Błędy w pielęgnacji twarzy – jak ich uniknąć?

błędy w pielęgnacji twarzy

Wybierając jak najlepsze kosmetyki do twarzy mamy nadzieję, że przyniosą spektakularne efekty. Niestety błędy w pielęgnacji twarzy popełniane na co dzień mogą w tym przeszkodzić, a dodatkowo pogorszyć stan cery. Pomijanie niektórych kosmetyków lub wręcz przeciwnie – stosowanie ich zbyt często może nasilać problemy z przetłuszczaniem się skóry lub jej przesuszeniem. Niewłaściwe aplikowanie kosmetyków czy opuszczanie konkretnych kroków w codziennej pielęgnacji prowadzi często do przedwczesnego starzenia się skóry i pojawiania niechcianych zmarszczek na twarzy, w okolicy oczu i dekoltu.

Prawidłowa pielęgnacja twarzy – jakie błędy pojawiają się najczęściej?

Zbyt częste peelingi

Regularne peelingi to niezbędny element prawidłowej pielęgnacji twarzy. Wspomagają naturalne procesy odnowy komórkowej skóry, usuwają martwy naskórek i zanieczyszczenia, odsłaniają świeżą oraz promienną cerę. Problem pojawia się, kiedy są wykonywane za często. Nadmierne złuszczanie skóry może naruszyć jej naturalną barierę ochronną oraz prowadzić do uszkodzenia komórek naskórka. W rezultacie dochodzi do przesuszenia skóry. Co więcej cera może nadmiernie się łuszczyć, nabrać ziemistego, matowego odcienia lub w przypadku cery tłustej – jeszcze bardziej się świecić.

Do uszkodzeń naskórka oraz podrażnień dochodzi także podczas intensywnego tarcia. W przypadku cery suchej i wrażliwej warto zrezygnować z peelingów mechanicznych zawierających złuszczające drobinki. Łagodniejszym rozwiązaniem są peelingi enzymatyczne bogate w substancje, które rozpuszczają martwe komórki naskórka.

Podstawowa pielęgnacja twarzy bez toniku

Nadmiar kosmetyków w codziennej pielęgnacji może szkodzić cerze, są jednak preparaty, o których nie należy zapominać. Do tego typu środków bez wątpienia należą toniki do twarzy, które przywracają skórze jej właściwe pH. Dlaczego to takie ważne?

Naturalne pH skóry jest lekko kwaśne, dzięki czemu zapewnia jej ochronę przed szkodliwym wpływem drobnoustrojów. Stosowanie produktów do oczyszczania skóry, a nawet przemycie twarzy zwykłą wodą, zaburza jej równowagę kwasowo-zasadową. Dlatego w następnej kolejności zaleca się zastosowanie toniku. Jego działanie zabezpiecza przed naruszeniem płaszcza hydrolipidowego i nadprodukcją sebum. Co więcej tonik przygotowuje skórę na kolejne zabiegi pielęgnacyjne, dzięki czemu składniki aktywne obecne w serum lub kremie do twarzy są lepiej wchłaniane.

Zapominanie o ochronie przeciwsłonecznej

Coraz więcej osób pamięta o nakładaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym w okresie letnim. Niestety nie wszyscy wiedzą o tym, że należy je stosować przez cały rok. Promienie słoneczne zwiększają ryzyko występowania nowotworowych chorób skóry, aktywują też wiele procesów, które przyspieszają starzenie się:

  • sprzyjają nadmiarowi wolnych rodników w organizmie
  • uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe, które zapewniają skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz jędrność
  • stymulują produkcję melatoniny, która może punktowo gromadzić się pod postacią przebarwień.

Warto również pamiętać, aby krem przeciwsłoneczny do twarzy posiadał szerokie spektrum ochrony. Tym bardziej, że promienie UVA mogą oddziaływać na skórę również w pochmurny dzień, a także przenikać przez szybę. Szkodliwy dla skóry może być więc nie tylko spacer na świeżym powietrzu, ale również jazda samochodem czy słoneczny dzień spędzony przy oknie w biurze.

Poranna pielęgnacja twarzy – co może pójść nie tak?

Codzienna pielęgnacja cery bez nawilżania

Krem nawilżający to pozycja obowiązkowa w każdej kosmetyczce niezależnie od rodzaju cery. Bez odpowiedniej dawki nawilżenia skóra sucha staje się napięta, matowa, szybciej się starzeje, a w przypadku cery tłustej może jeszcze bardziej się przetłuszczać. Mając cerę suchą należy pamiętać, że same składniki o właściwościach higroskopijnych nie wystarczą, aby długotrwale ją nawilżyć. Potrzebne są również substancje odbudowujące i uszczelniające płaszcz hydrolipidowy skóry, który chroni przed szybkim odparowaniem wilgoci. Warto zwrócić uwagę na kremy z zawartością naturalnych maseł i olejów oraz ceramidów.

Sporo problemów sprawia zwykle nawilżanie cery tłustej, a to dlatego, że wiele osób koncentruje się wyłącznie na maskowaniu niedoskonałości, zapominając o potrzebie regularnego aplikowania kremu rano i wieczorem. Ciągłe błyszczenie się skóry i nadprodukcja sebum skłania do częstego mycia oraz matowienia skóry. Zarówno woda, produkty na bazie alkoholu, jak i niektóre kosmetyki do cery tłustej i trądzikowej usuwają z jej powierzchni naturalne oleje oraz działają wysuszająco. W celu zapewnienia skórze dodatkowej ochrony gruczoły łojowe zaczynają pracować intensywniej, przez co skóra staje się jeszcze bardziej błyszcząca i problematyczna. Do cery tłustej najlepiej sprawdzają się kremy nawilżające o lekkiej formule, które nie zapychają porów i nie obciążają nadmiernie skóry.

Nakładanie podkładu bezpośrednio na krem

Błędy w pielęgnacji twarzy mogą zdarzać się pod wpływem pośpiechu. W tygodniu zwykle nie mamy wiele czasu na poranną toaletę i makijaż przed wyjściem z domu. Szczegół, o którym mimo wszystko należy pamiętać to przerwy pomiędzy aplikowaniem kolejnych kosmetyków. Nałożony na twarz krem potrzebuje kilku minut, aby się wchłonąć. Skutkiem zbyt szybko zastosowanego podkładu może być jego nierównomierne rozłożenie. Makijaż szybciej straci też trwałość w trakcie dnia.

Jeśli naprawdę się spieszysz, rozwiązaniem może okazać się zwykła chusteczka, którą zbierzesz nadmiar kremu z twarzy. Trwałość makijażu przedłuży z kolei nałożona przed podkładem baza.

Wieczorna pielęgnacja twarzy – jakich błędów unikać?

Brak wieczornego demakijażu

Podczas gdy rano się spieszymy, wieczorem często towarzyszy nam zmęczenie. Brak sił może spowodować, że zamiast dokładnego demakijażu położymy się spać z pełnym make’upem. To praktyka, która w krótkim czasie może zaowocować pojawieniem się na twarzy niedoskonałości, a w długoterminowej perspektywie sprzyja przedwczesnemu pojawianiu się na twarzy zmarszczek. Resztki makijażu, brud, sebum, pot to zanieczyszczenia, które gromadzą się w porach skóry i zatykają ujścia gruczołów łojowych. W ten sposób wzrasta ryzyko tworzenia się zaskórników i stanów zapalnych. Co więcej, brak dokładnego oczyszczenia skóry wieczorem utrudnia jej regenerację. To właśnie w nocy zachodzą procesy odnowy, dzięki czemu rano cera jest odświeżona i wypoczęta.

Ten sam krem na twarz i pod oczy

Skóra ma swoje indywidualne potrzeby, które powinien zaspokoić dobrze dobrany krem. Stąd na przykład mężczyźni nie powinni korzystać z kremu swoich partnerek, ponieważ ich skóra jest zupełnie inna. Ze względu na znaczną ilość gruczołów łojowych męska skóra ma większą skłonność do przetłuszczania się. Posiada również dużą ilość włókien kolagenowych co sprawia, że rzadziej ulega przesuszeniu.

Popularnym błędem w pielęgnacji twarzy jest stosowanie tego samego kremu w pielęgnacji skóry na twarzy oraz pod oczami, która jest szczególnie podatna na przesuszenie. W wielu przypadka przebijają przez nią naczynia włosowate co jest widoczne w postaci cieni pod oczami. W tej okolicy wraz z utratą nawilżenia oraz mniejszą produkcją kolagenu skóra szybciej się starzeje, w związku z czym ważnym elementem codziennej pielęgnacji od 25 roku życia jest stosowanie preparatów przeciwzmarszczkowych. Przed nadmierną utratą wilgoci i oznakami starzenia pomoże chronić skórę krem pod oczy z kwasem hialuronowym, śluzem ślimaka lub olejkiem migdałowym. Należy nakładać go delikatnie, kierując się od zewnętrznego kącika oka do wewnątrz. Intensywne pocieranie oraz naciąganie skóry sprzyjają tworzeniu się zmarszczek.

Krem do twarz można natomiast (a nawet trzeba) stosować do skóry szyi oraz dekoltu. Kosmetyk aplikuje się wtedy w kierunku od dołu do góry.

Pielęgnacja skóry twarzy – o czym jeszcze należy pamiętać?

Każdemu może przytrafić się drobny błąd w pielęgnacji skóry twarzy, jeśli jednak będziemy powtarzać go codziennie, skutki mogą znacząco wpłynąć na kondycje cery. Warto więc znać najczęstsze błędy w pielęgnacji twarzy, aby wyeliminować je ze swojej codziennej rutyny.

  • Kremy do twarzy należy wklepywać, a nie wcierać. Taki sposób aplikowania pomaga zapobiec utracie jędrności i wiotczeniu skóry. Sprzyja także dobremu wchłanianiu substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.
  • Regularne mycie pędzli do makijażu to jeden z elementów dbania o cerę. Na resztkach kosmetyków mogą gromadzić się bakterie, które następnie przenosimy na twarz. Wykonywanie makijażu brudnymi pędzlami sprzyja zatykaniu się porów skóry i powstawaniu niedoskonałości. Co więcej, szkodliwe drobnoustroje mogą przenosić się również poprzez brudną poszewkę poduszki do spania, brudny ręcznik czy przykładany do skóry twarzy ekran smartfona.
  • Temperatura wody ma dla skóry duże znaczenie. W trosce o jej prawidłowe nawilżenie oraz brak podrażnień warto korzystać z wody letniej zamiast gorącej. Nigdy nie należy myć twarzy samą wodą ani wodą z mydłem.
  • Aby zaspokoić zapotrzebowanie skóry na różne składniki aktywne, warto co pewien czas zmieniać kosmetyki do twarzy. Nie należy jednak robić tego zbyt często. Zwykle efekty kuracji widoczne są po upływie około 4-6 tygodni regularnego stosowania produktu.
  • Formuły kosmetyków opracowywane są przez specjalistów. Kiedy jednak samodzielnie próbujemy łączyć różne składniki aktywne, warto robić to świadomie. Nie wszystkie składniki aktywne dobrze oddziałują na skórę w duecie. Podrażnienie skóry może wywołać stosowanie jednocześnie retinolu z kwasami lub witaminą C. Łączyć nie należy też takich substancji jak niacynamid i kwas askorbinowy ponieważ nawzajem będą osłabiać swoje działanie.
  • Używanie kosmetyków nawilżających nie wystarczy, aby uchronić skórę przed przesuszeniem. Niezbędne jest również wypijanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia.

 

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *