Cera sucha – jaka pielęgnacja zapewni jej odpowiednie nawilżenie?

pielęgnacja cery suchej

Skóra twarzy może być tłusta, sucha, normalna lub mieszana. Każdy z typów wymaga innego traktowania. W przypadku cery suchej trzeba postawić na możliwie silne nawilżenie. Dopasowanie idealnych kosmetyków może zająć dłuższą chwilę, ale efekty będą tego warte. Dobranie pielęgnacji do swojego typu skóry nie musi być wcale skomplikowane. Na początek wystarczy trzymać się polecanych składników aktywnych dla cery suchej – najlepiej takich, które wspomagają zatrzymywanie nawilżenia w skórze. Poniżej został przedstawiony schemat pielęgnacji na rano i wieczór, który pomoże w systematycznym używaniu wybranych kosmetyków, aby cera wcale nie wyglądała na suchą. Pożegnaj się z szorstką skórą oraz nieprzyjemnym uczuciem ściągania.

Charakterystyka cery suchej

Jak rozpoznać przesuszoną skórę? Charakterystycznym objawem jest problematyczne łuszczenie się naskórka, które często uniemożliwia nałożenie makijażu na twarz. Przez tzw. suche skórki podkład wygląda nieestetycznie. Cera sucha po zastosowaniu produktu myjącego, a następnie spłukaniu go wodą szybko daje uczucie ściągnięcia, związane z brakiem odpowiedniego nawilżenia. W ciągu dnia wydzielanie sebum jest ograniczone, a pory niewielkie. Co więcej, taka skóra bardzo często jest wrażliwa – łatwiej można ją podrażnić, zdarza się, że reaguje alergiczne i szybciej powstają przebarwienia. Nieprawidłowe dbanie o cerę suchą powoduje szybsze starzenie się skóry. Zmarszczki znacznie wyraźniej widać na cerze, której brakuje naturalnego nawilżenia. Odpowiednia pielęgnacja z pewnością może pomóc zmienić ten stan.

Oprócz głównych typów cery istnieją także podtypy: naczynkowa, odwodniona, trądzikowa, dojrzała i inne. Gdy diagnozujemy u siebie cerę suchą warto zwrócić uwagę na to, czy na pewno nie jest ona odwodniona. Jeśli przy codziennym piciu wystarczającej ilości płynów stan skóry się polepszy, może to wskazywać na podtyp cery odwodnionej, a nie typ suchej. Dokładne zastanowienie się nad swoim typem cery jest najważniejsze w dobraniu prawidłowej pielęgnacji, która będzie odpowiadać na wszystkie potrzeby skórne. Na typowo suchej skórze znacznie rzadziej pojawiają się zaskórniki. Częściej można spotkać cerę, która jest np. sucha i naczynkowa.

Cera sucha – schemat pielęgnacji twarzy

Jak wiadomo, pielęgnacja cery suchej może być niemałym wyzwaniem. Oprócz standardowego nawilżenia należy zapewnić jej takie składniki aktywne, które pomogą odbudować naruszoną barierę hydrolipidową. Poniżej ukazana jest podstawowa wersja pielęgnacji cery suchej rano i wieczorem.

Pielęgnacja rano

  • oczyszczenie twarzy po nocy z pomocą pianki, żelu lub olejku myjącego,
  • tonizowanie skóry tonikiem bądź hydrolatem,
  • nałożenie serum, esencji albo nawilżającego półproduktu,
  • nie czekając na wchłonięcie się poprzedniego produktu, nałożenie lekkiego kremu do skóry suchej,
  • na koniec, zastosowanie ulubionego kremu pod oczy;

Pielęgnacja wieczorem

  • jeśli był nakłady, to usunięcie makijażu produktem do demakijażu,
  • umycie twarzy z pomocą pianki, żelu lub olejku myjącego,
  • tonizowanie skóry tonikiem bądź hydrolatem,
  • nałożenie serum, esencji albo nawilżającego półproduktu,
  • od razu po poprzednim kroku, zastosowanie treściwego kremu,
  • nałożenie mocno nawilżającego kremu pod oczy,
  • zamknięcie nawilżenia wewnątrz wybranym olejkiem do cery suchej.

Jak widać, większość kroków w pielęgnacji rano i wieczorem powtarza się, dzięki czemu łatwo je zapamiętać. Prawidłowe oczyszczanie i tonizowanie cery suchej jest podstawą. Pielęgnacja nie musi być wcale skomplikowana, aby działała. Jeśli codziennym wykonywaniu wymienionych wyżej rutynowych czynności, cera wciąż jest przesuszona, warto wprowadzić kolejne zabiegi. Pielęgnację można wzbogacić o domowe sposoby na nawilżenie twarzy, takie jak np. maseczka do twarzy – gotowa lub wykonana z produktów spożywczych, które znajdą się w każdej kuchni. Warto także pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, ponieważ bez prawidłowego nawilżenia skóry od wewnątrz, kosmetykom trudno jest działać na jej powierzchni. W ciągu dnia, jeśli towarzyszy nam uczucie ściągania skóry, można wypróbować specjalne mgiełki nawilżające, wodę termalną w sprayu lub hydrolat – jeśli używamy go do tonizowania. Każdy z tych kosmetyków pomaga w zachowaniu nawilżenia przez 24h. Na co dzień, szczególnie, gdy robi się ciepło, koniecznie musimy pamiętać o kremie z filtrem UV. Cera sucha, która nie jest zabezpieczona przed promieniami słonecznymi, będzie przesuszać się jeszcze szybciej. Najlepiej wybrać kremy z wyższym filtrem, czyli SPF 50, i nakładać je tuż po kremie na dzień. Dzięki codziennemu stosowaniu takiego kremu na suchą skórę unikamy potencjalnych przebarwień, dbając przy tym o ciągłe zachowanie nawilżenia. Nawet jeśli pracujemy w budynku, to i tak potrzebny jest krem z filtrem, ponieważ przez okna z łatwością przedostaje się szkodliwe promieniowanie.

Jak wybierać kosmetyki do cery suchej?

Skuteczne kosmetyki do cery suchej powinny zapewniać jej odpowiedni poziom nawilżenia. W ich składach warto szukać substancji takich jak:

  • kwas hialuronowy – naturalnie występuje w ludzkiej skórze, poprawiając jej jędrność i elastyczność. Nie uczula, więc jest polecany dla alergików. Dodatkowo można go kupić jako półprodukt i stosować pod krem, zwiększając właściwości nawilżające. Warto pamiętać, że kwas hialuronowy musi być stosowany na skórę mokrą od toniku lub hydrolatu;
  • gliceryna – jest typowym emolientem, który często używa się w produktach kosmetycznych. Zapewnia wygładzenie skóry i zwiększenie poziomu nawilżenia, tworząc powłoczkę, która zapobiega utracie wody;
  • masło shea – inaczej masło karite, to składnik działający natłuszczająco, który skutecznie zatrzymuje wilgoć w skórze. Dodatkowo zawiera witaminy E i A, które również sprzyjając cerze suchej. Masło shea można stosować także jako zamknięcie pielęgnacji wieczornej zamiast typowego oleju;
  • pantenol – to substancja, która podobnie jak kwas hialuronowy, znajduje się w naszym organizmie. Ma działanie nawilżające i łagodzi wszelkie podrażnienia. Ze względu na delikatność pantenol często występuje w wyrobach medycznych i z powodzeniem sprawdzi się u osób z alergiami.

Trudno wymienić wszystkie składniki polecane przy pielęgnacji cery suchej, ale z pewnością warto zwrócić uwagę także na aloes, kwas glikolowy, alantoinę, mocznik, ceramidy, witaminę E, żywokost, sorbitol, kwas mlekowy, melisę, skwalan, witaminę C i inne. Szczególnie warto szukać w kosmetykach różnego rodzaju olejów. Oprócz zastosowania na koniec pielęgnacji wieczornej, często są dodawane do bogatych, nawilżających kremów na suchą skórę. Aby zatrzymać wilgoć w głębszych warstwach skóry szczególnie poleca się: olej awokado, olej macadamia, z pestek malin, arganowy, z opuncji figowej oraz śliwkowy.

Nawilżające składniki aktywne dla cery suchej są wyjątkowo istotne, ale na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków? Do oczyszczania poleca się pianki lub żele z łagodnymi substancjami myjącymi, aby dodatkowo nie podrażnić wrażliwej skóry. Jeszcze delikatniejszą alternatywą jest myjący olejek do cery suchej. Połączenie detergentu i oleju sprawia, że twarz pozostaje bez przerwy nawilżona. Wybierając tonik do cery suchej, należy zwrócić uwagę na to, czy zawiera wysuszające alkohole, co jest wysoce niewskazane. Inną opcją jest używanie hydrolatów, które również mają działanie tonizujące. Przy suchej skórze sprawdzi się hydrolat różany, aloesowy, malinowy, kocankowy, lipowy czy rumiankowy. Zarówno serum, jak i esencja mogą być używane zamiennie lub jedno po drugim. Wybór tych produktów zależy od tego, jakiego działania dodatkowego potrzebuje nasza skóra, np. na przebarwienia najlepiej wybrać serum w witaminą C. Z kolei półprodukty stosuje się samodzielnie lub dodaje do kremów, jak np. kwas hialuronowy, witamina E i skwalan. Kremy do twarzy i pod oczy na dzień powinny mieć lekką konsystencję, ale skład bogaty w składniki aktywne dla cery suchej. Lżejszy krem idealnie sprawdzi się pod makijaż, nie powodując ważenia się podkładu na twarzy. Kremy na noc powinny być za to treściwe, a nawet tłuste. Podczas spania skóra będzie chłonąć wszystkie dobre substancje, zachowując nawilżenie.

Domowe sposoby na nawilżenie twarzy

Jak jeszcze można pomóc suchej cerze? Wystarczy zajrzeć do swojej kuchni i poszukać składników do maseczek. Nie każdy chce wydawać mnóstwo pieniędzy na kupne maseczki, skoro można je zrobić z tego, co już mamy. Siemię lanie świetnie sprawdzi się w tej roli. Napar z nasion nawilża organizm od środka, a ugotowane siemię przybiera postać żelu, którego używamy jako maseczkę na twarz oraz włosy. Klasyczny banan również może stanowić dobrą bazę do nawilżającej maseczki – papka z banana, trochę miodu i jogurtu naturalnego nałożone na 15 minut sprawią, że sucha cera odżyje na nowo. Podobnie zadziała użycie awokado. Innym przydatnym owocem jest jabłko, które zmielone na papkę i zmieszane z jogurtem naturalnym również tworzy ciekawą maseczkę do cery suchej. Kolejną propozycją jest maseczka owsiana, składająca się jedynie z płatków owsianych. Wystarczy zblendować odpowiednią ilość płatków i zalać odrobiną wody. Otrzymana papka nadaje się od razu do nakładania na skórę twarzy. Jeśli jednak chcemy zastosować nie tylko produkty spożywcze, to warto zainteresować się ziołami. Gazę kupioną w aptece lub suche maseczki w płachcie nasącza się wybranymi produktami. Można użyć takich ziół jak rumianek czy szałwia. Wystudzony napar idealnie nada się do tej roli. W nawilżeniu twarzy domowymi sposobami przydatne będą także warzywa. Zwykły, zielony ogórek pokrojony w plastry jest szybką i działającą maseczką do cery suchej. Również marchew czy zielona pietruszka mają właściwości nawilżające. Jeśli tylko mamy w domu jakiś rodzaj nabiału, jak mleko, twarożek, jogurt naturalny, to wystarczy to do stworzenia bazy maseczki. Warto eksperymentować na własną rękę – niewykluczone, że samodzielnie skomponujemy maseczkę, która idealnie spełni potrzeby suchej cery.

Początkowo, taka ilość wiedzy może wydawać się trudna do zapamiętania, ale z czasem coraz łatwiej jest trzymać się schematu dotyczącego pielęgnacji i wybierać kosmetyki z zawartością składników aktywnych dla cery suchej. Gdy skóra osiągnie odpowiedni poziom nawilżenia będzie wyglądać tak, jak każda inna cera, która nie boryka się z przesuszeniem. Wystarczy ten efekt podtrzymać i nie bać się eksperymentować z nawilżaniem twarzy domowymi sposobami.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *