Dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Na czym polega i dlaczego warto je stosować?

dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Na czym polega i dlaczego warto je stosować?

Kilka lat temu niezwykłą wśród Europejek popularność zdobyła tak zwana koreańska pielęgnacja. Za sprawą książki pewnej Amerykanki koreańskiego pochodzenia, kobiety na całym świecie poznały sekret idealnie gładkiej i pięknej cery pań z kraju Dalekiego Wschodu. I choć całościowa wieczorna rutyna pielęgnacyjna zawierała około dziewięciu kroków (w zależności od doboru kosmetyków), szczególną uwagę przykuło dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Na czym ono polega, po co i w jaki sposób je stosować, aby nie zrobić sobie krzywdy na twarzy?

Oczyszczanie dwuetapowe – po co?

Oczyszczanie twarzy to punkt obowiązkowy wieczornej toalety znakomitej większości kobiet. I słusznie, bo skóra przez cały dzień wykonała kawał dobrej roboty: wytrzymała ciężar makijażu, utrzymywała nawilżenie, zbierała zanieczyszczenia z powietrza oraz smog. Odznacza się na niej zmęczenie i całodzienny stres. Z reguły więc każda zaznajomiona z podstawami pielęgnacji pani sięga po ulubiony specyfik i wieczorem zmywa cały brud ze skóry twarzy i szyi.

Okazuje się jednak, że może to być niewystarczające. O ile poranne oczyszczanie twarzy powinno być raczej delikatne, wieczorem należy zadbać o całkowite oczyszczenie porów z sebum, brudu i resztek makijażu. Dwa etapy wykonane dwoma różnymi kosmetykami pozwolą ten cel osiągnąć.

Przykładem rekomendowanego oczyszczania dwuetapowego jest mycie włosów, gdzie szampon aplikuje się dwukrotnie. Za pierwszym razem oczyszcza się włosy, a za drugim – skórę głowy oraz umożliwia składnikom pielęgnacyjnym właściwe odżywienie.

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – etapy

Pierwszym etapem oczyszczania dwustopniowego jest demakijaż twarzy. Podczas demakijażu zmywamy wszelkie dodatkowe warstwy, które zostały nałożone przez nas na skórę twarzy. Pełny makijaż, nawet jeśli wykonany kosmetykami możliwie naturalnymi i oddychającymi, obciąża skórę, dlatego ten punkt jest absolutnie obowiązkowy.  Czym wykonać demakijaż twarzy?

  • Płyn micelarny to lekki kosmetyk bazujący na technologii miceli. Cząsteczki te mają bardzo ciekawą i przydatną właściwość, przyciągają bowiem zanieczyszczenia do siebie, dzięki czemu niepotrzebne jest nadmierne tarcie skóry. To dlatego płyny micelarne uchodzą za kosmetyki możliwie delikatne. Fantastycznie sprawdzą się u kobiet, które nie przepadają za mleczkami czy tłustymi płynami dwufazowymi.
  • Płyn dwufazowy jest z kolei idealny dla pań poszukujących odżywczego i lekko natłuszczającego kosmetyku do demakijażu oczu. Faza oleista usuwa makijaż i wszelkie zabrudzenia, a faza wodna zawiera składniki pielęgnacyjne. Dobre płyny dwufazowe nie pieką w oczy, fantastycznie sprawdzą się, jeśli aplikujemy sobie mocny, wodoodporny makijaż oczu (eyeliner, kredka, cienie, pomady do brwi, tusz do rzęs).
  • Olejki do demakijażu. Olejowanie twarzy to hit ostatnich lat, ponieważ mit, że olejki źle wpływają na skórę oraz zatykają pory, został ostatecznie obalony. Olejki rozpuszczają zabrudzenia, co sprawia, że łatwiejsze staje się ich usunięcie z powierzchni twarzy. Sprawdzą się w przypadku kolorowych kosmetyków wodoodpornych.
  • Mleczka do twarzy. Nieco tłustsze niż płyny micelarne, odpowiednie dla skóry wrażliwej i dojrzałej. Znane są ze swoich właściwości kojących oraz pozostawienia delikatnego filmu na powierzchni.

Kosmetyki do demakijażu dostępne są w różnych formach, dzięki czemu każda użytkowniczka znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Płyny w sprayu na pewno wyeliminują pewną ilość tarcia, które z reguły dokonuje się wacikami. Butelki z pompką są pomocne w odmierzaniu odpowiedniej ilości środka do demakijażu. Małe buteleczki fantastycznie sprawdzą się w podróży, co pozwoli odpowiednio zadbać o cerę podczas wyjazdów zawodowych i osobistych.

Etap drugi

W etapie drugim przechodzimy do głębokiego oczyszczania skóry twarzy. Niestety, nawet doskonałe kosmetyki do demakijażu mogą mieć problem z dogłębnym pozbyciem się wszelkiego brudu ze skóry, dlatego do gry wchodzą preparaty o nieco innym działaniu.

  • Żel do oczyszczania twarzy to produkt stworzony do skóry, która ma problem z nadmiernym przetłuszczaniem się. Taki kosmetyk, na przykład Eucerin Dermopure żel do mycia twarzy, wspomaga regulację produkcji sebum, a przy tym oczyszcza pory z pozostałości łoju z całego dnia. Dla skóry wrażliwej można zastosować żele o działaniu i składnikach łagodzących.
  • Pianka do mycia twarzy. Hit kosmetyczny trzech ostatnich lat ze względu na ultralekką konsystencję. Przed aplikacją ma postać pozornie zwykłego płynu lub żelu, ale po przepuszczeniu przez pompkę staje się niezwykle przyjemnym w aplikacji produktem.
  • Emulsje to specyfiki stworzone dla skóry wyjątkowo wrażliwej, przy której nie można stosować żeli ani pianek oczyszczających. Mają nieco gęstszą konsystencję, pozostawiają delikatny, film, który łagodzi ewentualne podrażnienia po oczyszczaniu. Emulsje nie naruszają naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry.
  • Kostka myjąca. Wyglądem przypomina mydło, jednak samego mydła nie zawiera. Dzięki temu nie wysusza skóry i nie zostawia nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia.
  • Produkty na bazie olejków. Również w przypadku głębokiego oczyszczania mogą doskonale sprawdzić się olejki. Wbrew pozorom, nadają się one również dla skóry przetłuszczającej się, pod warunkiem, że dobrany zostanie właściwy do naszego typu cery.

Wybór odpowiedniego produktu do oczyszczania twarzy to kwestia bardzo indywidualna. Nie ma dwóch kobiet o dokładnie takich samych potrzebach, podobnie jak połączenie dwóch konkretnych kosmetyków nie u każdej z nich się sprawdzi. Z pewnością jednak należy poszukiwać w nich składników nie tylko oczyszczających, ale i pielęgnujących, które odbudują warstwę lipidową skóry (jak ma to miejsce w przypadku Cerave oczyszczający żel do mycia). Dlatego warto próbować, aż znajdzie się połączenie idealnie dla siebie. Produkt myjący najlepiej zmyć z twarzy za pomocą ręcznika lub myjki zamoczonych w ciepłej wodzie.

Dwuetapowe mycie twarzy – jak wzmocnić efekt oczyszczania?

Dwa pierwsze etapy powinno się stosować każdego dnia, aby zapewnić sobie najlepsze efekty. Jednak raz-dwa razy w tygodniu zaleca się również stosowanie produktów złuszczających martwy naskórek – peelingów fizycznych lub enzymatycznych. Po co?

Skóra, na której wykonywany jest masaż podczas peelingu, jest lepiej ukrwiona. Stymuluje to powstawanie nowych komórek skóry, co w efekcie wzmacnia jej strukturę. Peelingi wyrównują również powierzchnię naskórka, dzięki czemu ryzyko powstawania zaskórników jest zmniejszone. Prawidłowo wykonany peeling wspomaga regenerację naskórka twarzy. Jeśli lubimy stosować produkty samoopalające, delikatne złuszczenie skóry twarzy na dzień przed nałożeniem go, jest jak najbardziej wskazane. Zapewni to równomierną aplikację.

Na co uważać przy stosowaniu peelingu? Nie powinien on być wykonywany zbyt często, gdyż najpewniej doprowadzi to do nadmiernego podrażnienia powierzchni skóry. Złuszczanie należy również przeprowadzić na dokładnie oczyszczonej skórze, ponieważ jego zadaniem jest pozbycie się komórek, których nie mogą usunąć poprzednie kosmetyki. Niezwykle ważne w peelingu jest unikanie okolic oczu. Wreszcie, przy cerze bardzo wrażliwej i naczynkowej, najlepiej postawić na peeling enzymatyczny, a zrezygnować z ziarnistego.

Dwuetapowe oczyszczanie – zakończenie procesu

Tonik nie jest z reguły uważany za kosmetyk myjący, jednak stanowi świetny element zamykający cały proces oczyszczania wieloetapowego. Jego zadaniem jest ukoić skórę po wielokrotnym użyciu kosmetyków oczyszczających, a także zamknąć pory, które rozszerzyły się poprzez parę i ciepłą wodę. Przywraca jej odpowiednie pH, dzięki czemu mikrobiom skóry zostaje zachowany, a ona jest w stanie bronić się przed nadmiernym wysuszeniem lub działaniem wolnych rodników.

Toniki o działaniu łagodzącym świetnie sprawdzają się, kiedy skóra wystawiona jest na działanie zmiennej temperatury bądź suchego powietrza: w lecie, gdy cera się przesusza przez słońce lub klimatyzację oraz zimą, gdy w domu i biurze działają urządzenia grzejące. Toniki w mgiełce czy sprayu przyniosą efekt nawilżający i łagodzący, a skóra dodatkowo się odżywi, nawet w mało sprzyjających jej warunkach.

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – efekty

Oczyszczanie skóry po całym dniu ma ogromne znaczenie dla jej zdrowia. Jeśli skóra nie jest wystarczająco czysta, w zasadzie nie ma sensu stosować produktów pielęgnacyjnych, ponieważ nie będą one miały szansy zadziałać. Osadzą się na zabrudzeniach, zamiast wniknąć głęboko w jej warstwy. Dlatego przed aplikacją kremu czy serum, należy dokładnie skórę do tego przygotować. Oczyszczanie dwuetapowe to doskonały sposób na osiągnięcie najlepszego efektu, a przy tym nie zajmuje dużo więcej czasu niż zwyczajowe użycie płynu micelarnego czy mleczka. Drugi etap można również przeprowadzić podczas kąpieli (przy bieżącej wodzie) lub prysznica.

Nieprawidłowe oczyszczanie twarzy będzie miało w dłuższej perspektywie wiele konsekwencji. Składniki pielęgnujące nie będą się dobrze wchłaniały, czym stworzy się ryzyko nadmiernego przesuszenia cery. Nie będzie ona również mogła oddychać z powodu zatkanych porów, co z kolei sprawi, że powstawać będą niedoskonałości, jak przebarwienia, zaskórniki czy miejscowe zapalenia skóry.

Skóra prawidłowo oczyszczana odwdzięczy się promiennym wyglądem i doskonałą tolerancją kosmetyków pielęgnacyjnych. Na pięknej, odżywionej i oczyszczonej skórze twarzy lepiej wygląda makijaż, jest ona również bardziej odporna na działanie oksydantów.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *