy wówczas wspomóc się dostępnymi w aptekach suplementami.

Jakie działanie ma koenzym Q10?

Koenzym Q10 ma bardzo szerokie zastosowanie. Badania dowodzą, że bierze udział w przebiegu ponad 95% procesów zachodzących w organizmie. Jest wykorzystywany do leczenia groźnych chorób – głównie nowotworów i nieustanie prowadzone są obserwacje nad jego kolejnymi właściwościami. Głównie obszary działania koenzymu Q10 to:

  • wytwarzanie energii w komórkach,
  • dotlenianie komórek i ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,
  • minimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych, m.in. czerniaka,
  • wspomaganie uzupełniającego leczenia nowotworów,
  • obniżanie ryzyka nawrotu choroby nowotworowej,
  • wspomaganie pracy serca,
  • ochrona przed udarem i chorobą wieńcową,
  • wspomaganie leczenie niewydolności krążenia,
  • minimalizowanie ryzyka wystąpienia miażdżycy,
  • obniżanie poziomu złego cholesterolu,
  • łagodzenie przebiegu cukrzycy typu II,
  • zapewnianie lepszego funkcjonowania osobom cierpiących na chorobę Parkinsona i Alzheimera,
  • wspomaganie leczenie chorób dziąseł, w tym paradontozy,
  • ochrona tętnic przed tworzeniem się złogów,
  • zapobieganie bezsenności,
  • regeneracja zredukowanej witaminy E,
  • przyśpieszanie gojenia się ran i stanów zapalnych skóry,
  • skracanie częstotliwości i długości napadów migrenowych,
  • stymulowanie ruchliwości plemników, a tym samym zwiększanie płodności,
  • ułatwianie utrzymania ciąży i zmniejszanie ryzyka powikłań porodowych,
  • poprawianie metabolizmu, redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej i wspomaganie odchudzania,
  • wspomaganie leczenia bielactwa i łuszczycy.

Koenzym Q10 jest niezastąpiony dla osób aktywnych fizycznie. Doskonale wpływa na redukcję stanu zapalnego, który występuje po intensywnym wysiłku. Przyśpiesza regenerację organizmu, likwiduje zakwasy, a także podnosi efektywność treningów. Doskonale poprawia wydolność organizmu oraz wpływa na funkcjonowanie mięśni, dzięki czemu trening może być dłuższy i wydajniejszy.

Eliksir młodości – koenzym q10 jako antidotum na zmarszczki

Mówiąc o koenzymie Q10, nie można pominąć jego znaczenia w pielęgnacji skóry. Jest bardzo silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki, dlatego ma niebagatelne znaczenie w opóźnianiu procesów starzenia. Kremy z jego zawartością skutecznie odmładzają skórę, nadają jej blasku oraz witalności. Składnik pomaga zredukować zmarszczki mimiczne, kurze łapki, likwiduje worki i poprawia stan skóry pod oczami. Doskonale uelastycznia skórę oraz poprawia jej nawilżenie. Jest również skuteczny w regeneracji skóry osłabionej działaniem promieniowania słonecznego, ponieważ szybko naprawia uszkodzone komórki. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem zimna i wiatru. Bardzo ważny jest fakt, że Q10 koenzym wspomaga przyswajanie innych składników, dlatego efekty stosowania kremów pojawiają się szybciej i są łatwo zauważalne. Trzeba jednak pamiętać, że aby kosmetyk zadziałał, musi mieć odpowiednią ilość koenzymu Q10. Należy na to zwracać uwagę, ponieważ często zdarza się, że jego zawartość jest niewielka i występuje na końcu składu, przez co efekty kuracji stają się znikome.  Koenzym Q10 pojawia się najczęściej w kremach i maseczkach do twarzy, ale można go spotkać również w peelingach i kosmetykach do demakijażu. Bywa składnikiem preparatów do depilacji dzięki temu, że zmiękcza naskórek, ułatwia usuwanie owłosienia, a dodatkowo dobrze nawilża skórę, zapobiega jej przesuszaniu oraz łagodzi podrażnienia. Używa się go także w środkach do włosów – zapobiega ich siwieniu oraz pomaga odzyskać naturalny kolor. Skutecznie poprawia kondycję włosów, dobrze je nawilża, wzmacnia i redukuje łamliwość.

Objawy niedoboru koenzymu Q10

Osoby w starszym wieku, a także wszyscy, którzy nie stosują dobrze zbilansowanej diety, często zauważają u siebie objawy świadczące o niskim poziomie koenzymu Q10. Za niepokojące symptomy, wymagające dodatkowego wsparcia lub konsultacji z lekarzem można uznać:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • wysoką podatność na infekcje powodowaną złą pracą układu immunologicznego,
  • mniejszą wydolność serca,
  • zaburzenia pracy serca,
  • brak apetytu,
  • pogorszenie samopoczucia.

Aby uzupełnić poziom Q10 koenzymu, należy zmienić dietę oraz/lub zastosować suplementy (np. Koenzym Q10 Zein Pharma lub Q10 Bio Qinon). Dawkowanie uzależnia się od kilku czynników, m.in.: wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej i występujących chorób. Dawka profilaktyczna nie powinna przekraczać 100 mg na dobę, ale osoby o znacznych niedoborach mogą przyjmować dużo większe ilości, nawet do 1000-2000 mg na dobę. Pierwsze efekty przyjmowania koenzymu Q10 powinny pojawić się po około dwóch tygodniach regularnego stosowania.

Jaki koenzym Q10 jest najlepszy?

Osoby decydujące się na suplementację, często zastanawiają się, jaki koenzym Q10 wybrać? Oferta aptek jest ogromna, dlatego warto wiedzieć na co zwracać uwagę, aby produkt był skuteczny i dobrze przyswajalany. Do wyboru są preparaty w formie tabletek, żelowych kapsułek, fluidów, a także w postaci zastrzyków. Można kupić koenzym Q10 w dwóch postaciach, tj.: ubichinol lub ubichinon. Lepiej przyswajalny jest ubichinol będący silnym przeciwutleniaczem. Ubichinon nie ma takich właściwości. Co więcej, aby został wchłonięty przez organizm, musi zostać przetworzony na postać bioaktywną. Oprócz formy utlenienia, ważny jest również rodzaj oleju nośnikowego oraz inne, dodatkowe składniki zawarte w suplementach. Warto wybierać preparaty, w których koenzym Q10 występuje razem z kwasami tłuszczowymi, w których jest rozpuszczalny. Pomocne są również inne substancje, np.: kwas alfa-liponowy, kwas kaprynowy i kaprylowy, d-limonen, tauryna, kreatyna, które poprawiają jego skuteczność. Koenzym Q10 może być łączony także z wyciągiem z pestek winogron, który zwiększa dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Osoby, którym zależy na większej skuteczności preparatów, powinny zdecydować się na ubichinol. Jego wadą jest jednak wysoka cena. W celach profilaktycznych można z powodzeniem stosować ubichinon.

Przeciwwskazania do stosowania koenzymu Q10

Koenzym Q10, mimo dość krótkiej historii, został dobrze przebadany. Stosowany w odpowiednich dawkach jest bezpieczny i nie powoduje groźnych skutków ubocznych. Koenzym q10 przeciwwskazania ma bardzo małe. Zdarza się, że suplementacja może wywołać bóle brzucha, bezsenność, wysypkę, nudności, zawroty głowy lub nadwrażliwość na światło. Koenzym Q10 nie jest jednak polecany wszystkim. Nie powinny go przyjmować osoby z obniżonym ciśnieniem, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osobom chorym i przyjmującym leki, np.: obniżające cholesterol, zwiększające krzepliwość krwi czy redukujące poziom glukozy przed rozpoczęciem kuracji zaleca się konsultację z lekarzem.

Koenzym Q10 poleca się każdemu, komu zależy na dobrym zdrowiu i młodym wyglądzie. Pełni bardzo ważne funkcje zarówno w profilaktyce, jak i wspomaganiu leczenia wielu groźnych chorób, w tym nowotworów. Jest również niezastąpiony w walce o piękną i zdrową skórę. O wysoki poziom substancji powinny szczególnie zadbać osoby po 30 roku życia, mające problemy z układem sercowym, obciążone ryzykiem chorób nowotworowych, a także osoby uzależnione do alkoholu i papierosów. Jest wskazany dla ludzi, którzy skarżą się na problemy ze stawami, a także mają osłabioną odporność i często zapadają na różnego typu infekcje. Można go zażywać w okresie jesienno-zimowym, kiedy występuje zwiększona zachorowalność na choroby wirusowe. Koenzym Q10 jest polecany dla sportowców, ponieważ wzmacnia ciało, a także pomaga osiągać dobre wyniki. Warto wiedzieć, jaki koenzym q10 wybrać i w razie rozpoznania objawów niedoboru, zacząć go stosować.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *