Rodzaje peelingów do twarzy – jaki pomoże Twojej skórze?
Regularne złuszczanie zrogowaciałych warstw skóry przy zastosowaniu peelingów mechanicznych i chemicznych przyspiesza proces jej odnowy. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, a dzięki temu odmładza i poprawia aktualny stan skóry. Odsłonięty świeży naskórek jest bardziej jędrny oraz lepiej nawilżony. Odpowiednio dobrane rodzaje peelingów do twarzy pomagają ponadto wyrównać koloryt skóry, a także zmniejszyć widoczność przebarwień i blizn. Które z nich wybrać?
Różne rodzaje peelingów – jakie przynoszą korzyści?
Regularne złuszczanie się naskórka to proces, który naturalnie zachodzi w skórze i pozwala jej zachować zdrowie oraz atrakcyjny wygląd. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą go zakłócić i szkodliwie wpłynąć na stan cery. Różne rodzaje peelingów dopasowane do potrzeb skóry neutralizują negatywny wpływ promieniowania słonecznego, procesów związanych ze starzeniem się organizmu, a także wspierają odnowę komórkową mimo zachodzących w organizmie zaburzeń hormonalnych czy niedoborów witaminowych.
Korzyści ze stosowania peelingu:
- złuszcza martwy naskórek
- oczyszcza i odblokowuje pory skóry
- odmładza i zmniejsza widoczność zmarszczek
- umożliwia lepsze wchłanianie składników aktywnych zawartych w kosmetykach
- wspomaga walkę z trądzikiem
- uelastycznia skórę i przeciwdziała jej wiotczeniu
- redukuje przebarwienia.
Stosowanie peelingów zalecane jest w zasadzie przez cały rok. Przed sezonem letnim złuszczanie naskórka pomaga przygotować skórę do opalania, aby uzyskać jej równomierny koloryt. Wbrew często powtarzającym się obawom peeling po opalaniu nie usuwa opalenizny, ale wręcz przeciwnie, odsłania świeżą skórę ukrytą pod obumarłymi komórkami naskórka i podkreśla jej kolor. Nie wszystkie rodzaje peelingów są jednak wskazane. Wpływ peelingów z kwasami, które przenikają w głębsze warstwy skóry zwiększa jej wrażliwość na światło słoneczne. Z tego powodu ich stosowanie zaleca się w okresie jesiennym lub na początku wiosny.
Peelingi mechaniczne
Skóra ludzka ma zdolność samoodnowy, różne rodzaje peelingów do twarzy wspierają ten proces – każdy na swój sposób. Peelingi mechaniczne (fizyczne) do procesu złuszczania wykorzystują siłę tarcia, która powoduje, że martwe komórki odrywają się od skóry i mogą zostać usunięte. Do ich przeprowadzenia można wykorzystać urządzenia o szorstkiej powierzchni, jak np. szczotka do ciała, ale także substancje bogate w drobinki o mniejszych i większych cząsteczkach (peelingi gruboziarniste i drobnoziarniste). Łupiny orzechów czy pestki owoców znajdujące się w produktach kosmetycznych ścierają martwy naskórek odsłaniając zdrowe partie skóry. Popularnymi składnikami domowych peelingów są np. kawa, cukier lub sól morska.
W gabinetach kosmetycznych peelingi mechaniczne przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. Takim zabiegiem jest np. mikrodermabrazja diamentowa wykonywana przy użyciu głowicy pokrytej kryształkami diamentów – naturalnych lub syntetycznych, która sprawdzi się dla cery skłonnej do podrażnień. Bardziej intensywne działanie złuszczające wykazuje z kolei mikrodermabrazja korundowa, która doskonale oczyszcza skórę i ujścia gruczołów łojotokowych. Do pielęgnacji cery dojrzałej najczęściej wykorzystywana jest z kolei mikrodermabrazja tlenowa, która pozwala uzyskać efekt odmłodzenia skóry. W trakcie zabiegu złuszczanie odbywa się dzięki działaniu cząsteczek tlenu oraz soli fizjologicznej. Przeciwwskazaniem do wykonania mikrodermabrazji może być trądzik różowaty lub egzema.
Peeling enzymatyczny do twarzy
Peelingi mechaniczne są skuteczne, jednak w przypadku cery skłonnej do podrażnień warto sięgnąć po delikatniejsze rozwiązania. W takich sytuacjach sprawdzi się peeling enzymatyczny do twarzy. Wchodzące w jego skład enzymy rozkładają białka i pomagają obumarłym fragmentom naskórka szybciej oderwać się od skóry. Tego rodzaju peelingi najczęściej bazują na substancjach pochodzenia naturalnego, których działanie przyspiesza naturalne złuszczanie naskórka (ananas, papaja, dynia, owoce cytrusowe). Choć generują niskie ryzyko skutków ubocznych mogą powodować reakcje alergiczne, dlatego przed zastosowaniem warto wypróbować produkt na niewielkim fragmencie skóry. Utrzymujące się zaczerwienienie, świąd czy pieczenie po użyciu mogą być sygnałem alergii. Z używania tego rodzaju peelingów należy zrezygnować także w przypadku infekcji wirusowej lub bakteryjnej, stanu zapalnego, przerwania ciągłości naskórka czy zmian ropnych.
Na regularnym stosowaniu peelingów enzymatycznych do twarzy skorzysta w szczególności cera sucha lub wrażliwa. Peelingi enzymatyczne działają wyłącznie w obrębie martwego naskórka i nie powodują dodatkowych uszkodzeń skóry. Sprawiają, że kosmetyki do oczyszczania twarzy są bardziej skuteczne, dzięki czemu łatwiej zadbać o cerę. Przywracają skórze prawidłowe nawilżenie, świeżość i blask, a także regulują pracę gruczołów łojowych. Ze względu na powierzchniowe działanie, różne rodzaje peelingów enzymatycznych mogą być stosowane u kobiet w ciąży.
Peelingi kwasowe
Rodzajem peelingów chemicznych o bardzo intensywnej sile złuszczania są peelingi z kwasami. Ich cząsteczki nie działają jedynie powierzchniowo. Mogą również głęboko penetrować środkową warstwę skóry pobudzając ją do regeneracji. Rozluźniają wiązania pomiędzy komórkami skóry, dzięki czemu łatwiej usunąć martwy naskórek. Mogą stymulować produkcję włókien kolagenowych i elastynowych co jest niezmiernie ważne dla zapobiegania wiotczeniu skóry, uzyskania jej jędrności i zredukowania widocznych linii i zmarszczek. Peeling kwasowy do twarzy pomaga skutecznie walczyć m.in. ze zmarszczkami, plamami starczymi, piegami, przebarwieniami czy bliznami. Peelingi kwasowe mogą wykorzystywać różnego rodzaju substancje naturalne i syntetyczne, spośród których do najczęściej stosowanych należą:
- Kwas glikolowy – ze względu na niewielki rozmiar cząsteczek przenika głęboko przez skórę. Po jego zastosowaniu następuje znaczny wzrost poziomu nawilżenia cery, a skóra staje się bardziej jędrna. Stosowany jest w przypadku cery suchej, a także dojrzałej, której z wiekiem zaczyna coraz bardziej brakować nawilżenia. Poprawi stan poszarzałej cery lub skóry zniszczonej nadmierną ekspozycją słoneczną.
- Kwas salicylowy – sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej ze skłonnościami do występowania trądziku. Działa przeciwzapalnie, poprawia wygląd skóry i przyspiesza gojenie się zmian. Reguluje nadprodukcję sebum i zwęża rozszerzone pory skóry.
- Kwas migdałowy – to przykład kwasu, który działa łagodnie i powierzchniowo. Będzie odpowiedni dla cery wrażliwej lub osób zmagających się z nadmiernym błyszczeniem skóry czy trądzikiem, które chciałyby wykonać zabieg w sezonie wiosenno-letnim. Tego typu peeling kwasowy do twarzy nie uwrażliwia skóry na działanie promieni słonecznych tak bardzo jak np. kwas salicylowy, dzięki czemu można korzystać z niego w tym okresie. Nie powoduje także charakterystycznego dla peelingów z kwasami silnego łuszczenia się skóry. Kwas migdałowy przyniesie ponadto ukojenie silnie przesuszonej skórze dodając jej nawilżenia i blasku.
Przeciwwskazania do peelingu chemicznego
W gabinetach kosmetycznych peelingi z kwasami wykorzystuje się przy użyciu jednej substancji lub gotowych mieszanek. Kosmetolog powinien wcześniej dobrać skład i stężenie składników aktywnych do stanu skóry, a także podpowiedzieć, jak przygotować się do zabiegu. Szczegółowe zalecenia różnią się w zależności od rodzajów peelingów do twarzy stosowanych u klienta. Najczęściej nie zaleca się opalania ciała (już na około miesiąc przed zabiegiem) ani depilacji (na około 10 dni przed wykonaniem peelingu kwasowego do twarzy). Należy zrezygnować również z niektórych produktów kosmetycznych takich jak kremy z retinoidami, kwasem salicylowym czy glikolowym, których stosowanie zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia skóry podczas zabiegu. Nie należy też korzystać z solarium czy preparatów samoopalających.
Przeciwwskazania do peelingu chemicznego, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu to m.in.:
- ciąża lub karmienie piersią
- wysoki fototyp skóry
- aktywne infekcje i choroby skórne, rany, oparzenia, opryszczka
- ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne
- terapia witaminą A, retinoidami
- alergie skórne
- skłonność do bliznowców
- stan po zabiegu chirurgicznym.
- niektóre leki
- niektóre choroby autoimmunologiczne.
Specjalne zalecenia dotyczą też pielęgnacji skóry po zabiegu. Należy przede wszystkim powstrzymywać się od eksponowania skóry na światło słoneczne i stosować kremy z filtrem UV o wartości co najmniej 30 SPF. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia podrażnień czy nawet silnego poparzenia skóry. Peelingi kwasowe nie przynoszą efektów od razu. Większość z nich powoduje zaczerwienienie skóry, które trwa przez około 2 dni. Potem następuje złuszczanie skóry, a jej płatów nie należy zdrapywać czy odrywać.
Rodzaje peelingów kosmetycznych a cera
Cera tłusta
Cera tłusta pozwala na wykonywanie peelingów mechanicznych nawet 2-3 razy w tygodniu. Skóra łojotokowa jest bardziej odporna niż np. cera sucha, dzięki czemu lepiej znosi tarcie drobinek zawartych w kosmetyku o skórę. Warto więc wypróbować działanie peelingów gruboziarnistych. Z wykonywania peelingu mechanicznego należy jednak zrezygnować w przypadku aktywnego trądziku czy stanu zapalnego. Po pierwsze dlatego, że zmiany mogą się zaognić, a po drugie rozprzestrzenić. W trakcie przeprowadzania peelingu bakterie mogą zostać przeniesione na palcach w inne rejony twarzy. Przy problemach z trądzikiem bardzo dobre efekty przynoszą peelingi chemiczne z zastosowaniem np. kwasu salicylowego czy pirogronowego. W rezultacie dogłębnie oczyszczone zostają pory skóry, a gruczoły łojowe zaczynają produkować mniejsze ilości sebum. Peelingi łagodzą stan zapalny i pomagają radzić sobie z bliznami potrądzikowymi. Zwiększają także skuteczność kosmetyków używanych do pielęgnacji cery trądzikowej. Z ich stosowaniem należy jednak poczekać, aż ustąpią podrażnienia po zabiegu.
Cera wrażliwa
Ponieważ osoby z cerą wrażliwą powinny unikać peelingów mechanicznych, w rutynowej pielęgnacji warto skupić się na peelingu enzymatycznym do twarzy. W przypadku cery wrażliwej nie należy wykonywać peelingu zbyt często, aby nie podrażnić skóry i nie uszkodzić jej warstwy lipidowej. W wielu przypadkach już 1 zabieg w tygodniu okazuje się wystarczający. Również peelingi z kwasami mogą przynieść korzyści skórze wrażliwej. Należy jednak wybierać przede wszystkim te o dużej wielkości cząsteczkach, które działają powierzchniowo i złuszczają zewnętrzną warstwę skóry, jak np. kwas migdałowy, kwas mlekowy.
Cera dojrzała
W przypadku cery dojrzałej peelingi chemiczne mogą pomóc ograniczyć proces wiotczenia skóry i zmniejszyć widoczność zmarszczek. Odpowiednio dobrane rodzaje peelingu pomogą dodać skórze blasku, która w przypadku cery dojrzałej jest zwykle matowa, a nawet poszarzała. Zapobiegają też przesuszeniu i występowaniu zmian pigmentacyjnych. Kompleksowe odmłodzenie zapewnić może np. kwas glikolowy. W celu ograniczenia niekorzystnych zmian związanych z procesem fotostarzenia się skóry bardzo często wykorzystywany jest kwas ferulowy. Spowalnia starzenie się skóry, przywraca odpowiedni poziom napięcia i nawilżenia, posiada też silne właściwości antyoksydacyjne. Przy drobnych zmarszczkach dobre efekty przynosi kwas trójchlorooctowy.
Cera normalna
Pozwala na zastosowanie różnych rodzajów peelingów kosmetycznych do twarzy, należy jednak obserwować jej reakcje. Jeśli podczas pierwszej aplikacji produktu pojawia się nieprzyjemne mrowienie może to oznaczać wystąpienie reakcji alergicznej, na któryś z jego składników. Należy wówczas zaprzestać stosowania kosmetyku. W przypadku zdrowej cery można stosować peelingi mechaniczne i cieszyć się ich efektami. Nie ma potrzeby korzystania z peelingów enzymatycznych, które choć delikatniejsze mają też mniejszą siłę złuszczania. Najczęściej dobrze sprawdzają się peelingi drobnoziarniste.
Cera sucha
W przypadku cery suchej warto zwrócić uwagę na konsystencję produktu, który powinien być kremowy. Wśród substancji dodatkowych sprawdzą się różnego rodzaju olejki, które pomogą w nawilżeniu skóry. Skóra sucha jest często cienka, wrażliwa na podrażnienia i silnie napięta. Zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia przywróci komfort i zapobiegnie nieprzyjemnemu uczuciu ściągania. Wśród peelingów chemicznych warto wypróbować np. kwas mlekowy lub glikolowy.
Dodaj komentarz